Babalar Savaşıyor: Bir babalık komedisi

Will Ferrell’in iyi niyetli üvey babayı, Mark Wahlberg’in ise havalı biyolojik babayı canlandırdığı “Babalar Savaşıyor” (Daddy’s Home) gösterime girdi. İki zıt karakterin babalık rekabetini anlatan film eğlenceli bir komedi

Babalar Savaşıyor: Bir babalık komedisi

 

Yıldızı 1990’ların ortasında ABD’nin efsane komedi şovu “Saturday Night Live”da parlayan Will Ferrell, kendi kuşağının en yetenekli ve uzun soluklu komedyenlerinden biri. Doğal tarzı ve fiziksel özellikleriyle güldürmek onun için hiçbir zaman zor olmadı. Belki de bu nedenle, oyunculuğunu komedi dışındaki türlerde kanıtlamaya pek gerek görmedi. Farklı karakterlere bürünmek ve oynamak konusunda her zaman iyiydi.

 

“Stranger Than Fiction” (2006) ya da “Anchorman” gibi parlak filmleri bir yana, “The Other Guys” (2010) gibi daha mütevazı komedilerde de onu seyretmek keyiflidir. Bazen olumlu bazen de olumsuz özellikleri ağır basan karakterleri canlandırır. Her koşulda, onun çevresindeki dünyayla olan uyumsuzlu- ğunda ilgiye değer bir yan vardır. Filmografisi incelendiğinde sinema kariyerini doğru yönettiği, senaryo konusunda iyi seçimler yaptığı söylenebilir. “Babalar Savaşıyor” da belirli bir kaliteyi tutturan ve seyirciyi güldürmesini bilen bir komedi filmi.

 

Kim daha iyi baba?

Ferrell filmde iki üvey çocuğunun sevgisini kazanmak ve kendini baba olarak kabul ettirmek için elinden geleni yapan Brad Whitaker karakterini canlandırıyor. Tam çocuklarla bir bağ kurmaya başladığı sırada deri ceketli, motosikletli biyolojik baba Dusty Mayron (Mark Wahlberg) geliyor ve iki erkek arasında “Kim daha iyi baba?” rekabeti başlıyor. Çocukların annesi Sara’nın (Linda Cardellini) varlığı çekişmeyi daha da derinleştiriyor. Kişilik olarak birbirine zıt bu iki erkek arasındaki soğuk savaş, ilk karşılaşmalarından itibaren eğlenceli ve komik sahnelere vesile oluyor. Yönetmen Sean Anders’in de dahil olduğu dört kişilik bir ekip tarafından yazılan senaryoda, iki erkek arasındaki rekabetin bir boks maçındaki rauntlar gibi düzenlendiği söylenebilir. Kuşkusuz, her raundun teması ve kazananı farklı.

 

Soğukkanlı Dusty, avantajlarını iyi değerlendirmesini ve rakibinin zaaflarından sinsice faydalanmasını biliyor. Saf, dürüst ve duygusal Brad ise özgüvensizliği nedeniyle sık sık kontrolünü kaybedip saçmalıyor. Özellikle de kaykay şovu ve motosiklet sahnesi, kahkahalar attıracak cinsten. Gerçek bir basketbol maçı esnasında çekilen ve Brad’in zıvanadan çıktığı sahne de harika. Her ikisinin ortak yanı ise baba olmaya çalışırken iki küçük erkek çocuğuna dönüşmeleri. Dolayısıyla film asıl olarak, olgunlaşamamış iki erke- ğin hikâyesini anlatıyor.

 

Ferrell seyirciyi yakalıyor

Will Ferrell, çocukların ilgisini çekmeye çalıştığı ilk bölümlerden başlayarak finale kadar her sahnede seyirciyi yakalamayı başarıyor. Brad’in baba olmak konusundaki aşırı arzusu ve kolay gaza gelen rekabetçi yanını çok iyi yorumluyor. Mark Wahlberg ile “The Other Guys”da olduğu gibi yine komik bir ikili oluyorlar. “Babalar Savaşıyor” belki Ferrell’in en iyilerinden biri değil; yüzeysel bir film ama eğlendirmesini, güldürmesini biliyor.

 

Filmin notu: 6

 

 

Mehmet Açar

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön