İki Göçmen Yürek

Sabit Sümer’den bir hüzünlü mübadele ve göç hikâyesi…

İki Göçmen Yürek

“Kızılırmak kıyısındaki bir köyden bir kuş havalandı, kanadında öksüz ve yetim bir Çerkez kızı; Selanik’ten bir vapur kalktı, güvertesinde bir muhacir çocuk. Göç rüzgârları onları sürükleye sürükleye savaş yıllarının Ankara’sına getirdi. İşte sizi yüreğinizden yakalayacak olan, onların hüzünlü ve onurlu öyküsüdür...”

İnsanoğlu, ortak yaşamın başladığı ilk günlerden bu yana, on binlerce yıldır yaşar durur göç olgusunu. Bazen çocuklarınızı doyuracağınız verimli topraklarıyla yeni kıtalar keşfetmektir göç, bazen de kıyımdan, ölüm tehdidinden kaçıp, içinde bir nebze huzurla yaşanacak yeni bir vatana kavuşmak.

Bu kitapta anlatılanlar, 1800'lü yılların ortasından başlayarak, yüzelli yılı aşkın bir zaman dilimini içeren gerçek olaylara, yaşanmışlıklara dayanır.

Çerkes göçünden Rumeli mübadelesine, acı dolu sürgünlerden yeni topraklarda kurulan yeni yaşamlara, Anadolu'nun ücra bir köyünden İstanbul'daki şatafatlı köşklere, Cemal Paşa'dan Ulu Önder Atatürk'e, İkinci Dünya Savaşı'ndan 1960 ve 1980 ihtilallerine uzanan, bu ülkede yaşayan herkesin bir ucundan dâhil olduğu, etkilendiği veya kendinden bir şeyler bulacağı, gerçek bir öyküdür bu.

Destek Yayınları

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

 • 5 dakikada badem sütü yapımı!
  5 dakikada badem sütü yapımı!

  Süresi : 00:56 İzlenme : 2556

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön