10 bin Koreli İstanbul’da...

22 Eylül’e kadar devam edecek İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo Fuarı, İstanbul’u bir anda Korelilerle dolduracak. Expo için İstanbul’a gelen Koreli sayısı 10 bin. Fuarda sinemadan dansa her şey var.

10 bin Koreli İstanbul’da...

Güney Kore’de insanların öylesine masalsı, öylesine kibar ve saygılı ilişkileri ve yaşamları var ki o naifliğin koruma altına alınması lazım. Güney Kore’ye merakım bundan 4 yıl önce başkent Seul’e gitmemle başladı. Uzakdoğu her zaman merakımı cezbetmişti ama gidip de kendimi öylesine güzel bir yerde, güzel insanların arasında bulunca kendi kendimi fahri Koreli ilan ettim. Velhasıl her bakir ve güzel şeyin kaderinde insanoğlu tarafından keşfedilmek var. Kore de son senelerde tüm dünyanın ilgisini çeken, hatta pop kültürüne yön veren ülkelerden biri oldu. Sinemasıyla, televizyon dizileriyle, dünyayı saran K-pop çılgınlığıyla Kore, modern dünyanın yükselen gözdesi.

 

Tarihi bağlarımızdan dolayı Güney Kore ve Türkiye aradaki mesafeye rağmen birbirine yakın iki ülke. Geçen günlerde buluştuğum Kore Cumhuriyeti Büyükelçilik Müsteşarı Dong Woo Cho ile Expo Komitesi Genel Sekreter Yardımcısı Park Euyshik, bu bağların bizim tahminimizden daha derin olduğunu anlattı. Çünkü Gyeonju kentinde yapılan kazılardan çıkanlar, Türk kültürüyle oldukça ortak özellikler gösteriyormuş. Ayrıca geleneksel Kore kadın giysileri de Osmanlı dönemindeki kıyafetleri andırıyor.

 

İki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek, Kore’yi Türklere daha çok tanıtmak, Korelileri Türkiye’ye getirmek için bu yıl İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok noktasında etkinlikler düzenlenecek. Bu etkinliklerin en kapsamlısı bugün başlayan İstanbul-Gyeongju World Culture Expo Fuarı. Tipik, sıkıcı bir fuar sanmayın bunu! Çok sevdiğimiz Kore sineması da var burada, Kore mutfağı da K-pop da. “21. Yüzyılın kültür İpek Yolu”nu Kore ve Türkiye arasında çizilmesi hayal ediliyor. Çok da gerçekleşmeyecek bir hayal değil bu...

 

K-Pop yıldızları İstanbul’da

7 Eylül’de Ülker Sports Arena’da Kore’nin çok sevilen K-pop isimleri Super Junior, Miss A, Ftisland, Beast ve Mblaq sahne alacak.

 

Kim Ki Duk geliyor!

Kore sinemasını bilmeseniz bile, efsane yönetmen Kim Ki Duk’u bilirsiniz. Kore sinemasının dünyada tanınırlığını sağlayan yönetmen, fuarın en çok ilgi çeken ismi. 13 Eylül’de İstanbul’da Mimar Sinan Üniversitesi Sinema Salonu’nda bir konuşma yapacak.

 

Neler var?

 • Eminönü Meydanı’nda Expo boyunca kurulacak Kore Kültür Pavyonu Kore mimarisini yansıtan bir bina olarak karşımıza çıkıyor. Burayı gezmekle işe başlayabilirsiniz.

 

 • Tophane Galeri, Marmara Sanat Üniversitesi Galerisi, Cemal Reşit Ret Sahnesi galerisi, Taksim metro galerisi, Beyoğlu Sanat Galerisi, Koreli sanatçıların eserlerini görebileceğiniz yerler.

 

 • Tam bir sanat sirki olan Flying gösterisi; tekvando, ritmik jimnastik, artistik jimnastik ve yer çekimine direnen dans türü B-boyingi birleştiriyor. Gösteri 1-20 Eylül arası her gün Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

 

 • Her salı ve çarşamba Expo boyunca İstiklal Caddesi’nde geçit töreni olacak ve İstiklal şenlenecek.

 

 • 11 Eylül’de Hilton Otel Convention’da Türkiye- Kore yöresel kıyafet defilesi olacak.

 

 • 22 Eylül’de kapanış seremonisi Ayasofya Meydanı’nda gerçekleşecek.

 

Haber: Heja Bozyel

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön