Nobel Edebiyat Ödülü Çinli yazar Mo Yan’ın!

Nobel Edebiyat Ödülü “gelmiş geçmiş en meşhur” Çinli yazar Mo Yan’a verildi. Açık sözlülüğüyle bilinen Mo Yan’ın eserleri sıkça sansüre maruz kalarak korsan yollarla okura ulaşmıştı.

Nobel Edebiyat Ödülü Çinli yazar Mo Yan’ın!

Mo Yan, Nobel kazanan ilk Çinli yazar oldu!

Nobel Edebiyat Ödülü’nü Çinli Yazar Mo Yan kazandı.Mo, Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan ilk Çinli yazar oldu. Geleneksel Çin edebiyat kültürü ile birlikte, eserlerinde kendine özgü bir dünya yaratan yazar, bu dünyada fantezi ile gerçekliği birleştiren bir tarza sahip. Mo Yan’ın henüz Türkçe’ye çevrilmiş eseri bulunmuyor.

 

İsveç Akademisi Daimi Sekreteri Peter Englund, yazarın eserlerindeki “tarih, masal ve çağdaş olanı harmanlayan sanrısal gerçekçiliği” övdü. 1955’te Gaomi kasabasında çiftçilikle geçinen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ve gerçek adı Guan Moye olan Çinli yazarın 1981 yılında yazdığı ilk kısa hikâyeleri bir edebiyat dergisinde yayınlandı.Mo, 1987 yapımı Kızıl Darı Tarlaları (Red Sorghum) adlı filme ilham veren iki romanıyla Avrupa ve ABD’de ün kazandı.

 

“Gelmiş geçmiş enmeşhur Çinli yazar’’ olarak anılan Mo Yan’ın eserleri sıkça sansüre maruz kalarak korsan yollarla okurlara ulaşmıştı. Asıl adı GuanMoye’nin yerine “Mo Yan” (“Konuşma!” anlamına geliyor) ismini kullanan ve açık sözlülüğüyle bilinen yazar, Çin’de bu kadar açık sözlü olmanın hoş karşılanmadığını bu yüzden kendine çok “konuşmamasını” hatırlatmak için bu ismi aldığını söyledi.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön