Okumayı sevdirmenin yolu, iyi öğretmenler ve sanat öğretimidir!

Çocuk ve gençlik edebiyatının tam günlük uzmanlık konferansı Zeynep Cemali Edebiyat Günü’nün ikincisi 6 Ekim’de, Kadir Has Üniversitesi’nde 237 kişilik katılımla gerçekleşti.

Okumayı sevdirmenin yolu, iyi öğretmenler ve sanat öğretimidir!

Günışığı Kitaplığı’nın düzenlediği, edebiyat, eğitim ve yayıncılık dünyasının önemli isimlerinin konuşmacı olduğu konferansı, edebiyatımızın genç kalemi, yazar, şair Onur Caymaz yönetti.

 

Çocuk ve gençlik edebiyatının gelişmesi için Günışığı Kitaplığı tarafından başlatılan uzmanlık konferansı Zeynep Cemali Edebiyat Günü, bu yıl ikinci kez düzenlendi. Edebiyat ustaları, yazarlar, yayıncılar, çevirmenler, akademisyenler, illüstratörler, grafikerler ve edebiyat sever eğitimcilerin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarından, kütüphanelerden ve basından yetkililerin katıldığı konferans, yurt çapında düzenlenen Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nın 2012 Ödül Töreni’yle son buldu.

 

Konferansın açış konuşmasını, çocuk edebiyatının çok yönlü “abisi” Yalvaç Ural yaptı. Sokrates’in “lüksü seven, evlerinin efendisine dönüşmüş, büyüklere saygısı olmayan” çocuk tanımından yola çıkan Ural, klişelerle nasıl tıkandığımızı hatırlattı; çocukların hızla değiştiğini, yetişkinlerinse onlara uyum sağlayacağına, onları kendilerine göre biçimlendirmeye çalıştığını söyledi.

 

Edebiyat eleştirisi ve yayıncılık üzerine yazan en üretken kalemlerden, yazar ve eleştirmen Semih Gümüş, “Edebiyat cephesi ve yaratıcı yazarlık” başlıklı konuşmasında, edebiyatın ulaşabileceğimizden fazla, sayısız yaşamı bir arada, sonsuz bir zenginlik içinde sunduğunu söylerken, kitapların kitaplardan, yazarların yazarlardan çıktığını hatırlattı.

 

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Zekeriya Kaya, “Türkçe sorunları ve ders kitaplarımız” başlıklı sunumunda, çocukların birer okur ve edebiyat sever olmalarında, Türkçe derslerinin birincil sorumluluğuna, ders kitaplarının can alıcı önemine değindi.

 

Türkiye Yayıncılar Birliği Genel Sekreteri Kenan Kocatürk, “Dijital haklardan FATİH Projesi’ne yayıncılık sektöründe yeni gelişmeler” başlıklı konuşmasında önemli sayısal bilgiler paylaştı.

 

Eğitim Reformu Girişimi (ERG) Direktörü Prof. Dr. Üstün Ergüder “4+4+4 okuma kültürümüzü geliştirmek için bir fırsat olabilir mi?” başlıklı konuşmasında 4+4+4’ün bir eğitim içeriğinden çok, siyasi bir rövanşı andırdığından ve olumsuz sonuçlarını asıl Anadolu’da ve varoş okullarında göstereceğinden söz etti.

 

Yazarlar Behçet Çelik ve Aslı Tohumcu’nun konuşmacı olduğu “Gençlik edebiyatı bizde de yazılabilir mi, yoksa zaten yazılıyor mu?” başlıklı paneli, yazar ve köşe yazarı Müge İplikçi yönetti.

 

Günün son konuşmacısı, “Edebiyattan yaşama süzülen öyküler” başlıklı konuşmasıyla, çağdaş edebiyatımızın en önemli temsilcilerinden Selim İleri’ydi. Behçet Necatigil’in Kitaplarda Ölmek adlı şiirini okuyan yazar, yazarların hiçbir zaman siyasetçiler kadar kötülük yapamayacaklarını ifade etti.

 

Zeynep Cemali Edebiyat Günü, Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2012’nin Ödül Töreni’yle sona erdi.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön