Bütün kahramanlar toplandık

Demir Adam, Kaptan Amerika, Hulk, Thor, Black Widow gibi süper kahramanlar, bir resimli roman uyarlaması olan “Yenilmezler”de (The Avengers) dünyayı kurtarmak için bir araya geliyor.

Bütün kahramanlar toplandık

Süper kahramanları konu alan resimli roman uyarlamaları, hiç de “süper” olmayan bazı temel insani durumları ele alabildikleri ölçüde başarılıdır. Süper olmak demek, tüm zaaflardan arınmak ve temel insani sorunlardan kurtulmak değildir. Hatta tam aksine, süper olunca zaaflar ve sorunlar da “süperleşir”. Bazen “süper”lerin bize tuttuğu aynada kendimizi görürüz. Sözgelimi, Sam Raimi’nin “Örümcek Adam” serisi bir yanıyla ergenlik bunalımlarını deşmez mi? “X-Men”, özünde toplum dışına itilmek, azınlık ve öteki olmak gibi sorunlarla ilgili değil midir?

‘Süper’lerin ego savaşları”
Yönetmen Joss Whedon’un Zak Penn’le birlikte yazdığı “Yenilmezler”in öyküsü de benzer sorunlar üzerine şekilleniyor. Filmin başında dünyayı ele geçirmek amacıyla karşımıza çıkan Loki (Tom Hiddleston), aslında Thor’un (Chris Hemsworth) gölgesinde kalmaktan ve aşırı kıskançlıktan mustarip, kompleksli bir üvey kardeş. Peki ya, Fury’nin (Samuel L. Jackson) kurtarıcı olarak bir araya getirmeye çalıştığı efsane  kahramanlar? Hangisinin süper bir kişiliği olduğunu söyleyebiliriz ki?

Kendi günahlarının ağırlığını çeken Black Widow’u (Scarlett Johansson) dışarıda tutarsak, erkek kahramanlar birbirlerinin zayıf noktalarına yüklenip kendi aralarında güç savaşına giriyorlar. Hepsi de egoları, kibirleri ve zaaflarıyla tanıdık insani durumları temsil ediyorlar... Yan yana geldiklerinde kişilikleri de daha net ortaya çıkıyor. Thor kaba kuvveti ve saflığı; Demir Adam (Robert Downey Jr.) güce dönüşen zekâyı; Kaptan Amerika (Chris Evans) masumiyeti ve disiplini temsil ederken vicdanlı entelektüel ile azgın hayvan kişilikleri arasında sıkışan Bruce Banner – Hulk (Mark Ruffalo) galiba hepsinden daha ilginç olmayı başarıyor. Kahramanlarımızın daha çok birbirleriyle dövüştükleri ve diyaloglu sahnelerin ağırlıkta olduğu ilk bölümdeki dramatik çatışmalar, “Yenilmezler”i sıradan bir aksiyon olmanın ötesine taşıyor. İkinci bölümde ise, klasik “ekip olalım” ana fikri çıkıyor karşımıza. Kahramanlarımız tehdidin ciddiyeti karşısında, “assolist egolarını” bir yana bırakmak ve savaşmak zorunda kalıyorlar.

Mükemmel özel efektler
Yönetmen Whedon, bu bölümde uzaylıların saldırısı ile kahramanlar arasında kurulan ittifakı iç içe geçirmeyi başarıyor. Dolayısıyla, hikâye açısından ilgiyle takip edilen aksiyon sahneleri
peş peşe sıralanıyor. Manhattan semalarından caddelere yayılan savaş da, görkemli bir prodüksiyon tasarımı ve teknik açıdan mükemmel özel efektlerle geliyor karşımıza. Hele bir de IMAX 3D formatında izliyorsanız, kendinizi aksiyonun içinde gibi hissediyorsunuz. Öyküsüyle, senaryosuyla, “Thor” ve “Captain America” gibi benzer uyarlamaların birkaç gömlek üstüne çıkan “Yenilmezler”, aksiyon açısından fazlasıyla tatmin edici, görkemli bir Hollywood eğlenceliği. Türü seviyorsanız, bence kaçırmayın.

 

"Yenilmezler" filminin fragmanını izlemek için tıklayın...

 

Hazırlayan: Mehmet Açar

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön