Öncü kadınlar tuvalde…

Gezici müzeyi kaçırmayın!

Öncü kadınlar tuvalde…

Bilimden sanata birçok alanda ilklere imza atmış, Türk kadınının önünü açan, cesur, başarılı, lider isimler, “Öncü Kadınlarımız” sergisi için tuvale taşındı. Ülkü Cılızoğlu'nun küratörlüğünü üstlendiği  gezici müze olarak hazırlanan proje 14 Şubat’ta Beyoğlu Belediyesi Cihangir Sanat Galerisi’nde sanatseverleri bekliyor. Kahraman kadınlarımız, ilk kadın milletvekillerinden Satı Kadın, ilk ressam Mihri Müşvik Hanım, Türk sinemasının yıldızı Türkan Şoray, ilk kadın opera sanatçısı Semiha Berksoy, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Türkiye’nin ilk Dünya Güzeli Keriman Halis gibi çığır açan kadınların tablolarının olduğu sergi, başta kadınlar olmak üzere tüm sanatseverler için zengin bir içerik sunuyor.

Ressam Ülkü Cılızoğlu küratörlüğünde hazırlanan “Öncü Kadınlarımız” projesi, Türkiye'nin öncü kadınlarını tanıtmak ve gezici müze oluşturmak amacını taşıyor. Proje kapsamında, başarılarıyla tarihe damgasını vurmuş, hayatın farklı alanlarında verdikleri mücadeleler ile öncülük etmiş kadınlar, 40 ressam tarafından tuvale taşındı.

Şimdiye kadar Madison Hotel Art Galery, Kadıköy Kozi Kültür Merkezi, Sabiha Gökçen Havalimanı, Büyük Ada Belediyesi Salonları, Ayvalık Zeytin Hasat Şenlikleri, Balıkesir Kuvayi Milliye Müzesi gibi adreslerde sergilenen eserlerin yeni durağı Beyoğlu Belediyesi Cihangir Sanat Galerisi olacak. 14 Şubat 2012 – 13 Mart 2012 tarihleri arasında görülebilecek gezici müzede, 50 öncü kadının tabloları var.

Sanatçıların özgün teknikler ile hazırladığı eserlerin sayısı da artmaya devam ediyor. Tabloların yanı sıra öncü kadınların yaptığı çalışmalar da eserlere ait künyelerde belirtilerek tanıtılmaları hedefleniyor. Dünyanın ilk kadın savaş pilotu olan Sabiha Gökçen, Keman Virtüözü Suna Kan gibi isimler tabloları ve kısa başarı öyküleri ile sanatseverlere ilham verecek.

Sergide tabloları bulunan ressamlar arasında; Ülkü Cılızoğlu, Simay Bodur, Mine Arasan, Ayşe Erkan, Harika Ören, Belma Demir Akdag, Sumru Cınar, Azniv Coban, Dilek Mumcuoğlu Bölükbaşı, Nadire Sönmez, Öznur Erkey, Rezzan Tosun, Ayten Akgürbüz, Meliha Özen, Zülfiye Kacar, Rahime Dizdaroğlu, Meliha Tekin, Esra Alkan, Nur Ulubil, Aysel Şener Erez, Başak Tiryakinakip, Ayten Dukan, Ceyda Ildıroğlu, Rüzgar Fidan, Emine Güler, Pervin Özen, Mesude Kılıc, Kuzey Ulufer, Songül Terlemez, Serhan Kerestecioğlu, Belgin Atalay, Nilgün Topraklı, Özgen Ulukutlu, Ziya Yılmaz, Dilek Nadas, Nurcan Acar, Yasemin Aliköleoğlu, Dilber Bahar, Mükerrem Özügüzel, Sevcan Birgören, Nevin Erhal, Bingül Nart gibi isimler yer alıyor.

Adres: Beyoğlu Belediyesi Cihangir Sanat Galerisi, Cihangir Caddesi, Cihangir Kat Otoparkı, No:9 1. Kat, Cihangir-İstanbul

Detaylı bilgi için: 0212 244 94 99

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön