Kurgu romanlar zihin okuma becerilerini geliştiriyor!

Kurgu roman okuyan insanlar üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları şaşırtıyor.

Kurgu romanlar zihin okuma becerilerini geliştiriyor!

 

Kurgu roman okuyarak kendinizi daha zeki ve insan ilişkilerinde daha başarılı hissedebileceğinizi biliyor muydunuz? Bir psikoloji profesörü olan Emanuele Castano ve doktora adayı David Comer Kidd, yaptıkları sosyal araştırma sonunda şaşırtıcı bir makale yayınladılar. Çalışmaya göre, kurgu hikayeler okumak insanların, diğer insanların duygularını algılama ve anlama becerisini artırıyor. Ve bu beceri, karmaşık sosyal ilişkiler için oldukça önemli.

 

Kurgu roman okuyanlar, empati konusunda daha başarılı

Beş deneyden oluşan araştırmada, 1000 katılımcıya rastgele okumaları için farklı metinler verildi. Araştırmacılar daha sonra, katılımcıların edebi kurgu etkisi altındaki zihin kuramını (Theory of Mind (ToM) analiz etti. Zihin kuramı, esasen birinin ruhsal durumunu anlamak için zihinlerini okumak diye tasvir edilebilecek karmaşık sosyal beceridir.

Testlerden biri, "gözlerden zihin okuma" diye adlandırılıyordu ve katılımcılardan 36 fotoğraf incelenmesi istendi. İnceleme sonucunda fotoğraftaki insanların gözlerinin yansıttığı duygu durumunu en iyi ifade eden sıfatı (verilen 4 alternatif içinden) seçmeleri beklendi. Test sonucundaysa kurgu okuyan insanların skorları her zaman daha yüksek oldu.

Araştırma sonucuna göre kurgu edebi metinler okuyan insanlar, empati, duygusal zeka ve sosyal algıyı ölçen testlerde her zaman daha başarılıydı. Castano ve Kidd’e göre bunun sebebiyse kurgu hikayelerin okuyucuyu metine dahil etme şekli.


Hayal gücünün gelişmesine fırsat veriyor

Kidd şöyle açıklıyor: “ Bazı yazılara katılır ve boşlukları doldurarak, bir parçası olursunuz. Bazı yazılar ise sizi sadece eğlendirir. Macera, romantizm ve gerilim gibi yazarın bir okuyucu olarak sizin yerinizi belirlediği romanlar eğlenceli olanlardır. Edebi kurguda ise okur, yeni bir ortama girmek ve kendi yolunu bulmak zorundadır.”

Edebi kurguda, karakterlerin eksiklik ve karmaşıklığı okuyucuyu karakterleri anlamaya çalışırken düşünmeye zorlar. Okuyucular karakterlerin ince duygusal ve davranışsal nüanslarına karşı daha duyarlı olmalıdır. Diğer bir deyişle, edebi kurgu hayal gücüne daha fazla fırsat verir ve okurlarından gelen entelektüel bilgi ve yaratıcı düşünce bekler.Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön