Çiğdem Toker, ödüller ve bağımsız gazetecilik

Gazeteci Çiğdem Toker, Sınır Tanımayan Gazeteciler tarafından 2018 Basın Özgürlüğü “Cesaret Ödülü”ne aday gösterildi.

Çiğdem Toker, ödüller ve bağımsız gazetecilik

8 Kasım 2018’de Londra’da verilecek Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Basın Özgürlüğü Ödülleri, gazetecilikte "Bağımsızlık", "Etki" ve "Cesaret” kategorilerinde sahiplerini bekliyor. Ödüller için toplam 12 ayrı ülkeden gazeteci, STK ve haber ağı ismi açıklandı. “L’esprit de RSF” adlı dördüncü ödül kategorisiyse ödül törenine Londra’nın ev sahipliğine dikkat çekmek için Birleşik Krallık’ta çalışan isimlere ayrıldı.

 

Gazetecilikte “Cesaret” ödülü, saldırgan ortamda, kişisel güvenlik veya özgürlüğe dair tehditlere rağmen çalışan gazetecilerin gazetecilik pratiği, savunusu ve temsili için veriliyor. Çiğdem Toker’le birlikte aday gösterilen diğer isimler şöyle: Swati Chaturverdi (Hindistan), Paolo Borrometi (İtalya) ve Hamid el Mahdaoui (Fas).

 

Cesaret ödülü için ismi geçen bu adayların çalışma alanları ve göğüsledikleri koşullarsa Sınır Tanımayan Gazeteciler tarafından şöyle özetleniyor:

 

 • "Sicilya Mafyası uzmanı" olarak tanınan Paolo Borrometi, son zamanlarda mafyayla İtalya gıda sektörü arasında kurulan bağlarla ilgili haberleri nedeniyle kişisel güvenliğine karşı tehditler yüzünden beş tane polisin yakın korumasıyla yaşamakta.

 

 • Swati Chaturvedi ise Hindistan’da sosyal medya saldırılarıyla taciz edilen gazetecilerden biri. Saldırılara gazetecilik araçlarıyla karşılık veren Chaturvedi, milliyetçi parti Hindistan Halk Partisi’nin (Bharatiya Janata) bilişim birimleri ve öfkeli troll ordusuyla ilgili "Ben Bir Trolüm: BJP’nin Dijital Ordusunun Gizli Dünyası" adlı çalışmasını 2016’da yayınladı.

 

 • Badil.info haber sitesi editörü Hamid el Mahdaoui, güncel haber yorumları ve yetkililere yönelttiği eleştirilerle Fas sosyal medyasının yoğun şekilde takip edilen isimlerindendi. 20 Temmuz 2017'de El-Hoceima'da yetkililer tarafından yasaklanan barışçıl bir gösteriyi haberleştirirken tutuklandı. 28 Haziran 2018'deyse ceza mahkemesi tarafından "iç devlet güvenliğine yönelik bir tehdidi yetkililere bildirmeme" suçundan üç yıl hapse mahkum edildi.

 

 • Türkiye’nin önde gelen araştırmacı gazetecilerinden Çiğdem Toker'se iş dünyası, politika ve mahkeme haberleriyle tanınıyor. Çıkar çatışması, iltimas, müşteri ilişkileri, hileli sözleşme/ihale teklifi ve imar ihlalleri gibi konulardaki çalışmalarıyla iş dünyası ve siyaset arasında kurulan hukuksuz bağları ifşa eden Çiğdem Toker, Agrobay Seracılık Şirketi ve Bayburt Grup tarafından 2017’de farklı gerekçelerle mahkemeye verildi.

 

Şu an yargılanmakta olduğu bu davalarda toplam 3.000.000 TL ceza ile karşı karşıya olan gazeteci, adaylığı hakkında sosyal medyada "Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün 'Cesaret Ödülü'ne aday gösterilmişim. Teşekkür ederim." paylaşımında bulundu.

 

 

 

 

Çiğdem Toker’in daha önce layık görüldüğü ulusal ve uluslararası ödüller şöyle:

 

 • Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Ödülü (2017)
 • Uluslar arası Şeffaflık Ödülü (2016)
 • Sedat Simavi Ödülü (2005)
 • Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü (2001)
 • İ.Ü. İktisat Fakültesi’nin “En İyi İktisat Muhabiri” (1995)

 

Haber: Seda Solaklar

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön