İspanya’dan “Evet, 'evet' demektir” yasası

 İspanya hükümeti tecavüz davalarındaki haksızlıklara bir son vermek için yeni bir yasa çıkarıyor.

İspanya’dan “Evet, 'evet' demektir” yasası

Tasarlanan yeni yasaya göre kadının, rızasını net olarak ifade ettiği durumların haricindeki bütün koşullarda ilişkiyi istemediği ve bunun bir tecavüz davası olduğu kabul ediliyor.

 

Yasaya göre rıza, sözlü bir şekilde (“Evet” diyerek) veya açıkça beden diliyle ifade edilmek zorunda.

  

5 milyona yakın kadının protestoları sonucunda yeni bir yasa tasarısı hazırlandı.

 

Solda "Suistimal değil, tecavüz" ve sağda "Bu kadar ataerkil adalet yeter"

 

Yürürlüğe girecek kanun, beş kişi tarafından tecavüze uğrayan bir kızın davası sırasında halkın verdiği büyük tepki sonucunda hazırlanmış. Halihazırda İspanyol yasalarına göre “tecavüz”de, şiddet ve korkutma unsurları bulunmak zorunda. Filme alınan bu tecavüz esnasındaysa kurbanın korkmuş, pasif ve kendini kapatmış görünmesi, açıkça bir şiddet veya korkutma görünmemesi,  kurbanın duruma rızaası olduğu şüphelerine ve saldırganların ceza indirimi almalarına neden olmuş. Toplumda büyük tepki alan bu sonuç, sayısız kadının #CuéntaLo (“Sen de anlat”) etiketiyle maruz bırakıldıkları, yaşadıkları tacizi dışa vurdukları bir sosyal medya kampanyasına neden olmuş (ülkemizdeki #sendeanlat, ABD’deki #metoo akımlarını hatırlayalım).

 

Beş milyona yakın kadının sokaklara döküldüğü protestoların onucunda eşitlikten sorumlu kadın bakan feminist avukatlara danışılarak bu yasanın tasarlanacağını duyurmuş.

 

Başbakan Yardımcısı Carmen Calvo Poyato yasayı “Bir kadın açıkça ‘evet’ demediği sürece, her şey ‘hayır’ anlamına gelir” diyerek özetliyor.

 

 

Yasayı tasarlayan profesörlerden Patricia Faraldo Cabana’ysa “Kurban karşı çıkmasa bile bu, tecavüz olabilir. Çıplaksa, ilişkiye aktif olarak katılıyorsa ve bundan keyif alıyorsa, o zaman açıkça bir rıza vardır. Ağlıyorsa, oyuncak bir bebek gibi hareketsiz duruyorsa ve keyif almadığı açıkça belliyse o zaman rıza yoktur” diyor.

 

 

 

 

Derleyen: Doğa Doğu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön