Apple'a açık mektup

Apple yatırımcıları iPhone ve diğer teknolojilerin çocuklara zarar verebileceği konusunda uyarıyor

Apple'a açık mektup

Ellerinde yaklaşık 2 milyar dolarlık Apple hissesi bulundurduklarını söyleyen iki yatırımcı, en genç kullanıcıları dijital teknolojinin etkilerinden korumak için şirkete baskı yapıyor.

 

Aktivist yatırım fonu Jana Partners ve California State Teachers’ Retirement System, Apple’a yazdıkları açık bir mektupta bu teknolojinin çocuklar zarar veriyor olabileceği endişelerini dile getirdi ve Apple’ın, işlerini yürütürken de zararı azaltmaya yardımcı olabileceğini söyledi.

 

Geçtiğimiz hafta yazdıkları mektupta yatırımcılar, “Bu sorunu şimdi ele almanın, bugün müşterileriniz için daha fazla seçim yaratarak, opsiyonlar sunarak ve yarın geleceğin lider, yenilikçi ve müşterilerini korumaya yardımcı olarak bütün hissedarlar için uzun vadede pazar değerini artıracağına inanıyoruz” dedi.

 

 

Apple’ın yaklaşık 900 milyar dolarlık pazar değeriyle karşılaştırıldığında birleşik hisseleri küçük olan yatırımcılar, Apple’ın yaptığı dizüstü bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi dijital cihazların sık kullanımının çocukları negatif etkiliyor olabildiğini belirten araştırmaları vurguladı.

 

Mektuba göre, Kanada’nın Alberta bölgesinde öğretmenler üzerinde gerçekleştirilen bir araştırma, katılımcıların üçte ikisinin, dijital teknolojinin öğrencilerin gittikçe daha fazla dikkatini dağıttığına inandığını ortaya çıkarmış. San Diego Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Jean Twenge’nin araştırmasına göreyse dijital teknolojideki yükseliş, ergenler arasında artan zihinsel problemlerle bağlantılı olabilir.

 

EN TEHLİKELİ ELEKTRONİK CİHAZ: CEP TELEFONLARI Yanımızdan ayırmadığımız, sabah ... ÇOCUĞUNUZ TELEFONA DÜŞKÜN İSE DİKKAT! Özgüveni yetersiz, sosyal ilişki...

 

Yatırımcıların yazdığına göre bu sorunu şimdi ele almak, teknoloji ve sosyal medyanın gündelik yaşantımızdaki rolüne ilişkin huzursuzluğun artmasıyla yaklaşan bir hesaplaşmadan Apple’ın sakınmasını sağlayabilir.

 

Bu tür teknolojilerin tasarımıyla ilgili olanlar bile olumsuz yönlerini ve olası kötüye kullanımları kabul etmiş bulunuyor.

 

“Silikon Vadisi dahil, bütün dünyada yeni teknolojilerin olası uzun vadeli sonuçları en başından hesaba katılmalıdır ve hiçbir şirketin bu sorumluluğu dış kaynaklardan temin edemez“ diyor yatırımcılar. Yatırımcılara göre çözüm, bu tür cihazları çocuklara yasaklamak değil, ebeveynlerin teknolojiyi nasıl dikkatle kullanabileceklerini anlamalarını sağlamak. Bu amaca erişmek için Apple’in bir uzmanlar komitesi kurması, araştırmalar finanse etmesi, cihazlarındaki ebeveyn kontrollerini artırması, ebeveynleri eğitmesi ve düzenli olarak şirketin gelişimini raporlaması gerektiğini söylüyorlar.

 

Apple, henüz bu konuda bir yorum yapmadı.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  17 Mart 2018 Cumartesi 20:49

  umarim appleden pozitiv bir addim atilir amma bu problem hepimizin onlar zararli mali bize sunmamaya biz ise kullanmaya calismaliyiz

  Cevapla

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön