Elif Şafak biseksüel olduğunu açıkladı

Ünlü yazar Elif Şafak, ABD New York’taki TED Talks konuşmasında biseksüel olduğunu açıkladı. Uçurtmalar şiirini kadın sevgilisine yazdığı iddia edildi.

Elif Şafak biseksüel olduğunu açıkladı

Ünlü yazar Elif Şafak, ABD New York’taki TED Talks konuşmasında, bugüne dek karalanma ve damgalanma korkusu nedeniyle biseksüel olduğunu söyleyemediğini savundu. Şafak’ın sözleri, sosyal medyayı salladı. “Nobel’lik itiraf” diye eleştiriler yöneltilen Şafak, önceki açıklamaları ve özel hayatıyla birçok kez gündeme gelmişti. Darbe girişiminin ardından hakkında FETÖ’den gözaltı kararı verilen gazeteci Eyüp Can’la evli olan Elif Şafak’ın biseksüel olduğunu açıklaması üzerine, “Elif Şafak kimdir?” ve “Biseksüellik nedir?” soruları internette çok arananlar arasına girdi.

 

O şiir kadın sevgiliye mi?

Elif Şafak’ın gündeme oturan TED Talks’taki konuşması şöyle: “Her zaman azınlık hakları konusunu yüksek sesle açıktan konuşan ve üzerinde etraflıca yazan biri oldum; kadın hakları, LGBT hakları. Fakat bu konuşma hakkında düşünceler içinde iken, arkasından gelecek karalanmaktan, alay, nefret ve stigma konusu olmaktan çok korktuğum için hiçbir zaman biseksüel olduğumu insan içinde söyleme cesaretini göstermediğimin farkına vardım. Hiç kimse durum karmaşık diye sessiz kalmamalıdır.” Şafak’ın 2008’de yazdığı “Uçurtmalar” adlı şiiri de dedikodulara yol açmıştı. Nedeni ise kadın sevgilisine yazdığı öne sürülen şu dizelerdi:

 

 “...İpleri dolaşmış uçurtmalar misali

Ne beraber uçabildik, boşverip şu dünyayı

Ne gidebildik kendi yolumuza

Rüzgarda savruk, başına buyruk senle ben

Kaç gece göğsünde uyuduğum kadın

Hep tek başıma uyandığım”

 

 

 

‘Çok Cinsiyetli’ sözleri

Elif Şafak, 2006’da KAOS GL ile yaptığı röportajda, “Kadınlık da erkeklik de doğal değil, alabildiğine kültürel kodlamalar. Doğuştan çok yönlü sevme ve sevilme yeteneğiyle dünyaya gelip zaman içinde törpülene törpülene, öğretilere maruz kala kala bu yeteneğimizi kaybettiğimize inanıyorum. Çok cinsiyetli, çok kimlikli, çok sesli olabilirdik, çoktan aza indirildik” sözleriyle cinsel tercihinin sinyallerini vermişti.

 

 

‘Kalemi de ‘biseksüel’miş’

2009’da yine KAOS GL’nin internet sitesine verdiği röportajın editörü, “Elif Şafak’ın kalemi ‘Biseksüel’ imiş meğersem!” başlığını attıktan sonra şu değerlendirmede bulunmuştu: “Biz ‘Elif’i seviyoruz, kalemi de ‘biseksüel’miş ne de olsa, o da ‘bizden’ sayılır, di mi yani?”

 

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön