Zeki olduğumuzu nasıl anlarız?

Düşündüğünüzden daha zeki olduğunuzun bilimsel olarak kanıtlanmış 8 işareti...

Zeki olduğumuzu nasıl anlarız?

Zeki insanlarla ilgili birçok doğru olduğunu düşündüğümüz yanlış inanış var- tembelliğe boyun eğmezler, muhteşem hafızaları vardır ve argo konuşmazlar... Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki yüksek IQ, beklenmedik alışkanlıklar ve garipliklerle bağdaştırılıyor. Bakalım bu 8 maddede siz kendinizden bir şeyler bulabilecek misiniz? Kim bilir, belki de içinizde bir dahi saklıyorsunuzdur!

 

1- Tembel olmaya meğillisinizdir

Yapılan bir araştırmaya göre ortalama zekaya sahip bireyler etkinlikten etkinliğe koşarlar; yüksek IQ'lu insanlar ise yoğun düşüncelere dalarlar ve daha az aktif olmaya meğillidir.

 

2- Ivır zıvırları unutursunuz

Harika bir hafıza en başından beri zeki olmanın bir işareti olarak görülmüştür ama yapılan son araştırmalar göstermektedir ki unutkanlık, yüksek zekaya işaret eder. Beynimiz küçük ayrıntıları iki nedenden dolayı unutur: Birincisi, bunları unutmak yeni olaylara adapte olmamıza yardımcı olur. İkincisi ise ufak şeylerden kurtulmak bildiklerinizi özetlemeye ve bütün resmi görmenize yardımcı olur. Beyninize önemsiz bir şeyi unuttuğu zaman bir daha kızmayın, belki de yeni fikirlere yer açıyordur.

 

3- Ara sıra küfredersiniz

Konuşmanızda argo kelimeler kullanmanın ille de düşük zeka göstergesi olmadığı ortaya çıkmıştır. Çoğu araştırma ara sıra küfür eden insanların daha geniş kelime haznesi olduğunu kanıtlamıştır -ki bu da yüksek IQ göstergesidir. Ama konuşmalarınızda tabii ki mantıklı olun çünkü fazla argo kullanımının iyi bir izlenim bırakacağını pek sanmıyoruz!

 

 

 

4- İnsanlara güvenirsiniz

Zeki insanların kimseye inanmadığı bilinmektedir ama bilim insanları, zeki bireylerin insanlara kolaylıkla güvendiğini kanıtlamıştır. Bu da muhtemelen hayatı daha iyi görmelerinden kaynaklanmaktadır. Araştırmacılar ayrıca diğer insanlara güvenen bireylerin metanetli olduğunu ve daha az sağlık problemi yaşadığını söylemektedir.

 

5- Kırmızı et sevmezsiniz

Anketler çok ilginç bir noktaya dikkat çekiyor: Yüksek IQ'lu insanlar tavuk-hindi etini, balık ve sebzeleri kırmızı ete tercih ediyor. Tabii yemek tercihlerinde aile, sağlık, din ve hatta yaşadığınız yer gibi değişik faktörlerin etkisinin büyük olduğunu unutmayın!

 

6- Fikir üretmekte iyisinizdir

Zeki insanların yeni şeyler ürettiği açıktır ancak işin aslı pek düşündüğünüz gibi olmayabilir. Yüksek IQ'lu insanlar alışılmadık çözümler üretebilir ama günlük hayatlarında bu alışılmadık fikirleri kullanamazlar.

 

 

7- Kedi sahibisinizdir

Bazı araştırmalara göre köpek sahibi kişiler daha aktif, dışa dönük ve kurallara itaat etmeye yatkınken; kedi sahipleri daha sakin, daha hassas ve yüksek IQ'ya sahiptir. İkisinin de yararları vardır ama değişmeyen tek şey tüylü bir dost evinize getirdiği büyük sevgidir.

 

8- Az uyursunuz

Zeki insanlar geç saatlere kadar uyanık kalmaya meğillidirler ve çoğu zaman çok erken kalkıp işe ya da okula gittikleri için az uyurlar.

 

Kaynak

 

Yüksek zekaya sahip kişilerin özellikleri
+19
Yüksek zeka seviyelerine sahip kişilerde bazı yönlerden sosyal garipliklere daha sık rastlanmasının sebebi, bu insanların dünyayı diğerlerinden tamamen farklı bir seviyede görmesinden kaynaklanıyor. Aynı sebepten dolayı zeki insanlar görünüşte normal, durumlarda inanılmaz endişeli hale gelebiliyorlar. Bunun sebebi onların partiler ya da sosyal organizasyonlarda nasıl hareket etmeleri gerektiğini bilmemeleri değil; zihninlerinin sürekli aşırı çalışıyor olması ve bu sebeple de etraflarındaki her türlü şeyin onları inanılmaz endişeli kılması. İşte bilim adamlarına göre, süper akıllı olmanın aynı anda bir nimet ve bir lanet olmasının nedenleri:

Facebook Yorumları
Yorumlar
6
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  08 Ocak 2019 Salı 10:54

  ayyyyyyyy zeki olduğumu öğrendim off ya çok mutluyum daha önce hiç böyle şeyler düşünmemiştim teşekkür ederim https://hthayat.haberturk.com/yasam/guncel/haber/1052481-zeki-oldugumuzu-nasil-anlariz

  Cevapla
 •  
  26 Temmuz 2018 Perşembe 10:47

  ben bunlara fazla ınanmadım dogrusu

  Cevapla
 •  
  01 Temmuz 2018 Pazar 12:13

  Hepsini de yapıyorum

  Cevapla
 •  
  28 Ocak 2019 Pazartesi 22:21

  zekka küpü

 •  
  09 Mart 2018 Cuma 07:33

  yalan

  Cevapla
 •  
  26 Temmuz 2017 Çarşamba 16:28

  iq 145 ama bu yazılanların yarısına yakını benim yakınımdan geçmiyor.

  Cevapla

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön