'Kelebek Çocuklar'a kitap yazdılar

Yaşları henüz 15 olsa da onlar, okuldaki Genç Yazarlar Kulübü bünyesinde çok önemli işler başarıyor. 5 yıldır öykü, şiir, deneme yazıp, pasta-kurabiye yapıp satıp, toplanan parayla kitabı bastırıp gelirini bağışlıyorlar.

'Kelebek Çocuklar'a kitap yazdılar

Hiç duydunuz mu bilmem... Miyelin Enzimi Eksikliği nedeniyle en temel hayati fonksiyonlarını bile yerine getiremeyen 41 Canavan hastası çocuk var Türkiye'de. Bu çocuklar, yaşamları boyunca “Anne-baba” kelimelerini bile heceleyemeden sadece 3-10 yıl yaşayabiliyorlar. Onlara bu nedenle "Kelebek Çocuk" deniyor. Ve 70 ortaokul öğrencisi, iki yıldır 'Kelebek Çocuklar' için kitap yazıyor.

 

İDV Ankara Özel Bilkent Laboratuvar Okulları ve Uluslararası Okulu öğrencileri, 5 yıldır öykü, şiir ve deneme yazıp kitaplaştırıyor, bu kitabı bastırmak için pasta-kurabiye yapıp satıyor, para kazanıyorlar. Kazandıkları parayla kitabı bastırıp satıyor, gelirini ise sivil toplum kuruluşlarına bağışlıyorlar. Bu yılki kitap gelirini, 12 Mayıs'ta düzenlenecek okul galasında; Canavan hastası çocuklara destek veren Sarp'ın Umudu Genetik Hastalıklı ve Engelli Çocuklar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ne bağışlayacaklar.

 

Okulun Genç Yazarlar Kulübü şimdiye kadar; 2012-13 eğitim öğretim yılında Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) yararına "Geleceğin Sesi Genç Yazarların Kalemi" isimli bir öykü kitabı, 2013-14 eğitim öğretim yılında Türkiye Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) yararına "Düşlere Karışmış Kafiyeler" isimli bir şiir kitabı, 2014-15'te Sarp'ın Umudu Derneği yararına "Yüzümüzde Bir Umut Hikayesi: Pamuk Prens'in Gülümsemesiyle" adlı bir deneme kitabı, geçen yıl ise "Bir Yağmur Damlası Yüzünde Bin Barış Çığlığı" isimli deneme ve şiir kitabı yazıp, bastırmışlar.

 

Genç Yazarlar Kulübü Yönetim Takımı

 

Her yönüyle göç

Bu yılki kitabın teması, göç. "Kendim, Bavulum, Yolum" isimli kitapta, Genç Yazarlar Kulübü üyesi 70 öğrencinin öyküsü yer alıyor. Her biri ayrı ayrı göç konusunu ele alıp, öyküleştirmiş. 460 sayfalık kitapta göç; Atatürk'ün Selanik'ten göçünden savaş mağdurlarının göçüne, beyin göçünden töre baskısı sonucu göç edenlere, mevsimlik göçten bölgesel göçe kadar geniş bir yelpazede ele alınmış. Bu ayın 12'sinde BLIS okulunda gala gecesi düzenlenecek. Okulun Türkçe öğretmeni ve kulübün sorumlu öğretmenlerinden Berna Uslu Kaya, "Gala programının ardından kokteyl ve imza günümüz var. 'Genç Yazarlar Kulübü Gala Market' standında ise kitaplarımız ve markalaşmış ürünlerimiz satışa sunulacak" diyerek, şöyle konuşuyor:

 

"Kendim, Bavulum, Yolum 2 bin adet basıldı. Kitabın bağış bedeli her yıl 20 TL. Öğrenciler ve aileleri kitabı büyük bir özveriyle yakın çevrelerine sunuyor. Bu yıl satışlarımız çok iyi gidiyor. Hatta yeni baskıya girmeyi planlıyoruz. Kitabımız henüz kitapçılarda yok. Şimdilik yalnız okulumuzdan temin ediliyor."

 

5 yıl önce kuruldu

Berna Uslu Kaya, 10 yıllık Türkçe öğretmeni, aynı zamanda yazar. "Süveyda" ve "Mim" isimli iki romanı var, üçüncü romanı ise yolda. "Genç Yazarlar Kulübü, bir rüyanın gerçeğe dönüşmüş halidir. Benim onların yaşında başlayan yazma merakımın, 'yazar olmak istiyorum' hayalinin sesidir bu kulüp" diyor. 5 yıl önce 15 öğrenciyle yola çıkan Genç Yazarlar Kulübü'ndeki çalışmalara Berna Öğretmen'in yanı sıra Serap Durur ve Ruken Yuca öğretmenler de destek veriyor. Berna Öğretmen, kulübün öğrencilere katkılarını şöyle anlatıyor:

 

"Genç Yazarlar Kulübü, öğrencilerin sadece okuma, anlama ve yazma becerilerini güçlendiren bir kulüp değil. Onlar bu kulüple bambaşka bir dünyanın içine giriyor. Sağlıklı çocukların, Canavan hastası için verdikleri mücadele, büyük bir onur bizler için. Öğrenciler hem kitabı basmak için para kazanıyor ve bu parayı yönetmeyi öğreniyorlar hem de kitaplarını yazıyorlar. Kitap çıktıktan sonra da satış sürecinde çok ciddi çalışmalara imza atıyorlar. Kısacası; Genç Yazarlar Kulübü, onlar için gizemli bir kapıyı aralayan, empati becerilerini geliştiren, yazmanın, yazar olmanın heyecanını kalplerine sunan bir sosyal sorumluluk projesi. Aynı zamanda kulüp çalışmalarını başarıyla tamamlayan öğrenciler 'Yazarlık Sertifikası' alıyorlar."

 

 

Yönetim takımı oluşturuluyor

Kulübün üye sayısı her yıl artıyor, bu nedenle ekibi organize etmek de özenli ve profesyonel bir çaba gerektiriyormuş. Berna Öğretmen, kulübe her yıl yeni katılan öğrenciler olduğunu, onlara işi anlatıp süreci tanıtmak gerektiğini, bu konuda deneyimli öğrencilerin yenilere rehberlik ettiğini anlatıyor. Her yıl kitabın bir yönetim takımı oluyormuş. Bu takım, öğrenciler arasından seçilerek bir yıl boyunca sürece aktif destek veriyormuş. Bu yıl kitabın yönetim takımında; koordinatörlüğü Can Ay, onun yardımcılığını ise Defne Yörükoğlu, Yasemin Ertürküner ve Yağmur Sağlam yürütmüş.

 

Kitabın resimlerini ise Defne Savaş ve Ada Barın Baş çizmiş. Çarşamba satışları, kitap tasarımı ve gala gecesi verilen sertifikaların hazırlık aşamasında ise İsmail Kaya, kulübe büyük destek vermiş.

 

Ayrıca gençler, pasta işini abartıp (!) marka bile yaratmışlar... Okuldaki Çarşamba satışlarında Duru ve Arın Mağdenli ile Naz Atay'ın brownileri, Ada ve Ela Türkkan'ın kurabiyeleri yok satıyormuş. Berna Öğretmen, kulüpteki tüm öğrencileriyle gurur duyuyor ve şöyle konuşuyor: "Becerikli ve akıllı kızlarım bu işi fırsata çevirdiler, standı kafe gibi işlettiler. Yoğun istek nedeniyle browni ve kurabiyeler, yeni logolarıyla birlikte 12 Mayıs'taki 'Gala Market'te satışa çıkacak."

 

"Teknolojinin hayatı bu denli kuşattığı, okuma-yazma eylemlerimizin bu denli eksildiği günümüzde çocukların kitaba dokunmadan, sayfaların büyüsüne kapılmadan büyüdüğü"ne işaret eden Berna Öğretmen, bugüne kadar yaptıkları çalışmaların özünü ise şöyle dile getiriyor:

 

"Yaşı on beşe yaklaşan çocukların hayatında artık az sayıda yazar, çok sayıda bilgisayar oyunu var. Genç Yazarlar Kulübü, bu boşluğu öğrencilerimin yaşamında dolduran ve onların kalbine başka bir evrenin kapılarını açan önemli bir çalışma. Biz kulüpte sadece yazı yazmıyoruz, sadece pasta, kurabiye satmıyoruz. Biz; hayatın tüm kötülüklerine inatla 'Bize ne ki' demeden, bizi insan kılan özelliklerimizi öne çıkararak yol alıyoruz."

 

Dünyayı iyilik ve güzellik kurtaracak. Örnek olması dileğiyle...

 

 

Hayriye Mengüç

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön