Kadınlar için defans atölyesi 

Son zamanlarda kadınlar tedirgin. Çünkü herhangi bir yerde herhangi biri, kadına tekme atabiliyor, vurup itebiliyor. Özgürlükleri elinden alınmış hisseden kadınlar, kendilerini savunmayı öğreniyor. Krav maga eğitmeni Enis Mazhar Tayman, "Vurun, vurmaya alışın" diyor.

Kadınlar için defans atölyesi 

Giderek karmaşıklaşan, güvensizleşen toplumsal yaşam, bireysel tedbirleri ön plana çıkarıyor. Özellikle kadınlar için... Metroda, otobüste tacize uğrayan, tekme yiyen kadın görüntüleri, dayak, tecavüz, cinayet haberleri öylesine çok ki. Her gün de bunlara yeni haberler eklenmesi, ne yazık ki şaşırtıcı değil. Bu nedenle artık kadınlar kendilerini aktif olarak koruma yolları arıyor. Bu yollardan biri de kendini savunmayı öğrenmek. Ya da başka bir söyleyişle dövüşmeyi öğrenmek...

 

Enis Mazhar Tayman, bir savunma/dövüş hocası. 6 yıldır bu işin içinde. Bir elin beş parmağını geçmeyen, çok özel bir eğitmen. İsrail kökenli dövüş stili krav maga'nın Türkiye'deki 4-5 sertifikalı eğitmeninden biri. Ayrıca gazeteci. Biri yakında çıkacak, üç kitabın yazarı. Benim de neredeyse 17 yıllık arkadaşım.

 

Kurduğu Krav-Maga Intensive Defense Academy (KIDA)-KM Club bünyesinde; kadınlar, çocuklar, fiziki ya da kültürel dezavantajlı gruplar ve kendisini tehlikede hisseden kişilere öz savunma taktikleri öğretiyor, güvende kalmalarını sağlıyor. Ayrıca sosyal sorumluluk projesi olarak özel bir "kadın için defans atölyesi" oluşturdu, kendini korumayı öğrenmek isteyen kadınlara krav maga öğretiyor. Hayatımda ilk kez bir dövüş kulübünü ziyaret ettim ve sordum:

 

'Kasığına vur, ısır'

 

Krav maga'yı Uzakdoğu savunma sanatı sanırdım, değilmiş...

Evet, değil. İsrail kökenli bir yakın dövüş stili. 1930'larda İsrail askeri güçlerince kullanılıyor, 1960'larda da sivilleştiriliyor. Spor değil. Rink dövüşü veya kuralları yok. Kuralları olmadığı için federasyonu, müsabakası da yok. Sana saldırı olduğu anda, bir insanın kasıklarına vurup, burnunu kırıp, gırtlağını içeriye çökertip, eğer çok zorda kalırsan ısırıp, -kulağını, bacağını artık neresini ısırabiliyorsan- kurtulmaya dayalı, tamamen sokak kurgusuyla tasarlanmış, sokaktaki tehlikeler düşünülerek tasarlanmış bir dövüş stili.

 

 

 

Kaç kişisiniz bu eğitimi veren?

Genelde beyaz yakalılarız. Türkiye'de bu işi yapan uluslararası sertifikaya sahip 4 veya 5 kişiyiz. İsrail'de çeşitli organizasyonlar var. İsrail Devleti tarafından krav maga onaylı dünya çapında sertifikalar veriyorlar. Benimkisi Combat Krav Maga International adlı kuruluştan.

 

 

Krav maga ne kadar sürede öğreniliyor?

Eğer gerçekten bu işe kafayı takarsan 3 ay içinde öğrenebilir, kendini savunur hale gelebilirsin. En az 72 saatlik eğitim gerekir. Eğitim almak isteyenler www.kendinikoru.org sitesine başvurabilir.

 

 

Amaç ne? Adam öldürmek değil, değil mi?

Temel amaç, kendini sokakta korumak. Tabii ki insan öldürme teknikleri öğretmiyoruz. Sadece karşımızdakini bize bir daha saldıramayacak şekilde etkisiz hale getirip, olay yerinden uzaklaşmaya bakıyoruz. Çünkü amacımız, bir suçlu yetiştirmek veya bir suça suçla karşılık vermek değil. Örneğin eli bıçaklı biri size saldırıyor. Bu bıçak kullanılmadan, bıçaktan kurtulunması ve o saldırganın elinden alınması gerekiyor. Dolayısıyla bizim burada yaptığımız şey tamamen kendimizi savunmak ve savunurken oradan kurtulmak ve de olabildiğince hızlı uzaklaşmak. Ayrıca biz burada hayal satmıyoruz, süpermen yetiştirmiyoruz. Sokakta her türlü tehlikeye açığız. Bu şu anlama geliyor: Burada krav maga öğrenmiş bir insan da darbe alabilir. Fakat önemli olan o darbenin şokundan olabildiğince kısa sürede sıyrılıp karşı atakta bulunması, kaçması, belki de canını kurtarması gerekiyor. Çünkü sokakta bize bu gerekiyor.

 

 

 

'Sokak senaryoları üret'

 

Sokak kelimesini çok vurguluyorsun. Neden?

Bir tekvandocu, belki bir boksör, ringde ya da salonda fırtınalar estirebilir, ama sokak çok farklıdır. Sokakta yağmur var, kaldırım var, köpek havlar, oradan bir teyze evladım napıyorsun diye bağırır, dikkatin dağılır, yumruğu yersin ve düşersin. Ringde ya da minderde dış faktör yoktur. Sokakta ise tamamen dış faktör vardır. Üstüne üstlük bir de işin içinde adrenalin vardır. Bunu çözmemiz gerekiyor.

 

 

Bunu nasıl çözüyor insan, kendi kendine mi telkin ediyor?

Evet, sahip olduğu bilgiyle bunu çözmesi gerekiyor.  Kişide motor hareket haline getirmeye çalışıyoruz. O yüzden eğitimlerde biz, çok fazla dallanıp budaklandırmıyoruz meseleyi. Temel teknikler üzerinde bir lego gibi bina ederek aynı parçaları söküp takıp başka bir yere monte edip sonra söküp takip başka bir yere monte etmeye çalışıyoruz. Böylece bir motor refleks yaratmaya çalışıyoruz. Böylece şu oluyor: Adamın teki yumruk mu atmaya kalktı, eğitim alan arkadaşım -göstererek- şöyle yumruk hareketi yapıyor; direkt eline vuruyor. Ondan sonra öğrendiği, beden yapısının izin verdiği şekilde kontratakta bulunuyor. Bu çok önemli. Pek çok sporda kilo kilo mücadele edilir. 75 kg, 80 kg gibi, eş olsun diye... Fakat sokakta böyle bir şansın yok. 1.52 cm boyundaki kadına 1.52'lik sapık bulamayız. O nedenle bu eşitlik meselesini gözden geçirirken, işte bu agresyonu yani, engellenme süreçleri sonunda kişide açığa çıkan saldırgan davranma eğilimini, savunmayı ve arkasından gelecek kontratağı da eğitim verdiğimiz kişiye motor refleks olarak kazandırıyoruz. Mesela, birisi boğazını tutarsa na'pıcaz? İki hareket var: Savun, kaç. Gel, vur.

 

 

Kadınlara özel bir sosyal sorumluluk projesi yürütüyorsun şu an, ama bu işi hem kadınlar hem de erkekler yapabilir, değil mi?

Evet, hem kadınlar hem de erkekler yapabilir. Cinsiyeti ne olursa olsun herkes, her yaşta kendini savunmak için krav maga öğrenebilir. Ayrıca çocuklara özgü özsavunma taktikleri de araştırıp, geliştirip, öğretiyoruz.

 

 

'Elini korkak alıştırma'

 

Peki, kadın konusunda kalalım... Bu stili neden kadınlara öğretmeye çalışıyorsun? Derdin ne?

Kadın arkadaşlara öncelikle ben, agresyonu aşılamak zorundayım, çünkü... Bu arada feminist arkadaşlar kusura bakmasın, baştan özür diliyorum... Çünkü Türkiye'de pek çok kadın maalesef ezilmek için doğuyor, yetiştiriliyor, büyütülüyor, eş oluyor. Eziliyor. Kendi küçük erkek kardeşine bile su getirmesi için zorlanan bir kod var ortada. Pek çok kadın arkadaşım belki de bu kodlar yüzünden ya da başka nedenlerden dolayı, bir tokat bile atmamışlar karşı tarafa...  Kadına şiddet videolarını izlediğiniz zaman kadınlar saldıran adamı tutmaya çalışıyor; o da doğal refleks, genelde o kadını başka erkekler kurtarıyor. Yani savunma amaçlı bir şey yapmıyor, çünkü bilmiyor. Bilse de fark etmiyor. Aikidocu bir arkadaşım vardı, minderde eminim üç kişiyi alt ederdi, ama kocasından tokat yemişti. Burada kodlar çok önemli ve bizim bu kodları çözmemiz gerekiyor.

 

Eminim pek çok kadın arkadaşım bu kodları çözmüştür.  Ama o kodları çözmedikten sonra; ne öğrenirseniz öğrenin, hatta silah taşıyın, yine de hiçbir şey yapamazsınız. Çünkü önce kadının mental olarak buna hazırlanması gerek. Biz şimdi bunu birbirimize vurarak yapıyoruz, pedlere vurarak... Daha sonra, vücuda vurarak. Surata vurmayacağız tabii ki... Vücudun çürüyebilir, bırakın çürüsün, bu çok büyük problem değil. Vurun, vurmaya alışın! Bir laf vardır, elini korkak alıştırma derler... Krav maga'nın birinci kuralı budur; elini korkak alıştırmayacaksın. Kendine dokundurtmayacaksın. Tehlikeli bir grubun içinde kalınca ise zayıf halkayı bulup refleks hareketle kendini grubun dışına atacaksın. Bizim, KIDA-KM Club ilkelerimiz şöyle:

 

1- Kavgadan kaçın.

2- Kavgadan kaç.

3- Kaçamıyorsan mücadele et.

4- En kısa yoldan saf dışı bırak. Sakin ol ve kasığa vur!

5- Şimdi hızla uzaklaş.

 

 

Hayriye Mengüç

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön