Kiralık ev ararken bunlara dikkat!

Ya ev sahibi de aynı binada oturuyorsa, ya badana-boya makyajsa, ya... İçinde ağız tadıyla oturabilmek için o daireyi kiralamadan önce düşünmeniz gerekenler var.

Kiralık ev ararken bunlara dikkat!

Tutacağınız evi, mutlaka içi boşken görün. İçinde eşyalar varken kusurlarını fark edemezsiniz.

  

Badanası boyası yeni yapılmış daire, “akarı kokarı olmayan ev” demek değildir. Aksine en çok da eski bir binada olup, içinden kiracı yeni çıkmış ve boyanmış dairelere dikkat etmek gerekir. Çünkü bu boya, kusurları örtmek için yapılmış makyaj olabilir.

 

İçinde kiracı olan bir eve gittiğinizde ise, izin isteyerek başta mutfak ve banyo olmak üzere bütün dolapların içine bakın. Genel olarak beğendiğiniz evin, kullanılamaz halde olan dolap içleri sonradan tahmin edemeyeceğiniz masraflar çıkarabilir.

 

 

Perdelerin arkasından pencereleri göremezsiniz. Pencereleri açıp kapatarak hepsinin çalışır vaziyette olup olmadığını kontrol edin.

 

Alt, üst ve yan dairelerde oturanlar hakkında biraz bilgi edinin. Mesela çocuklu aileler mi, öğrenciler mi, aralarında evde prova yapan müzisyen var mı? Çok sakin insanlar da, gürültüye karşı aşırı hassaslar mı?

 

 

Ziyaret sırasında hava soğuk olmasına rağmen pencereler açıksa, tütsü yanıyorsa veya ortama parfüm, oda spreyi kokusu hakimse bu durumdan şüphelenin. Rutubet sorunu, dahası giderlerden gelen, tesisat sisteminin çok eski olmasından kaynaklanan ve giderilemeyen bir sorun olabilir.

 

Isıtma sisteminin çalışır durumda olduğundan emin olun. Çekinmeyin, tek tek bütün radyatörlerin ısınıp ısınmadığını kontrol edin. Sonradan ev sahibi bu sorunu kabul etmeyebilir.

 

Yapılması gereken tadilatları ev sahibi “Hallederiz” diye geçiştirmek isteyebilir. Evi beğendiniz ve başkası tutmasın diye üzerinde durmamazlık etmeyin. Bu tadilatların masraflarının ev sahibine ait olduğunu mutlaka kontrata ekleyin.

 

 

Evden çıkarken geri alamayacağınız ihtimalini düşünerek, olabildiğince az depozite ödemeye çalışın.

 

Ev sahibi de tutmak istediğiniz binada oturuyorsa, o dairede oturmak istediğinizden emin olun. Çünkü ev sahipleri genellikle evlerini arada bir görmek isterler ve siz araya ne kadar mesafe koyarsanız koyun buna engel olamazsınız. Bunun da ötesinde, göz hapsinde olacağınızı peşinen kabul ettiğinizi bilin.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön