14. LGBT Onur Yürüyüşü

Bu yıl 14. kez düzenlenen LGBT Onur Haftası Yürüyüşü’ne valilik izin vermemişti. “Dağılıyoruz” sloganıyla sokaklara çıkan LGBT aktivistleri, polisin müdahalesine rağmen Beyoğlu sokaklarını doldurdu.

LGBT Onur Yürüyüşü bu kez 'dağıldı'

24 Haziran’da açıklama yapan LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, valiliğin izin vermemesi üzerine her yıl yapılan Onur Yürüyüşü’nün bu sene yapılmayacağını duyurmuştu. Ancak bunun yerine Pazar günü Beyoğlu sokaklarında “kavuşalım” çağrısı yapıldı.

 

Pazar günü polis, Taksim Meydanı’nı ve İstiklal Caddesi’ni kapatarak eylemlere karşı önlem aldı. Tünel’de açıklama yapmak isteyen LGBTİ+ Onur Komitesi polis tarafından engellenince basın açıklaması; Beyoğlu, Şişli ve Kadıköy’ün çeşitli noktalarında LGBTİ aktivistleri tarafından okundu.

 

 

LGBTİ+ Onur Komitesi’nin yasaklanan ancak her yerde okunan basın açıklamasının tam metni şu şekilde:

 

“Bugün bu basın açıklamasını okumamızın sebebi, 14. LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nün yasaklanmasıdır.

Onur Yürüyüşlerimiz, bu ülkenin şahit olduğu büyük, çok sesli ve kitlesel eylemlerden biridir. Bizler yürüyüşlerimizde, dünya tarihinde bizim payımıza düşen bu karanlık zamana aşkımız ve arzumuzla kafa tutarız. El konulan emeğimizin hesabını sorar, kaderimizi başkalarının elinden alır, geleceğimizi tahayyül ederiz. Savaşa karşı barışı, korkuya karşı cesareti, zulme karşı tüm ezilenleri savunuruz; başka bir dünyanın, cinselliğin, bedenin, hayatın mümkün olduğunu gösteririz. Yürüyüşümüzü engelleyenler, bize “toplumun hassasiyetleri”ni mazeret göstermiştir. Oysa gözetilen toplumun değil, iktidarın hassasiyetleridir. Toplum bizden başkası değildir. Yasaklanan, bizim, bu dünyanın onurlu insanlarının varoluşunu, taleplerini, barışa, adalete ve eşitliğe dair özlemlerini duyurma çabasıdır. Yürüyüşümüzün yasaklanması, sesimizin duyulmasını engellemek için yapılan başarısız bir çabadır.

 

LGBTİ SÖZLÜĞÜ

 

Başarısız, çünkü varoluşumuzun bize verdiği onur, gördüğümüz baskıyla büyüyor. Bizi incitmek için ettikleri hakaretleri biz gururla sahipleniyoruz. Sahip olduğumuz sınırlı alanları dayanışmayla büyütüyoruz. Bizler yürüdüğümüz her sokakta, emek verdiğimiz her mesai gününde, her evde, yaşadığımız her aşkta ve her sevişmede bir devrim gerçekleştiriyoruz. İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de, Antep’te, Amed’de, Meksika’da, Bangladeş’te, Orlando’da öldürülüyor ve tekrar doğuyoruz. Biz hep varolacak, varoluşumuzu hep haykıracak ve varoluşumuzdan hep onur duyacağız.

Bugün yürüyemiyoruz, ancak aslında yürümeye daha yeni başladık. Attığımız sloganların sesi kulağımızda, gökkuşağının renkleri bizimle ve özgürlüğün kokusu burnumuzda. Hoşgörüden, tahammülden, izinlerden daha fazlasını istemek için yola çıktık. Kişisel siyasal ve sosyal haklarımızın güvence altına alınması; anayasada cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinin yer alması ve LGBTİ+ hareketinin politik bir özne olduğu gerçeğinin tanınması için mücadelemizi her an her yerde örüyoruz.

Dağılıyoruz, daha güçlüyüz, daha kalabalığız, daha gürültülüyüz. Bizden korkmakta haklılar, çünkü örgütleniyoruz, büyüyoruz, yürüyoruz.”

 

Gözaltı, biber gazı, plastik mermi

Ara sokaklara dağılan Onur Yürüyüşü katılımcılarına da polis müdahale etti. Kaos GL’nin haberine göre bir gösterici, yüzüne isabet eden gaz fişeği nedeniyle yaralandı, en az 19 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında bulunan Alman Yeşiller Partisi milletvekili Volker Beck, daha sonra serbest bırakıldı.

 

Tüm dünyada Onur Haftası

Öte yandan, LGBTİ Onur Haftası etkinlikleri dünyanın birçok şehrinde özgürce yapıldı. 12 Haziran'da ABD Orlando'da bir LGBTİ gece klübüne düzenlenen saldırıda yaşamını yitiren 50 kişi de unutulmadı, katliamın kurbanları anıldı. Bunun yanı sıra, terör tehdidine karşı polis ekipleri alarmdaydı.

 

 

Londra'daki Onur Yürüyüşü sırasında gerçekleşen evlilik teklifi ise tüm dünyanın yüzünü güldürmeyi başardı. İngiliz polis memuru sevgilisine Onur Yürüyüşü sürerken evlenme teklifi etti ve evet cevabını aldı:

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön