Elektrik tasarrufu nasıl yapılır?

Hepimiz elektrik faturamızı düşürmek için farklı yöntemler deniyoruz. Peki kaçı gerçekten ise yarıyor biliyor musunuz?

Elektrik tasarrufu ile ilgili yanlış bildiklerimiz

Artan masraflar nedeniyle siz de elektrik faturasından kısmak durumunda kaldıysanız aşağıdaki önerilerimize kulak verin! İşte elektrik tasarrufu yapmanızın yolları...

 

1- Bilgisayar ekran koruması enerji korumasına yardım eder

Yıllardır bilgisayar ekran koruyucusunun daha az elektrik tükettiğini sanıyoruz. Ancak o renkli görüntüler tıpkı herhangi bir diğer program kadar enerji harcıyor. Gerçekten elektrik harcamanızı düşürmek istiyorsanız ekran koruyucusunu kaldırın ve bilgisayarınızı uyku moduna alın.

 

2- Elektronik aletler kapalı olduğuna elektrik kullanmaz

Bunun için elektronik aletlerinizi fişlerinden çıkarmanız gerekir. Eğer fiş takılıysa kapalı olsa bile elektronik aletler elektrik harcamaya devam eder. Özellikle televizyon ya da mikrodalga fırınlar bekleme modundayken de elektrik harcar.

 

3- Klimanın deliğini kapatmak enerji tasarrufu sağlar

Farklı odalara dağıtım yapan klimanız varsa diğer odalardaki havalandırma deliğini kapatmanız enerji tasarrufu sağlamayacaktır. Tasarruf için klimayı tamamen kapatmanız gerekir. Tek bir odada oturuyorsanız vantilatör gibi tercihleri düşünebilirsiniz.

 

4-Elektrikli ısıtıcılar ekonomiktir

Eğer evinizde doğal gaz varsa bu doğru değildir. Elektrik, doğal gazdan 4 ile 10 kat daha masraflıdır. Elektrikli ısıtıcı kullanmak yerine kombinizin derecesini birkaç derece düşürün. Isıdaki fark belli olmasa da faturanız fark edecektir.

 

5- Işığı açık bırakmak kapayıp açmaktan daha ekonomiktir

Belki bir zamanlar doğru olabilir ama günümüzde gelişmiş teknoloji ile üretilen ampuller için geçerli değildir. En iyisi siz odadan çıkarken tüm ışıkları kapatın.  

 

EKONOMİK KRİZDEN KORUNMANIN 11 YOLU Felaket tellallığına gerek yok, ... SU TASARRUFU İÇİN BASİT VE ETKİLİ ÖNLEMLER Verimlilik Genel Müdürlüğü gelec...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön