21-28 Nisan Ebeler Haftası kutlu olsun!

Her sene ülkemizde ve dünyada kutlanan Ebeler Haftası'nda ebelik mesleğini Türkiyeli ebelere sorduk…

"Ebelik mucizeye şahitlik etmektir"

Ebelik dünyanın en eski mesleklerinden biri. Kadim zamanlardan beri hamile kadınların süreçlerini takip eden ve doğumlarında yanlarında olan ebelerin durumu günümüzde ne yazık ki pek de iç açıcı değil. 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de yaklaşık 55 bin ebe görev yapıyor. Ancak bu sayı henüz yeterli değil.

 

Ülkemizde gebelere yönelik sağlık hizmetleri her kadının bir ebeden hizmet alabileceği şekilde işlemiyor. Ancak gün geçtikçe doğal doğuma ve doğumda kadının gücüne olan inanç arttıkça, ebelere de talep artıyor. Günümüzde daha fazla ebe serbest çalışarak ya da doğuma hazırlık eğitimleri vererek gebelere ulaşıyor. Evde doğumun yaygınlaşması hala bir hayal gibi gözükse de, mesleğine sahip çıkan ebeler annelere ümit vermeye devam ediyor.

 

Biz de Türkiye’de çalışan ebelerin görüşlerini alarak ülkemizde ebeliğin ne durumda olduğuna dair bir fikir edinmeye çalıştık.

 

“Ebelik sizin için ne ifade ediyor?” ve “sizce Türkiye’de ebelerin durumu nedir?” sorularına ebeler şöyle cevaplar verdi:

 

Ebe Arzu Çulha, İstanbul

"Hamilelik ve doğumda rehberlik yapmak, güven verip destek olmak; kadının gücüne, doğumun büyüsüne inandığım için ebeyim ben.

 

Dünyanın en eski mesleği olan Ebelik,  Türkiye'de desteklenerek yaygınlaştırılmalı. Her anne adayının birebir ebelik hizmeti almaya ihtiyacı vardır."

 

Ebe Zeliha Erdoğan, İstanbul

"Ebe olmak benim için bir mucizeye ve anne bebek arasındaki ilk aşka şahitlik etmek demek ve bu bana kendimi çok özel ve şanslı hissettiriyor…

 

Ülkemizde ebe olmak ise statü ve sınırlar açısından zor ama mesleğine aşkla bağlanmış ve değişime açık Ebeler sayesinde gelecek vadediyor." 

 

Ebe Güler Açan, Sakarya

"Ebelik savaşmanın barışık hali. Nasıl dersen, dün birçok savaş fotoğrafına baktım. İçim parçalandı. Hani derler ya inadına yaşamak, içimden böyle bir şey cıktı. Doğumlar da inadına yaşamak, ebe olmak da inadına hayata gelmek isteyene, hayata getirene destek olmak diye hissettim.

 

Türkiye'de hem kolay hem zor. Doğurma gücüne inanan birinin yanındaysan kolay. Doğuma inanmıyorsa anlamsız. Beni doğurmaya ikna edemezsiniz diyen kişiler ile de karsılaşıyorsunuz…"

 

Ebelik öğrencisi Nergis Aksoy, İstanbul

"Ebelik öğrencisiyim ve ebeliği bilinçli bir şekilde tercih ettim bebeği ilk kucağına almak aile kavramına tanıklık etmek essiz bir duygu benim için bu güzel yani fakat ebeliğin bilincinde olmayan çok kişi var engellerimiz çok o yüzden ebeliğin görevini çoğu kez yapamıyoruz. Türkiye’de ebeliği fark ettirebilmek zor fakat umutluyuz…"

 

EBELERİN DEĞİŞİMİ, DOĞUMUN DÖNÜŞÜMÜ PRENSESİN EBELERİ Kraliyet bebeğinin meşhur ebeler...

  

 

Ebe Reyhan Atılgan, İstanbul

"Ebeler can dostudur. Evrendeki büyük tiyatroda ilahi rolümüzü gerçekleştiriyoruz... Doğum mucizesine şahit oluyoruz. Minik canlıyı karşılıyor, ona ilk kez dokunuyoruz. Anne adayına en mahrem anlarında yardım ediyoruz. Ebelik sır sanatı... Kadınlar bize tüm benlikleriyle güvenir; bu da benim için çok hoş bir duygu…

 

Türkiye’de ebe olmak çok zor... Doğumda geçmiş zamana gidildikçe ilerlemiş olursunuz aslında. Geçmişte olduğu gibi ebeler doğumda başrolde olmalı. Yoksa yoğunluktan dolayı pek çok kadın sezaryene alınmak zorunda kalıyor. Doğum yolu müsait olan kadınlara oldum olası kıyamamışımdır.

 

Bekleseniz doğacak çünkü. Doğum sabrı sever, azmi sever… Sükûnetle beklemeyi sever."

 

 

Ebeliğin harika bir meslek olduğunu gösteren 38 fotoğraf
+38
Ebeler, doğum sonrası coşkusunu sizinle paylaşırlar!

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön