Kadıköy’ün sosyal destek hizmetleri ümit vaat ediyor

Kadınlar Günü’nde düzenlenen panelde konuşan uzmanlar Türkiye’deki kadınları korumaya ve güçlendirmeye yönelik sistemler hakkında bilgiler verdi. Kadıköy Belediyesi genç kadrosuyla yaptığı projelerle özellikle kadınların desteklenmesini hedefliyor

Kadıköy’ün sosyal destek hizmetleri ümit vaat ediyor

8 Mart’ta Caddebostan Kültür Merkezi’nde düzenlenen "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadelenin Neresindeyiz? Şiddetin Çeşitli Görünümleri" başlıklı panelde Kadıköy Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürü Duygu Adıgüzel de Kadıköy Belediyesi’nin kadınlara yönelik hizmetleri hakkında bilgiler verdi.

 

2002 yılında Türkiye’deki ilk kadın sığınma evlerinden birinin Kadıköy’de açıldığını söyleyen Duygu Adıgüzel, bu evin imkanlarını iyileştirmek için de çalışmalar yapıldığını ifade etti: “Evde kalan kadın sayısı 30’du, biz bu sayıyı düşürdük ve her kadının kendi özel alanı olarak kullanabileceği, varsa çocuğuyla beraber kalabileceği özel odalar hazırladık. Şu anda bu evimizde 10 kadın ve 12 çocuk kalıyor.”

 

Hukuki destek yetersiz

Sığınma evlerine gelen kadınlarla ilgili hukuki meselelerde de bazen sorunlarla karşılaşılabildiğine dikkat çeken Adıgüzel, özellikle koruma kararı ile gizlilik kararı arasındaki ayrımın iyi yapılması gerektiğini vurguladı. Duygu Adıgüzel ayrıca, başta meslek elemanları olmak üzere konularla ilgilenen avukatların ve hakimlerin de bu kanunların uygulanma pratikleri konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini ve Kadıköy Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü olarak bu konuda da çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

 

Kadın Yaşam Evleri kurulacak

Kadıköy Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nün yeni projelerinden biri de “Kadın Yaşam Evleri” olacak. Sığınma evlerinde psikososyal süreçlerini tamamlamış olan kadınların kendi hayatlarını kurmadan önce yine belediye tarafından desteklenecekleri bir ara istasyon olarak düşünülen Kadın Yaşam Evleri’nde Kadıköy Belediyesi, sığınma evinden çıkan kadınlara 6 ay boyunca maddi destek olacak.

 

Alo Kadına Şiddet Hattı kadınların hizmetinde

Kadıköy Belediyesi’nin haftanın 7 günü hizmet veren Alo Kadına Şiddet Hattı da şiddet gören kadınları destek alabileceği kurumlara yönlendiriyor.

 

Kadıköy Belediyesi Alo Kadına Şiddet Hattı: 0216 349 9 349

 

 

Haber: Duygu İslamoğlu

dislamoglu@hthayat.com

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön