Kadına yönelik şiddeti önlemek için ne yapmalı?

Şiddet vakalarının altında yatan psikolojik nedenler göz önünde bulundurulduğunda bu tür suçları önlemek için çözüm üretmek mümkün.

Kadına yönelik şiddeti önlemek için ne yapmalı?

Uzman psikolog Mahir Efe Falay, kadınlara yönelik cinsel içerikli saldırıların altında yatan sebepler hakkında bilgi verdi. "Psikoloji açısından bakılınca bu soruya rahatça cevap verilebilir. Çok nettir ki yıllar kuşaklar boyu artan ve son bir kuşaktır da çeşitli dinamiklerle bastırılan cinsellik güdüsü kontrollü şekilde dışa vurulamadığı için bu şekilde sonuçlanma görülmektedir” diyen Falay, sözlerine şöyle devam etti:

 

“Durumun ironik tarafı da şudur ki cinsellik hem evrensel olarak tüm insanların yemek-içmek gibi bir ortak noktasıdır hem de yüzyılın başlarında Sigmund Freud'un söylediği gibi "İnsan doğasının temelindeki iki dürtüden biridir'. Ancak eskiden beri gelen ve son yıllarda daha da artan baskı da açıktır.

 

Bir dürtüye (veya enerjiye) baskıysa hayatın diğer alanlarında görünüşte alakasız görünen şekillerde dışavurumlara götürür. Enerji kaybolmaz, sadece şekil değiştirir."

 

 

Kadınlara yönelik şiddet toplumu nasıl etkiliyor?

Saldırganların ciddi cezalar almadığı durumların kadınların ve tüm toplumun güvenlik hissine zarar verdiğine dikkat çeken Uzman Mahir Efe Falay, "Saldırılar ve çoğunun ciddi bir ceza almamasının kadınların güvenlik hissini düşürmektedir. Dışarıda olma, özgürce istediğini yapma açısından da kısıtlamaktadır. Bunun yanında cezaların hem çoğu zaman yetersiz hem de zaman zaman erkek egemenliği yönünde sonuçlanan davalar "haksızlık hissi" yaşatmaktadır. Ayrıca ciddi manada olumsuz model oluşturulmaktadır. Zira çocukların hayatı öğrenmesinde ve düşüncelerini şekillendirmede gördükleri de etkilidir. Ve hâlihazırda pek çok yerde pozitif ayrımcılık yaşayan kadınların böylesine şiddetle karşılaşması çocuklar ve gençlerin algılarının karışmasına neden olabilmektedir" dedi.

 

Uzman Falay’ın Şiddet vakaları ile ilgili çözümler hakkındaki görüşü ise şöyle:

"Engelleme isteniyorken kısa vadede sonuçlanabilecekler kadar uzun vadeli çözümler de kabul edilmelidir. Örneğin toplumda şu ana kadar yerleşmiş algı ile çalışılıp bu yoldaki mitleri kırmak için gerekli adım atılabilir. Mesela okullara fizyolojik gelişimle orantılı olarak "Cinsel Sağlık" dersi konulabilir. Bu sayede gençler hem kendi cinsine hem de karşı cinsine dair meraklarını en güvenli ve kontrollü şekilde karşılayabilecektir. Kısa vadeli çözümlerse özellikle hukuk alanında bu tip suçlar konusunda yapılacak iyileştirmelerle gerçekleştirilebilir. Eğer suç yarattığı fiziksel - psikolojik hasar ölçüsünde "gerçek" bir ceza ile karşılanırsa o suçu işlemekten kaçınılır ve tekrarlanma ihtimali düşer. Kimse özgürlüğünün hayatını bitirecek ölçüde kısıtlanmasını istemeyecektir."

 

"Kadınlara yönelik şiddeti, yani fiziksel veya cinsel saldırıları bitirmek için tek bir çözüm olmayacağı aşikârdır. Yapılması gereken, şiddetin iki tarafından da planlı olarak adım adım ilerlemektir. Bunun için de şiddetin iki türünün de psikolojik boyutu ihmal edilmemelidir."

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön