AppleWatch nasıl kullanılır?

iPhone'da yapabildiğiniz tüm iletişimi çok daha hızlı yapabildiğiniz, eliniz kolunuz doluyken 'Hey Siri!' diye seslenerek sorunuza yanıt bulabileceğiniz bir saat düşünün. AppleWatch bir saat olabilir ama aslında bir saatten çok daha fazlası!..

Çıkarasım yok: AppleWatch!

Apple tarafından tasarlanan iWatch teknolojisini ilk kez Eylül 2014'te iPhone6 lansmanında Tim Cook'un sunumuyla tanımıştık. Geçen 1,5 yıla yakın zamanda iWatch'lar kullanıldı, çok beğenildi, çok eleştirildi, öyle ya da böyle çok konuşuldu. Halen yadırganıyor olsalar bile, çok yakında biz farkına bile varmadan günlük vazgeçilmezlerimizden biri olacakları gerçek. Akıllı saat iWatch nedir ne değildir, gelin bir göz atalım...

 

Apple Watch neler yapabiliyor?

En başta o bir saat, bir aksesuar; bileğinize taktığınız, üzerinizde taşıdığınız ekranında saati gösteren bir araç evet ama bildiğiniz hiç bir saate de benzemiyor. En önemli bilgileri tam ihtiyaç duyduğunuz anda ve en önemlisi çok kolayca gerçekleştirmenize imkan tanıyor. Şimdi bunu açalım biraz…
iPhone'da ya da bir herhangi bir akıllı telefonda alacağınız tüm bildiri ve mesajları bu saat de alır ve küçük bir uyarı ile size haber verir. Uyarıyı alıp saate bakar gibi kolunuzu yukarı kaldırdığınızda bilgilendirmenin içeriğini görürsünüz. Örneğin 'Derya'dan mesaj var'; kolunuzu yukarıda tutmaya devam ederseniz mesajın içeriğini okursunuz.

 

Saatin yanında ‘home’ tuşu var. Digital Crown olarak adlandırılan tuş 'ana ekrana' dönmek dışında zoom yapmaya imkan tanıyor ve elbette saati de buradan ayarlayabiliyorsunuz. Tuşu çevirerek sayfalar ve listeler arasında gezebiliyorsunuz. Saatin ekranı dokunma şiddetinizi algılıyor ve ona göre işlem yapıyor; dokunma, tıklama ve vurma hareket sensörlerince algılanıyor. İşte bu ForceTouch yani baskıya göre tepki verme ilk kez Apple'da karşımıza çıkıyor.

 

Saat arkasından şarj ediliyor, 18 saate kadar günlük pil ömrü olduğu söyleniyor. 2,5 saatte %100 doluyor.

 

Kişiliğinizi yansıtın

Saatin arayüzünü tamamen kişiselleştirebilirsiniz. Bunun için farklı uygulamalar bile kullanabilirsiniz. Kayışı da değiştirebilirsiniz, değişik bileklikler, metal veya silikon kılıflar ile ve kişisel arayüzünüzle tamamen kendinize has bir AppleWatch taşıyabilirsiniz.

 

Yeri gelmişken, dış görünümüne gelirsek...

 

Ekranı klasik dijital saatler gibi dikdörtgen şeklinde. Ancak bu safir ekran gayet dayanıklı ve çizilmiyor. Watch, Watch Sport ve Watch Edition isimli 3 modeli var. İlki paslanmaz çelik, isminden anlaşılacağı gibi daha spor ve bol kayış seçenekli spor versiyon ve 18 ayar altın kaplamalı 'ağır abi' Edition modeli. Bunlardan en tercih edilebilir olanı spor olanı kesinlikle.

Asistan Siri emrinizde

Apple kullanıcılarının yakından bildiği Siri, saatlerde de yüklü. Siri her türlü sorunuza sesli komutla yanıt buluyor. Eliniz kolunuz dolu ise Siri'ye 'Hey Siri' diye seslenmeniz yeterli veya digital cown'u basılı tutmalısınız. Bir nevi 80'ler dizisi Michael Night'ın 'Neredeyiz şu an Kitt?' imajı gözünüzde canlandı mı? Hah! İşte tam olarak o noktadayız.

 

Fitness ve Workout biz kadınlara göre

Saatin arka yüzeyindeki sensör bileğinizden nabız ölçüyor. Cihaz 4 ayrı sensör sayesinde adımsayar, kalori-ölçer olarak tüm kayıtları tutuyor ve adeta sanal bir antrenör gibi sizi yönlendiriyor. Spor ve sağlıklı beslenme hatta uyku düzeni konusunda kullanabileceğiniz 3. partilerin çeşitli uygulamaları da bulunuyor. Yediğinizden içtiğinize kontrol edecek olan saat, size önerilerde de bulunuyor, içtiğiniz su miktarına kadar kontrolü ele alıyor.

 

Sonuç olarak AppleWatch ile evde macbook'unuzda yazmaya başladığınız sunumunuza, işe giderken AppleWatch ile arabanızda devam edebilir, gelen mesajları dokunmadan okuyabilir, sesli komutla istediğinizi Siri'den öğrenebilir, en sevdiklerinize hazırlayacağınız ekrandan en kısa sürede ulaşabilir, kısaca aslında daha çok vakit harcadığınız şeyleri çok daha kısa sürede halledip işinize dönebilirsiniz.

 

Telefonumuza bir mesaj geldiğinde mesajı okuduktan sonra, hazır elimize almışken sosyal medyada bir tur atmadan elimizden bırakmayız. Hatta dürüst olalım, telefonu elimizden kolay kolay bırakmayız! Ancak bu akıllı saat ile mesajı dokunmadan dahi okuyabiliyor, uğraştığınız her ne ise kafanızı çevirip işinize devam edebiliyorsunuz. Yani AppleWatch elindeki tüm Apple teknolojisini sonuna kadar kullanıyor ve fakat ne enteresandır ki aynı zamanda telefon bağımlılığımızı, özellikle internete ayırdığınız zamanı hissedilir derecede azaltıyor!

 

 

 

Hazırlayan: Teknolojik Anneler

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön