Sonbahar depresyonunun belirtileri

Güzel bir sonbahar günü, şaşırtıcı bir şekilde ılık bir hava, güneş de ısıtıyor. İnsanlar, uzun kıştan önce güzel havanın tadını çıkarmak için dışarı çıkmışlar, yürüyorlar, neşeliler. Her şey mükemmel gibi görünüyor, ama hayır, bir şeyler yanlış.

Ne yaptın bana Sonbahar!

Neşeli ruh hali gidiyor, yerini temelsiz bir asabiyet aldı.

Eğer bu duygulara aşinaysanız, büyük ihtimalle sonbahar depresyonuna girdiniz.  

Güçlü duygusal dışavurumu ile sonbahar depresyonunu tanımak kolaydır – sebepsiz yere ağlamak, hayata karşı bir ilgisizlik ve küçük şeylere öfkelenme. Ancak çok az sayıda insan sonbahar depresyonunun problem olduğunu kabul eder. Çoğunlukla umursamamaya çalışır, birçok bahane üretir – işler, ev, çocuklar vs – ve yarın her şeyin düzeleceğine inanırız.

Belki de öyle; ancak aynı şey, ertesi günde olmaya devam eder ve böylelikle kabul etmek zorunda kalırsınız: depresyondayım. Doğru olmayan gözlemin yanlış sonuçları ve yanlış sonuçların da felaketleri getirdiği uzun zamandır bilinen bir şeydir.

Birçok insan, sonbaharın gelişiyle depresyonun ortaya çıktığını fark eder. Ve günümüz dünyasında, oldukça yaygın bir olgu bu. Hatta sonbahar ve depresyonun neredeyse eş anlamlı oldukları bile söylenebilir. Elbette ki dünyanın sonu değil. Fakat bunun bir depresyon türü olduğunu bilmek gerekiyor, yani mevsimsel bir depresyon.

 

Sonbahar depresyonu neden tehlikeli?

Depresyon, ilk bakışta göründüğü gibi zararsız bir şey değildir. Öncelikle kişi, bu süreç boyunca çalışma konusunda sıkıntı yaşar, dikkati gittikçe kötüleşir. İkincisi, içinde bulunduğu cesaretsizlik ve ilgisizlik hali, kişinin hastalıklara karşı bağışıklığını zayıflatır. Ve daha da ciddi sonuçlar görülebilir: depresyon, kronik depresyona dönüşebilir; asabilik, agresiflik haline gelir, kötü ruh hali ise sinirsel yıkıma doğru evrilir.

 

 

Sonbahar depresyonu ile nasıl mücadele edilir?

Elbette ki bir şeyler yapmak gerekiyor! Giyinin ve parka koşun; bir çiçek buketi yapın – kırmızı, sarı, yeşil. Depresyon, kararlı, kati hareketleri sevmez. Genel olarak kabul gören birkaç uygulama vardır. Evet, bir iki hafta Hawai’de güneş banyosu yapmak etkili olabilir; ancak bu reçete, herkesin bütçesine göre değil. Daha makul çözümler denemek gerekiyor.

Birçoklarını, işleri kurtarır. İnsanlar, çok sayıda proje alarak kendilerini işlerinin içerisine gömerler. Ve sonuçlar oldukça umutlandırıcıdır. Bazı insanlar, çoğunlukla kadınlar, alışverişe başlarlar. İstenen ya da yalnızca güzel ya da renkli olduğu için satın alınan şeyler, insanı neşelendirir. Kimileri ise ılık bir battaniye, bir bardak sıcak çikolata ve neşeli bir film tarafından kurtarılırlar.      

Kısacası, depresyondan önce ne yapmak üzere harekete geçtiyseniz, ona devam edin. Her insan, kadın ya da erkek fark etmez, haftanın herhangi bir günü ya da günün herhangi bir saati kendini ne ile mutlu edebileceğini bilir.

Kendi üzerinize çalışın, profesyonel bağlamda gelişin, yeni bir şeyler yapın, duygusal seviyenizi geliştirin; sonuç, depresyonun olmadığı bir hayat.   

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön