Nepal'den çıkarılacak dersler var!

Nepal depreminden çıkarılacak seyahat güvenlik dersleri haberimizde!

Nepal'den çıkarılacak dersler var!

25 Nisan’da Nepal, Katmandu’da yaşanan 7.8 büyüklüğündeki depremin etkileri hem ülkenin kendisinde hem de tüm dünyada sürüyor. 2,500'den fazla insan öldü, binlerce insan yaralandı ve sevk edildi. Ardından gelen artçı depremler de hali hazırda ulusal bir kriz yaşayan halkı daha da zor duruma soktu.

Depremden hemen sonraki saatlerde, uluslar arası yardım grupları bölgeye gelmeye başladılar. Hem yerli hem yabancı turistlerin etkilendiği depremde, herkesin farklı düzeylerde de olsa yardıma ihtiyacı oldu.

Çoğu turist kendi çabaları ile ülkelerine dönme yolu bulsalar da bazılarından uzun süre haber alınamadı.

Bu olayın üzerine akıllara seyahat edenlerin bilmesi gereken belli başlı güvenlik kuralları geliyor.

Kişisel güvenlik iletişimi


Dijital iletişim gelişmeye devam ede dursun, kendisini doğal bir afetin ortasında bulan seyahat severlerin arkadaş ve ailelerine güvende olduğunu iletmesi için birkaç alternatif bulunuyor. Birçok teknoloji ve grupların yardımı ile, turistler nerede olurlarsa olsunlar kendilerini merak eden insanlara ulaşabilirler.

Neredeyse evrensel bir sosyal ağ olan Facebook, kriz durumlarında iletişimi sağlayan bir yol almıştır. Etkilenen bölgelerdeki kullanıcılar telefonlarındaki uygulama sayesinde bu sosyal ağa bağlanarak insanlara iyi olduğunu haber verme fırsatı yakalıyorlar. Aktive edildiği zaman, Facebook gezginin bağlandığına dair bir uyarı göndererek insanların kendisine ulaşmasını sağlar.

Kriz zamanlarında, diğer gruplar da etkilenen yolculara yardım teklif edebilir. Örneğin, bir veri çağrı programı olan Viber da Nepal’deki kullanıcıları için ücretsiz veri telefon görüşmeleri sağlamış ve sevdikleri ile iletişime geçmelerine yardımcı olmuştur.

 

 

Yardım isteme


Bir doğal afetten etkilenen gezginler birkaç yol izleyebilir. Yolculuk planlama sürecinde seyahat sigortası satın alanlar ve depremden önce elinin altında ek kaynak olanlar gibi.

Bazı haberlerin aksine, erişmeye çalışan uçakların yoğunluğundan ağır şekilde etkilenmesine rağmen, Katmandu Tribhuvan Uluslararası Havalimanı (KTM) iş için açık kaldı.

Acil durumlarda, bir tahliye planınız olsun, hazırlıklı olun. Ama bu planı yaparken sizin gibi pek çok diğer insanın da aynı zamanlarda ve şekillerde bulunduğunuz bölgeyi terk etmeye çalışacağını unutmayın.

Seyahat sigortası satın almış olan gezginler doğrudan yardım için kendi sağlayıcıları ile irtibata geçebilirler. Bir seyahat sigorta poliçesi ile doğal afetlerden etkilenen gezginler tıbbi bakım ve tahliye için uçuş erişimine hak kazanırlar.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön