Yüzde 13 evlilik dışı yaşama karşı değil

"Türkiye’de Aile, İş ve Toplumsal Cinsiyet" raporu açıklandı. "Kadının aile içinde ve çalışma hayatındaki rolü", "evlilik dışı çocuk sahibi olmak" konularında genel eğilim belirlendi.

Yüzde 13 evlilik dışı yaşama karşı değil

Sabancı Üniversitesi ve Koç Üniversitesi'nin Uluslararası Sosyal Saha Çalışmaları Programı (ISSP) kapsamında hazırladığı "Türkiye’de Aile, İş ve Toplumsal Cinsiyet" başlıklı rapor açıklandı. Raporda "Kadının aile içinde ve çalışma hayatındaki rolü", "lezbiyen ve gay çiftlerin çocuk yetiştirmesi", "evlilik dışı çocuk sahibi olmak" konularına toplumun bakış açısı ve genel eğilimi yer alıyor. Radika'den İdris Emen'in haberine göre, Sabancı Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu ve Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Çarkoğlu'nun 59 ilde 1555 kişiyle yüz yüze görüşerek yaptığı araştırmanın sonuçları şöyle:

 

 • Araştırmaya katılanların yüzde 87’si, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin mutlaka evli olması gerektiğini savundu.

 

 • Katılanların yüzde 13’ü ise çiftlerin evlenmeden de çocuk sahibi olabileceğini savundu.

 

 • Yüzde 72’si, evli olmayan çiftlerin bir arada yaşamalarının kabul edilmez olduğunu savunurken, yüzde 13’ü çiftlerin evlenmeden de bir arada yaşayabileceğini ileri sürdü.

 

 • Türkiye’de evlilik dışı beraber yaşama pratiğini ‘kabul edilebilir’ bulan yüzde 13’lük oran, Avrupa ortalamasının çok altında. 2002 yılında yapılan ISSP araştırmalarına bu oran Danimarka’da yüzde 93 civarında.

 

 • Araştırmada ideal çocuk sayısının 2 olduğu yönünde görüş bildirenlerin oranı yüzde 43. Toplumun yüzde 36’sı ise ideal çocuk sayısının 3 olduğu yönünde kanaat bildirdi.

 

 • Yapılan araştırma sonucunda, kadının toplumdaki rolünün çoğunluk tarafından ‘çocuk yetiştirmek’ ve ‘ev işleriyle uğraşmak’ olarak algılandığı, erkeğin rolününse ‘ev dışında kazanç sağlayıp aileye bakmak’ olarak algılandığı tespit edildi.

 

 • Katılımcıların yüzde 43.2’si ailenin kadının çalışmasından zarar göreceğini savundu.

 

 • Katılımcılara ‘Her ikisi kadın ya da her ikisi erkek olan çiftler bir kadın ve bir erkekten oluşan çiftler kadar iyi çocuk yetiştirebilir mi?’ sorusu yöneltildi. Deneklerin yüzde 9’u lezbiyen çiftler için ‘evet’ cevabını verirken, yüzde 7’si ise gay çiftler için ‘evet’ cevabını verdi. Deneklerin yüzde 54’ü lezbiyen çiftlerin, yüzde 56’sı gay çiftlerin kadın ve erkekten oluşan bir çift kadar iyi çocuk bakamayacağı yönünde kanaat bildirdi.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön