3 boyutlu yemeklerle diyet!

Astronotlar için yemek kopyalayan 3 boyutlu yazıcılarla en çok kadınların ilgileneceği kesin...

3 boyutlu yemeklerle diyet!

Her şey, NASA’nın astronotların uzayda istedikleri yemekleri kolayca yapıp protein ihtiyaçlarını karşılamaları üzerine bir proje geliştirmek istemesiyle başladı. 6 ay için 125 bin dolar ödenek ayrılan SMRC isimli firma hemen işe koyuldu.

 

Protein, karbonhidrat ve yağ içeren kartuşların yüklendiği 3 boyutlu yazıcılar, istenen yemeği kopyalayarak üretebiliyor.

 

Proje astronotlar için hazırlansa da SMRC’nin kurucusu Anjan Contractor’un bazı “dünyevi” önerileri var. Dünyadaki açlık sorununun bu yöntemle çözülebileceğine inanan Contractor şöyle söylüyor: “Birçok ekonomist gibi ben de yemek sisteminin gelecekte 12 milyarlık Dünya nüfusuna yetmeyeceğini düşünüyorum. Bu sebeple yemek algımızı değiştirmek zorundayız.”

 

Firma, protein ihtiyacının karşılanması için “böcek içerikli” pizza çoğaltan bir makine geliştirmekle meşgul. Bunun, Birleşmiş Milletler’in Dünya’daki açlık sorununun çözümü konusunda yaptığı “böcek yiyin” çağrısı ile eşanlı olması ilginç.

 

Yoksulların böcek yemesinin açlık sorununu çözmesi fantezi gibi görünüyor. Ancak yemek kopyalama yeteneğine sahip 3 boyutlu yazıcılarla kadınların yakından ilgileneceği kesin. Kadınları günlük besin ihtiyaçlarını karşılayan, düşük kalorili yemekler kopyalarken hayal etmek zor değil.

 

Özetle: Geleceğin garantili diyetleri, 3 boyutlu yazıcılardan çıkacak!  

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 3767

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön