Anne dediğin Cemile gibi kocaman gülümsemeli

Anne demek yaşamının şekli demek...

Anne dediğin Cemile gibi kocaman gülümsemeli

2012 – 2013 kış döneminde başlayan dizilerin bir çoğunu izliyordum bir ara. Sonra zaman zaman bazılarının gidişatından bazılarının da fazla dramatize edilmesinden kaynaklı sıkılıp bırakmaya başlamıştım.

 

İşte bunlardan bir tanesi Salı günü finalini yayınlayan “Öyle bir geçer zamanki…” dizisiydi.

 

Ben bu dizilerde en çok anne karakterlerine takıyorum. Nedenini bilmiyorum ama takıyorum. İyisiyle kötüsüyle sadece neredeyse onlar için izliyorum diyebilirim.

 

İşte geçen hafta ki Çapulcular Veliköy yazımda cennetin sadece geziye gelen yada ruhunu geziye gönderen annelerin ayağının altında olduğunu söylemiştim.

 

Bu haftada diyorum ki anne dediğin “Cemile” gibi olmalı, her sıkıntının ardından yüzünü çocuklarına döndüğünde dopdolu kocaman bir gülümseme olmalı yüzünde…

 

Anne dediğin Cemile gibi her koşulda çocuklarını koşulsuz sevmeli…

 

Anne dediğin Cemile gibi çocuklarının yaptıkları tüm yanlışlarda da yanında durmalı…

 

Bakalım Cemile’nin hangi çocuğu ne yanlışlar yapmış; Berrin kominist bir gence aşık olur ve onu korumak uğruna bir sürü yanlış yapar, anne cemile daima kızının aşkına saygı göstermiş hatta herhangi bir şekilde yönlendirmeden sadece sevgisi ile yanında olmuştur.

 

Diğer kızımız Aylin kendinden oldukça yaşlı bir adama aşık olmuş, evden kaçmış, hamile kalmış en sonunda da öleceğini bile bile çocuğunu doğurmuştur. Anne Cemile yine her zaman ki gibi kızının yaralarını sevgisiyle sarmıştır. Ölümünün ardından çok acı çekmesine rağmen bir kere kızmamıştır.

 

Büyük oğlan Mete, babasının onca dayağına rağmen müzikten vazgeçmemiş, evde atamadığı öfkesini okuldaki düzeni bozarak atmış, öğretmenine aşık olmuş ve onun için bir sürü kavgalar etmiş. Anne Cemile onunda bu aşkına saygı duymuş, hatta ona bu konuda destek olmuş ve en önemlisi yaptığı müziğin ilerlemesi için tüm kalbiyle oğlunu desteklemiştir.

 

Evin küçük oğlu Osman, ailenin en sevileni iken babasının ikinci bir kadına aşık olmasıyla başlayan tüm çatışmaları çocuk aklıyla izlemiş ve baş edemediği noktalarda köşelere saklanıp içine kapanmıştır, gençlik yıllarında okulda olduğunda fazla olay yaratmış, bir çok siyasi olaya karışmış en sonunda da bir cinayetin üzerine kalması ile zor bir süreç yaşamıştır. Ama Anne Cemile Osman’ın gözlerine sevgisini aktarmış, onun iyi bir edebiyatçı olması için o kocaman gülümsemesi ile destek olmuştur.

 

Demem o ki anne olmak korkunç zor ama gerçekten becerebilirsen harika gurur verici bir durum…

 

Şimdi size dizilerdeki kötü anneleri ve iyi anneleri hatırlatmak istiyorum…

 

İyi anneler:

Öyle bir geçer zamanki / Anne Cemile

Adını Feriha Koydum / Anne Zehra

Unutulmaz / Anne Türkan

Umutsuz Ev Kadınları / Anne Elif

 

Kötü Anneler

Yaprak Dökümü / Anne Hayriye

Kuzey & Güney / Anne Handan

Aşkı Memnu / Anne Firdevs

Küçük Sırlar / Anne Biricik

Aşk ve Ceza / Anne Şahnur

 

Hazırlayan: Nuran Başyurt

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön