Boş kontenjan 171 bini aştı, açıköğretimle birlikte 295 bini buldu!

Üniversiteli olma şansı henüz bitmedi. Gençler için bir üniversitenin kapısını açmanın yollarından birini de ek yerleştirme oluşturuyor. Bir yükseköğretim programına yerleşemeyen ya da ilk yerleştirmede tercih yapmayan adaylara üniversiteli olma şansını ikinci kez ek yerleştirme veriyor.

Boş kontenjan 171 bini aştı, açıköğretimle birlikte 295 bini buldu!

ÖSYM, ek yerleştirme için üniversitelerde boş kalan kontenjanları yayımladı ancak geçmiş yıllarda kayıt yaptırmayanlardan oluşan ve yeni açılan programların da eklenmesiyle birlikte toplam ne kadar boş kontenjan kaldığını açıklamaktan, bununla ilgili sayısal verileri paylaşmaktan kaçındı. Açıkladığı veriler tek tek üniversitelerde hangi programlarda ne kadar boş kontenjan olduğuyla sınırlı kaldı. Ancak üniversitelerde boş kontenjanların 171 bini aştığı ortaya çıkarken, açıköğretim kontenjanları da eklendiğinde bu rakam 295 bine ulaşıyor. Bugün başlayan Ek Yerleştirme Rehberi’nde sizlere ek yerleştirmeye nasıl başvuru yapabileceğinizi, kimlerin ek yerleştirmeden yararlanabileceğini ve üniversitelerde boş kalan kontenjanları anlatacağız.

 

Bu dizide ek yerleştirme hakkından yararlanarak nasıl doğru tercih yapabileceğinizin ayrıntılarını ve üniversitelerde boş kalan kontenjanlarla bu kontenjanların oluşmuş en düşük puanlarını da vereceğiz.

 

Başvurular nasıl yapılacak?

Tercihlerini 1 Ekim Pazartesi günü sonuna kadar yapacak adaylar başvuruları için iki yol kullanacak. Bunlardan biri tercihlerin başvuru merkezleri aracılığıyla yapılması, bir diğeri de internetten bireysel olarak gerçekleştirilmesi. Başvuru merkezleri, resmi işgünü ve resmi iş saatleri arasında başvuru alacak. 2012-ÖSYS merkezi ilk yerleştirmede tercih işlemi yapılabilen tüm ortaöğretim kurumu (lise) müdürlükleri ile ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri başvuru merkezi olarak görev yapacak. İnternet üzerinden başvurularda ise 1 Ekim Pazartesi günü saat 23.59’a kadar süreniz bulunuyor. Ancak deneyimli değilseniz ve hata yapacağınızdan endişe ediyorsanız başvurunuzu bireysel olarak internet üzerinden yapmak yerine, başvuru merkezlerini tercih etmelisiniz. Adaylar, tercihlerini başvuru merkezi aracılığıyla yaptıklarında 3 TL hizmet ücreti ödeyecek. ÖSYM, ek yerleştirme için başvuru süresinin uzatılmayacağını ifade etti. Ayrıca postayla yapılacak başvurular da dikkate alınmayacak.

 

ÖSYM, 2012-ÖSYS Ek Yerleştirme Kılavuzu, kontenjan tabloları ve program koşullarını kendi internet sitesinde yayımladı. Ancak bu bilgilerin adaylara ön bilgi amacıyla yayımlandığını açıklayan ÖSYM, tercih işlemlerinin başlayacağı 27 Eylül (bugün) tarihine kadar bu bilgilerde değişiklik yapabileceğini ve adayların yapılan değişiklikleri dikkate almakla yükümlü olduklarını belirtti. Kılavuz ise basılı olarak dağıtılmayacak. Bu nedenle adayların ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekiyor.

 

Kılavuzu iyi inceleyin!

Tercihleriniz için kullanacağınız 2011-ÖSYS Ek Yerleştirme Kılavuzu ile Tercih Formu’na, başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirsiniz. Ancak kılavuz basılmayacağı ve dağıtımı da yapılmayacağı için hata yapma olasılığınızı da düşünerek, kılavuzu bilgisayarınıza indirebilir ya da basıp, inceleyebilirsiniz. Çünkü programların kodlarını yanlış yazar ve puanları karıştırırsanız açıkta kalabilir ya da tercih etmediğinizi düşündüğünüz bir bölüme yerleşebilirsiniz. Hata yapmamak için kılavuzu ve bilgileri dikkatle okumanız gerekir.

 

Haber: Pervin Kaplan

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön