İki dil bilenler daha zeki oluyor!

New York Times'ın bu haberi çok konuşulacak!

İki dil bilenler daha zeki oluyor!

Küreselleşen dünyada birden fazla dil bilmenin praktik olarak yararları olduğu aşikar. Son yıllarda bilimadamları birden fazla dil bilenlerin avantajlarının iletişimden öte olduğunu ortaya çıkarmaya başladı.İki dil bilenler daha zeki!


İki dil bilmenin beyinde olumlu etkiler yarattığı bulundu. Sadece dile bağlı olmayan kavramsal yeteneklerinizi geliştiriyor ve aynı zamanda ileriki yaşlarınızda karşılaşma olasılığınız yüksek olan demansı etkiliyor.Son yıllarda özellikle araştırmacılar, eğitimciler ve politikacılar, ikinci dilin çocuğun akademik ve Entelektüel gelişimine katkıda bulunduğunu söylüyorlar.Aslında haksızda değiller, bilimadamları iki dil bilenlerin, sdece bir dili konuştuklarında bile diğer dilin beyinde aktif olduğunu buldular. Bir dezavantaj olarak görülebilir belki ama böylece beyinde bir karışıklık yaşandığı zaman, kavramsal kasların çalışması için bir egzersiz oluyor.İki dilliler, bazı beyinsel bulmacaları çözmede daha becerikliler. 2004'te yapılan bir araştırmada, psikolog, Ellen Bialystok ve Michelle Martin-Rhee, tek dil ve iki dil bilen okul öncesi öğrencilerle bir çalışma yapmışlar. Bilgisayar ekranında mavi kareler ve kırmızı yuvarlaklar ve her birinin altında dijital çöp kutusu bulunuyormuş. Çocuklardan şekilleri renklerine göre ayırması istenmiş. Her iki grup bunu başarı ile tamamlamış. Daha sonra, çocuklardan bunları şekillerine göre ayırmaları istenmiş. Bu daha zor çünkü farklı renklerde görselleri aynı kutuya atmaları gerekmiş. Bu görevde iki dil bilenler daha başarılı olmuş.İki dil bilenlerin, yönetici fonksiyonları daha güçlü olduğu söyleniyor. Yani, plan yapmak, problem çözmek ve birçok beyinsel aktivitede dikkat etmemiz için verilen emir sistemi daha gelişmiş. Bu süreç dikkat dağıtıcıların engellenmesini, dikkatini kolayca başka bir işe adapte edebilmesini ve bilgileri daha uzun süre akılda tutabilmek gibi.  İki dil ve tek dil bilenler arasındaki farklar çok açıktır. Bunu İspanya'da bulunan Pompea Üniversitesi'nden araştırmacı Albert Costa şöyle açıklıyor “İki dil bilenler çok sık bir dilden diğerine geçiş yaparlar. Mesela annesiyle başka babasıyla başka dil konuşurlar. Bu da etrafında değişen şeylere odaklanma yetini güçlendirir. “. Almak ve İtalyan iki dillileri ve İtalyan tek dillileri arasında yapılan bir araştırmada, Costa ve ekibi, iki dil bilenlerin daha iyi performans sergilemesinin dışında, beyinin denetlemesini gerektiren işlerde daha az aktivite ile bunların üstesinden gelebilmişler.2009 yılında Agnes Koyacs tarafından yapılan araştırmada, 7 aylık iki dille büyümüş bebekleri aynı yaşlarda tek dille büyümüş çocuklarla kıyaslamışlar. İlk aşamada çocuklara ses dinletilmiş sonrada bir kukla. Daha sonraki aşamalarda kukla her çıktığında iki dil bilen bebekler etraflarını araştırmaya yeni bir şeyin çıkıp çıkmayacağına bakmak için kafalarını çevirmişler.California Üniversitesi nöropsikiloğu Tamar Gollan'ın 44 yaşlı İngilizce-İspanyolca bilen iki dillilerin arasında yaptığı araştırmaya göre iki dilliler demans ve diğer Alzheimer türevlerine daha dayanıklı olduklarını saptamış.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön