Daha çok özgürlük gelsin

Üniversitelilerin yeni Anayasa’dan beklentileri; gençlere kayıtsız kalınmaması, daha fazla özgürlük ve üniter yapının bozulmaması.

Daha çok özgürlük gelsin

Üniversiteli gençler, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde hazırlıkları yürütülen yeni Anayasa’dan beklentlerini “daha fazla özgürlük” olarak açıklıyor. Şiddet içermeyen tüm düşüncelerin özgürce açıklanmasının güvence altına alınmasını isteyen gençler, “Bu özgürlükler sözde değil, özde olmalı” diyor. Gençlerin göz ardı edilmemesini vurgulayan üniversiteliler “Gençlerin istekleri ve eleştirileri bir tehdit olarak önlerine sürülmemeli. 3 yumurta taşımanın bedeli insan canına kasteden bir silahı taşımaktan daha ağır olmamalı” diye konuşuyor. Gençler yeni Anayasa’da Türkiye’nin üniter yapısının korunması gerektiğinin altını çizerek, “Anayasa’nın ilk 3 maddesi ve bunların değiştirilemeyeceğini söyleyen 4. madde korunmalıdır” diyor. 

 

Üniversiteli ençlerin yeni Anayasa’dan beklentileri
Siyasi krizlere gebe olmasın
Taygun Öngören: (Galatasaray Üni.): Çerçeve Anayasa olmalı ki, siyasi krizlere gebe olmasın. Irk, dil ve din ayrımı gözetilmemeli. Vatandaşlık kavramı demokratik tanımlanmalı. Gençlerin depolitizasyonuna sebep olmamalı. 

 

Tüm katmanları kucaklamalı
Samet Budak: (Boğaziçi Üni.): Bireyi temel almalı, devleti bireylere hizmet eder konuma getirmeli. İnsan haklarına tam güvence sağlanmalı. Çoğulcu olmalı ve toplumun tüm katmanlarını kucaklamalı. 

 

Her düşünce özgür olmalı
Muhammed Yılmaz: (İTÜ): Atatürk ilke ve devrimleri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin üniter yapısı bozulmamalı. Darbe döneminden kalan ve öfkeyle konulmuş maddelerden arındırılmalı. Kimseye zarar vermeden yaşayan ve şiddet içermeyen her türlü düşünce ifade edilebilmeli. 

 

Bireyin hakları ön planda olsun
Meryem Göksu Kaya: (ODTÜ): Demokratik ve hukuk devletinin niteliklerine uygun, her türlü spekülasyona kapalı, net, şeffaf, çerçeve Anayasa olmalı. Anayasa’nın değiştirilemez ilk üç maddesi, birey hak ve özgürlüğü ve üniter yapı korunmalı. Bireyin hakları ön planda tutulmalı. 

 

Bilgiye ulaşmada özgürlük
Mustafa Safa Soydan: (Bahçeşehir Üni.): En büyük beklentim bilgiye ulaşma özgürlüğü. İnternet erişimine yönelik kısıtlamalar ülke gündemini fazlasıyla meşgul ediyor ve temennim özgürlükçü bir Anayasa yapımını amaçlayan Meclis’in bu soruna da kayıtsız kalmaması. 

 

Özgürlük özde olmalı
Pelin Kandemir. (Yaşar Üni.): Gençler, arka plana atılmamalı, istek ve eleştirileri tehdit olarak önlerine sürülmemeli. 3 yumurta taşımanın bedeli insan canına kasteden bir silahı taşımaktan daha ağır olmamalı. Özgürlükçü maddeler sözde değil özde olmalıdır. İlk 3 madde aynen korunmalı. 

 

Üniter yapı korunmalı
Gözde İlcan: (Çanakkale Onsekiz Mart Üni.): Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünün, sosyal hukuk devletinin devamının sağlanmasının, vatandaşlarının temel hak ve özgürlüklerini korumanın, ülkemizin birlik ve beraberliğinin teminatı olmalı. Uzlaşmacı bir yol izlenmeli. Kişi hak ve özgürlükleri kısıtlanmamalı, çevre, bilim, sanat, kültür korunmalı. 

 

Baraj makul sınırda tutulmalı
Aysu Bankoğlu: (Koç Üni.): Demokratik değerlere uygun, özgürlükçü, eşitlikçi ve çoğulcu, Anayasa’nın dokunulmaz, vazgeçilmez çekirdek içeriğini Anayasa değişikliklerine karşı koruyan Anayasa’nın 4.maddesine uygun olmalı. İfade özgürlüğünü koruyacak biçimde medyanın kısıtlanması ve baskı altına alınmasına karşı da koruyucu ve önleyici olmalı. 

 

Temel hak ve özgürlük
Ayşe Gizem Yaşar (Bilkent Üni.): Temel haklar ve özgürlüklere ilişkin hükümlerin etkin uygulanması sağlanmalı ve güvence altına alınmalı. Dava süreçlerinin uzunluğu, vatandaşları haklarını aramaktan caydırmakta, ceza davaları sürelerinin ve buna bağlı olarak tutukluluk sürelerinin uzunluğu kişi hürriyeti ve güvenliğini zedelemekte.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön