Hollywood ünlülerinin gelir gider defteri...

Hollywood ünlüleri astronomik harcamaları ve satın aldıkları adalarla bilinir ama aslında ceplerinden çıkan, kazandıklarının yanında önemsiz. Üstelik bir şey satın almak için para harcadıkları da pek söylenemez, çünkü zaten girdikleri mağaza hep sponsorların oluyor!

Hollywood ünlülerinin gelir gider defteri...

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından harap Avrupa sanattaki tahtını Amerika’ya devrederken aslında dünyanın şöhret algısı da değişmeye başladı. Yeni dünya bir seri üretim imparatorluğuydu. Amerikalılar da bu işte herkesten
daha iyiydi. Kendi şöhret ikonlarını yarattılar, dünya onları konuşur oldu. (Şimdi derin bir nefes alın lütfen!)MarilynMonroe, James Dean, Grace Kelly, Katharine Hepburn, Audrey Hepburn,Marlon Brando, Sophia Loren, Brigitte Bardot, Clint Eastwood ve elbette Elizabeth Taylor 20’nci yüzyılın ikinci yarısında popüler kültüre hükmetti. 1968’de Andy Warhol modern dünyada “Herkes bir gün 15 dakikalığına ünlü olacak” diyordu. Herkes ünlü olacaksa, şöhretin de bir değeri kalmıyordu. Ama 16’ncı dakikayı gördüyseniz şöhret muazzampara kazandırmaya başlıyor. 21’inci yüzyıla gelindiğinde hangi ünlünün kaç milyon dolara ev satın aldığı, yaptıkları işlerden daha çok konuşulur oldu. New York Magazine’in şubat sayısı da bu yeni şöhretler ekonomisini masaya yatırıyor. 21’inci yüzyılın ünlüleri astronomik ücretlere davetlere katılıyor, çocukları doğmadan fotoğraflarını satıyor,
binlerce dolarlık ürünlere bedavaya sahip oldukları anlaşmalar imzalıyorlar. Keselerine milyonlarca dolar ilave ederken ünlerine de ün katıyorlar. Bu çarka bir girdilermi kendilerini dipsiz bir para ve şöhret kuyusunda buluyorlar.

Elizabeth Taylor sadece şöhretiyle para kazanan ilk isimlerden. Şampuandan çikolataya birçok ürün 1950’li yıllardan itibaren Elizabeth Taylor’ın fotoğraflarıyla tanıtılmaya başlandı. 2000’li yıllardaysa şöhretler artık kendi ürünlerini piyasaya sürüyorlar. Paris Hilton kendi adıyla çıkardığı parfümler sayesinde 2005’ten bu yana servetine 1.3milyar dolar daha kattığını açıkladı. Diğer yandan sadece televizyonda görünmek bile milyonlar kazandırabiliyor. Reality show ünlülüğü ya da Kim Kardashian tarzı şöhretler E! TV gibi kanallarda izleyiciyi saatlerce ekrana kilitliyor. Kim Kardashian, Kardashian’ları Takip Etmek (Keeping UpWith Kardashians) adlı TV programından yıllık 400 bin dolar kazanıyor. Twitter’daki yüz binlerce takipçisine attığı twit’lere sponsor bulan KimKardashian, bu iş için de yıllık 600 bin dolar alıyor. Dahası aslında onlar hiç para harcamıyor. Kırmızı halıda görmeye alışkın olduğumuz yüzlerin her biri ortalama 100 bin dolarlık sponsor anlaşmalarına imza atıyorlar. Calvin Klein, Burberry, John Varvatos gibi markalar bu isimlere açık çek veriyor. Angelina Jolie- Brad Pitt çiftine sponsor olan Louis Vuitton ise seçiciliğiyle biliniyor. Laptop ve ince ekran televizyonlara zaten kuruş ödemeyen ünlülere büyük otomobil firmaları otomobil tahsis ediyor. Tatilleri de bedavaya geliyor. 2012 Altın Küre sunucuları Johnny Depp ve Jake Gyllenhaal’ın Fiji Adaları’na gidiş-dönüş biletlerini tedarik eden Air Pacific firması, otel harcamaları da dahil bu isimlerin tatiline 15 bin dolar ayırdı.

Bir mekânda görünmek kaç para?
Las Vegas’taki gece kulüpleri müşterileri arasında bazı ünlü isimlerin gözükmesi adına astronomik ödemeler yapıyor. Kim Kardashian, Fergie, Lady Gaga ve Beyoncé gibi isimler bir gece kulübünde 2 saat geçirmek için 100 bin dolar alıyor.

Bebek yapmanın bedeli ne kadar?
Çocuk sahibi Hollywood ünlüleri bakıcı başına yıllık ortalama 100 bin dolar ödüyor. Gwyneth Paltrow ve Chris Martin çifti, 5 yaşındaki oğulları Moses Bruce’un Latince, Yunanca, felsefe ve yelken dersleri için yıllık 95 bin doları gözden çıkarıyor. Tom Cruise ve Katie Holmes’ün kızları Suri’nin stilistine ödedikleri para yıllık 100 bin dolar. Angelina Jolie-Brad Pitt çifti ise çocuklarının ilk fotoğraflarının yayınlanması karşılığında 10 milyon dolardan fazla kazandı.

Savunma harcamaları
Ünlüler milyonlarca dolar vererek satın aldıkları malikâneleri korumak için adeta servet döküyor.
24 saat kapıda duran güvenlik: Yıllık 500 bin dolar
Kamera güvenlik sistemi: 30 bin dolar
Kamera kontrol merkezi: 25 bin dolar
GPS cihazı: 10 bin dolar
Kırılmaz pencere kaplaması: 5 bin dolarHazırlayan: Alihan Mestci

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön