Son sınıf öğrencileri başvuru merkezine, mezunlar internete

Son sınıf öğrencileri başvurularını okullarının bağlı olduğu başvuru merkezlerine yapacak. Mezun öğrenciler ise bireysel olarak internetten başvuru yapabilir.

Son sınıf öğrencileri başvuru merkezine, mezunlar internete

Başvuru ücretini yatırdıktan ve Aday Başvuru Formu’nu da doldurduktan sonra artık Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi’ne (ÖSYS) hem YGS hem de sınavsız geçiş için başvuru yapmaya hazırsınız. Bunun için önünüzde iki yol var. Bunlardan biri başvuru merkezleri aracılığıyla diğeri de internetten bireysel olarak işleminizi gerçekleştirmek. Ortaöğretim kurumu yani lise müdürlükleri ile ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri başvuru merkezi olarak görev yapacak. Her ortaöğretim okulunun bağlı olduğu bir başvuru merkezi olacak. Bu merkezlerin adresi ÖSYM’nin sitesinde var.

 

Henüz mezun olmamış son sınıf öğrencileri başvurularını okullarının bağlı olduğu başvuru merkezine yapacak. Bundan önce Aday Başvuru Formu’ndaki öğrenim bilgilerini okudukları okulun bir yetkilisine onaylatacaklar. Başvuru merkezine adayın kendisinin bizzat gitmesi gerekiyor. Mezun adaylardan da geçen son iki yılda ÖSYS başvurularından en az birini bir başvuru merkezi aracılığıyla yapmayanlar ve öğrenim bilgilerinde bir değişiklik olanlar başvuru merkezlerine gidecek. Ancak bu adaylar istedikleri merkezi seçebilirler.

 

Türban serbest

Geçen yıldan bu yana geçerli olan “türbana izin” bu yıl da geçerli ve başvurularda türbanlı fotoğraf kabul edilecek. Aranan şart “yüzü açık” olmak. Başvuru merkezinde Aday Başvuru Formu’ndaki bilgilerle birlikte adayın web kamerayla çekilecek fotoğrafı da  elektronik ortama aktarılacak. Bu fotoğraf sizin sınav günü tanınmanızda rol oynayacak. Bu nedenle fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi görünüm özelliklerinizde sınav günü değişiklik olmamalı. Fotoğrafınızdan kimliğinizin belirlenmesinde güçlük çekilirse sınava alınmayabilirsiniz veya sınavınız geçersiz sayılabilir. İşleminizin sonunda görevli yazıcıdan çıkan “2012-ÖSYS Başvuru Kayıt Bilgileri” adlı belgeyi kontrol etmeniz için size verecek. Bilgiler doğruysa imzalayacaksınız ve onaylanmış, fotoğraflı kimliğinizi alacaksınız. 

 

Şifrenizi saklayın

İlk kez sisteme girecek adaylara verilecek belgede bir de şifre olacak. Daha sonraki işlemlerinizde bu şifrenizi kullanacaksınız. O yüzden bu şifreyi unutmamanız, kimseye vermemeniz ve saklamanız gerekiyor. Çünkü tüm işlemleriniz bundan sonra TC kimlik numaranız ve bu şifreyle yapılacak. Başvuru işleminiz tamamlandıktan sonraki aşamada belgeye dayalı tüm değişiklik isteklerini kendiniz ÖSYM’ye bildirmek ve yapmak zorundasınız. 

 

İnternet kullanımı

İnterneti mezun adaylar kullanacak. Ancak bunun için son iki yılda başvurunun bir başvuru merkezi aracılığıyla yapılmış olması ve öğrenim bilgilerinde de bir değişiklik olmaması gerek. Aksi halde aday başvuru merkezine gidecek. İnternetten başvuru yapmaya uygun adaylar başvuru ücretlerini yatırdıktan sonra ÖSYM’nin internet sayfasından “2012-ÖSYS Bireysel Başvuru” başlıklı alana girerek, açıklamalar doğrultusunda işlemlerini yapacak. Eğer engelli bir adaysanız dilekçeyle sağlık raporlarınızın örneğini Aday Başvuru Formu’na ekleyerek ÖSYM’ye ulaştırmanız gerek. 

 

Geçen yıl okula kayıt yaptıramayanlar dikkat

Geçen yıl sınava girerek, ÖSYM tarafından bir programa yerleştirilen adaylar kayıt yaptırmasalar bile AOBP’leri bu yıl yarıya düşecek. Bu durumun istisnası geçen yıl mezun olamadığı için kayıt yaptıramayanlar. Onlar puan kaybına uğramayacaklar. Ancak bunun için adayların durumlarını belirtir bir dilekçeyi ve hangi tarihte mezun olduklarını gösterir belgeyi 8 Haziran tarihine kadar ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı’na ulaştırmaları gerek. Aksi halde yerleştirilmiş aday gibi işlem görecekler, yani puanları düşecek. Bu adaylar Aday Başvuru Formu’ndaki öğrenim urumlarına da “Bir ortaöğretim kurumunu bitirdikten sonra ÖSYM’ce yerleştirilmedim ve önkayıtla kayıt yaptırmadım” bölümünü işaretleyecekler. 

 

Merkezi seçsen de ÖSYM değiştirebiliyor

Bu arada Aday Başvuru Formu’nda adaylar sınava girecekleri yerler için iki tercih belirtecek. İlk tercih olarak okulunun bulunduğu veya adresinde yer alan merkezi seçecek. İkinci tercih olarak seçilebilecek sınav merkezleri de sistem tarafından, adayın okulunun bulunduğu veya adresinde yer alan merkeze en yakın sınav merkezlerinden biri olarak sınırlandırılıyor. Ancak ÖSYM’nin aday sayısının çok olması, bazı merkezleri iptal etmesi ya da yenilerini açması gerekçeleriyle adayları tercihleri dışındaki merkezlerde sınava sokma yetkisi var. 

 

İstanbul'a sınırlama var

İstanbul’da sınava girmek isteyen aday sayısı binaların kapasitesinden fazla olacağından bu kentte sınava girecekler için sınırlama var. Adresi ya da okulu İstanbul’da olmayan adayın bu kentte sınava girme hakkı yok. 5 bölgeye ayrılan İstanbul’ da sınava girmek isteyen adaylar için geçerli kurallar şöyle:Hem adresi hem de okulu İstanbul’ da olan aday İstanbul’ u birinci ve ikinci tercihinde gösterebilir.Adres ili ve okul ilinden yalnız biri İstanbul olanlar, tercihlerinden sadece birini İstanbul’daki beş bölgeden yapabilirler. 

 

Bunları unutmayın!

Başvuru  Merkezi’ne giderken aşağıdaki belgelerin yanınızda olduğundan emin olun.

 • Aday Başvuru Formu’nu doldurmuş olmalısınız. Son sınıf öğrencisiyseniz okulunuzdaki bir yetkili de onaylamış olmalı.

 

 • Başvuru ücretini yatırdığınıza dair dekont

 

 • Kimlik numaralı ve fotoğraflı nüfus cüzdanı veya pasaport

 

 • Mezunlar için diplomanın resmi onaylı bir örneği

 

 • Yurtdışında okuyanların öğrenim belgelerini gösterir diploma, transkript, karne vb. onaylı belge

 

 • Engelli adayın bir üniversite veya devlet hastanesinden alınmış sağlık kurulu raporlarının örneği ve engeline ilişkin ayrıntılı dilekçe

 

Tekerlekli sandalyeye izin

Bu yıl ÖSYM yeni bir uygulamaya gitti ve Aday Başvuru Formu’nda “özür durumu bilgileri” diye bir bölüm oluşturdu. Bu bölümü engelli adaylar dolduracak ve “Sınavda okuyucu ve işaretleyici yardımcı sınav görevlisi ’’ isteyip istemediğini söyleyecek. Bu alan da yer alan açıklama kısmına, tekerlekli sandalye ile sınava girecek adaylar “Tekerlekli sandalye ile sınava girmek istiyorum’’ yazacaklar. Engelli adaylar özür durumunu gösteren sağlık raporlarını ÖSYM’ye ulaştırmak zorunda.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön