Sıcak ve farklı bir öğle yemeği seçeneği: Down Cafe

Sıcacık bir ortamda harika bir öğle yemeği yemek ister misiniz? İşte size bunun için harika bir mekân Down Cafe.

Sıcak ve farklı bir öğle yemeği seçeneği: Down Cafe

Down Cafe Mecidiyeköy’de çok da ortalıkta bir yerde değil, en kolay anlatımla Profilo Alışveriş Merkezi ana kapısından çıkıp sağa doğru yürüyün, ilk sol sonra börekçiden ikinci solu da yapıp hafif yokuş aşağı 30–40 metre yürüdükten sonra sağda.

 

Ev gibi bir yer Down Cafe, çok sıcak. Bir köşede bilgisayarlar var, yemek masaları, duvarda ve kolonlarda resimler var. Herkes güler yüzlü, içeride içiniz ısınıyor. Sezin’in babası Mimar Saruhan Bey gelip oturuyor masamıza ve anlatıyor, mesleği gibi işin de mimarı o. Mekânı Şişli Belediyesi’nden almış Saruhan bey, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ne kira, ne elektrik, ne de su parası alıyor buradan. Amacı Nişantaşı’nın tam göbeğine açmakmış Sayın Sarıgül’ün bu kafeden bir tane de. Harika olur işte o zaman.

 

O kadar çok çocuk var ki diyor, kızı da down sendromlu olan Saruhan bey. Biz burada ancak haftada 5 çocuk dönüşümlü olarak, ayda hemen hemen 25 çocuğa iş imkânı sağlayabiliyoruz diyor. İstanbul Zihinsel Engelliler için Eğitim ve Dayanışma Vakfı’ndan Turizm ve Otelcilik Eğitimi almış çoğu çocuk. İşi profesyonelce biliyorlar yani. Çeşitli yerlerde de çalışmışlar aslında bazıları ama olmamış. Burası tam onlara göre, onlardan bir yer, kendi kafeleri gibi sahiplenmiş hepsi. Her hafta çalışan 5 çocuktan birinin annesi de onlarla beraber kafede oluyor, bulaşığa yardım ediyor. Saruhan Bey’in kızı da bulaşık ekibinde. Bulaşıktan başka hiçbir şey yaptıramazsın, işlerine delicesine bağlılar, herkes işini mükemmel yapmaya çalışıyor ama kendi işini. Bulaşık yıkayana öldür Allah servis yaptıramıyorsun, servis yapan da mutfağa girmiyor, diyor Saruhan bey gülerek.

 

Ay sonlarında zarf içinde 100’er TL maaş alıyor çocukların hepsi. Anlatamam diyor Saruhan Bey sevinçlerini. İşini başarıyla yapmanın karşılığı o…

 

 

Yardıma ihtiyacı var Down Cafe’nin. İki adet profesyonel, maaşlı çalışan personeli var çocuklar dışında. Kira, elektrik su ödemiyorlar ama kafe işletmek kolay değil, masraf çok. Daha çok müşteri lazım. Çoğu ayı eksi ile kapatıyorlar. Sosyal medyadaki çeşitli gruplara, şirketlere duyurum: her ay bir öğle yemeğinizi en azından Down Cafe’de organize edin. Mecidiyeköy’e yakın arkadaş buluşmalarınızın bir tanesini orada yapın. Arkadaşınıza sürpriz doğum gününü orada yapın, olur mu daha büyük hediye. Gidin, ne için olursa olsun gidin.

 

Saruhan Bey’in bir de ricası var bizden. İçeriye ufak bir galeri havası da vermek istiyor. Ünlü isimlerden birer tablo, fotoğraf, karikatür istiyor. Altlarına yapanların isimlerini ve fiyatlarını da yazarak sergileyip satarak kafeye gelir elde etmek amaç. Hani bir köfteciye ya da kebapçıya gidince duvarda oraya gelen ünlülerin fotoğrafları ya da “Geldim en lezzetli lahmacunu burada yedim” tarzında yazılar olur ya... Ey o ünlüler; ne olur Down Cafe’ye de gelin.

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön