Dekorasyonun yapı taşları

Yanlış pencere kullanımının sebep olduğu ısı kaybı mekanlarda yüzde 40’lara kadar ulaşabiliyor.

Dekorasyonun yapı taşları

Merdiven
Çok katlı bir evin en karakteristik öğelerinden biri olan merdivenleri de bir mobilya olarak düşündünüz mü? Fonksiyonelliği görselliğinin önüne geçen modellerin çoktan modası geçti. Şimdi moda, dekorasyonda mekandan da kazanmak adına, sizi kelimenin her anlamıyla ‘bir üst seviyeye taşıyan’ merdiven sistemleri. Pratik, fonksiyonel, kolaylıkla değiştirilebilir ve her mekana uyum sağlayabilen merdivenler, yüksek teknik ve dizayn içeriği ile her türlü ortama döşenebiliyor. Genellikle çelik taşıyıcı konstrüksiyon üzerinde, birbirine kenetlenen modülleri ve statik tasarımı sayesinde güvenlik açısından sorun teşkil etmeyen merdivenler, yurtdışından ithal edildiği gibi Türkiye’de de üretiliyor.

Pencere
Evlerin görünüşünü etkileyen en önemli unsurlardan biri olan pencereler aynı zamanda da dış etkenlerin ev ortamına girişine izin veren en zayıf noktaları. Akıllı PVC pencereler, çevre dostu kurşunsuz profili, güvenlikli çift açılım sistemi, fonksiyonel havalandırma seçenekleri, yeni nesil yalıtım camları ve renk seçenekleriyle evinizin tüm yaşamı boyunca temel malzemesi olmaya aday. Pencereler mekanlarda enerji tasarrufunun da en önemli sağlayıcıları. Yanlış pencere kullanımının sebep olduğu ısı kaybı mekanlarda yüzde 40’lara kadar ulaşabiliyor. Yüksek taşıma gücü, depreme, yangına ve doğa şartlarına dayanıklılığı ve yenilebilen bir yapı malzemesi olmasıyla öne çıkan ahşap pencereler de enerji tasarrufu için önemli bir alternatif. Ahşabın yenilenebilir, dönüşebilir olması, üstün ısı yalıtım özellikleri ve az enerji ihtiyacı duyması ahşabı daha fazla tercih edilebilir kılıyor.

Yer döşemesi
Yüksek yoğunluklu işyerlerinden yatak odalarına kadar pek çok zeminde uygulanan kauçuk zemin malzemelerinin çabuk döşenebilir olması en önemli avantajlarından. Renk, desen çeşitliliği ve fiyat avantajıyla öne çıkan, temizlemesi kolay ve dekoratif zemin kaplamaları aynı zamanda bakteri düşmanı. Masif parkeye kıyasla daha az ağaç tüketimiyle üretilen lamine parkelerde, genelde çam, ladin, köknar gibi iğne yapraklı ağaç cinsleri kullanılıyor. Koyu renk parkeler çizik ve hataları açık renk parkelere göre daha çok belli ederken, açık renk parkeler aydınlatması yetersiz mekanlara genişlik hissi veriyor. Sıkıştırılmış odun artıklarının üzerine reçine emdirilmesi ve dekor kağıdı basılarak ahşap görüntüsü kazandırılmasıyla elde edilen laminat parkenin piyasada pek çok çeşidini bulmak mümkün. Kalitesinden emin olmak için parkenin ek yerlerinden nasıl kapatıldığına ve plaka kenar kesimlerinin pürüssüz olmasına dikkat etmek gerekiyor. AB ülkelerinde yasal düzenlemelerle belirlenmiş olan üretim koşulları ile üretim yapan firmaların ürünlerinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından verilmiş amblemler bulunuyor.

Duvar
Dijital teknolojinin tüm olanaklarından faydalanılarak hazırlanan duvar kağıtları, her zaman bakmak isteyeceğiniz bir fotoğraf karesini evinize taşıyor. Dilediğiniz yüksek çözünürlüklü bir fotoğraf, özel bir baskı teknolojisiyle dijital ortamda basılıyor. Nostaljiden vazgeçemeyenler için ise en gözde malzemeler tuğla duvarlar. Eskinin tuğla duvarları şimdi panel sistemler sayesinde çok daha kolay ve zahmetsiz.İleri teknoloji ürünü 3 boyutlu seramik döşemeler, seramiğin asaletini mekanda istenilen etkiyi yaratmanın en etkili yolu olan duvarlara taşıyarak mimarinin anlamını vurguluyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön