Yerleştirme çözümleri

Genişliği 20 metrekereyi aşan odalarda geleneksel gardıroplar yerine giyinme odaları oluşturulabilir.

Yerleştirme çözümleri

Eskiden gardıropların mutlaka yatak odalarının belli bir köşesinde durması beklenirdi. Oysa günümüzde alışkanlıkların ve mekanlardan beklentilerin değişmesiyle birlikte, sadece gardıropların odadaki yerleri değişmekle kalmıyor, sabit dolaplar yerine bölümler halindeki giyinme odaları da oluşturuluyor.


Klasik yöntem

 

Kapı arkasına: En çok rastlanan yerleştirme modellerinden biridir. Ancak bu modelde gardırobun yerleştirileceği duvar uzunluğunun en az 370 santimetre olması gerekir. Oda kapısının zorlanmadan açılabilmesi için de gardırobun kapıdan en az 100 santimetre uzağa yerleştirilmesi lazımdır. Duvardan bu mesafe çıkarıldığında kalan 270 santimetre, iki kişilik bir gardırop için ihtiyaç duyulabilecek minimum genişliktir. Zaman zaman duvarda yapılacak küçük müdahalelerle, örneğin kapının duvarın bir ucuna kaydırılmasıyla gardırobun duvar boyunca uzanabilmesi için gereken o kıymetli alan elde edilebilir. Küçük ebatlı odalarda koyu renk ve gösterişli mobilyalar kulanmak yerine, odanın daha geniş görünmesini sağlamak için sade modelleri, açık renk ahşap ya da cam kapakları tercih etmek yerinde olur.

 

 

Yatak arkasına: Gardırobu yatağın arkasına yerleştirebilmek için yatağı odanın tam ortasına konumlandırmak gerekir. Yatağı odanın tam ortasına yerleştirebilmek için de en az 18 metrekarelik bir oda genişliğine ihtiyaç duyulur. Kapının rahatça açılabilmesi için yatakla arasında en az 100 santimetrelik mesafe bırakılmalı ve yatağın iki yanındaki duvarla arasında da yaklaşık 60’ar santimetrelik bir boşluk kalması sağlanmalıdır. Gardırop da yatağın arkasına ortalanarak yerleştirilir.

 

Yataktan bağımsız: Odanın bir duvarı diğerine göre çok daha uzun ya da nişlerle dolu olduğu zamanlarda, odanın giriş kısmında bir giyinme bölümü oluşturulması yerinde bir çözüm olacaktır. Oda kapısının duvarın en ucunda bulunduğu planlarda U şeklindeki giyinme bölümü tercih edilebilir. Kapının duvarın tam ortasında yer aldığı planlarda ise yatağı bir duvara yaslayıp karşısındaki duvarda kapının iki yanında kalan boşluklara aradaki mesafeye göre yatay ya da dikey olarak iki ayrı dolap yerleştirilebilir. Odayı yatak ve giyinme bölümü şeklinde ikiye bölebilmek için dolapla aynı malzemeden bir parça kullanılabileceği gibi dolaplar duvarlardaki nişlerin arasına da yerleştirilebilir.

 

Yekpare ya da iki parça giyinme odası: Genişliği 20 metrekereyi aşan odalarda geleneksel gardırop sistemleri yerine giyinme odaları oluşturulabilir. Bu çözüm özellikle yatak odalarının mahremiyetine fazlasıyla önem veren ve gardıropların göz önünde bulunmasından hoşlanmayanların işine yarayacak bir seçenek. Eğer bina inşa aşamasındaysa giyinme odaları gömme dolaplarda olduğu gibi duvardaki nişe yerleştirilebilir ya kenarları kartonpiyerle ya da alçıpanla kapatılabilir. Bu şekilde prefabrik panellere oranla daha ekonomik maliyetlerle daha kişisel çözümler elde etmek mümkündür. İki kişilik yatak odalarında tek bir giyinme odası yerine, tercihe göre iki kişi için iki ayrı ayrı giyinme odası da oluşturulabilir.

 

Küçük ev tasarımları
+18
Yeni Zelanda'da yaşayan Lily Duval, hayallerindeki evi yapmak için kolları sıvadığında 27 yaşındaydı. 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön