Ekim dikim zamanı

Dışarıda bahar bir türlü gelmek bilmese de ilkbahar ekinoksuna yaklaştığımız şu günler bizim evde bitkilerle ilgilenme günleri.

Ekim dikim zamanı

Dışarıda bahar bir türlü gelmek bilmese de ilkbahar ekinoksuna yaklaştığımız şu günler bizim evde bitkilerle ilgilenme günleri. Kendimi bildim bileli evin içinde, balkonumda yarattığım küçük bahçemde çeşit çeşit bitki yetiştiririm. Sardunyalar, menekşeler, kaktüsler, orkideler, nane, fesleğen gibi baharatlar, sümbül, lale gibi soğanlı bitkiler, yaşı neredeyse benimle bir olan bir Japon gülü derken balkonum canlanır…

 

Çocuk, hayatında neye maruz kalırsa ona ilgi geliştiren bir yaratık… Bizim oğlan da benim sayemde bitkilerle haşır neşir olmayı biliyor. Kendi ektiği, bakımını kendi üstlendiği çiçekleri var. Bitkilerin topraklarını havalandırmayı, yeni tohumlar ekmeyi, kuru dallarını koparmayı ve bunları yaparken çok nazik davranmayı biliyor… Onların büyümelerini izlemeyi, bir sorunları olursa çözüm aramayı da…

 

Bizim bahçıvanlığımız balkonumuzla sınırlı ama minik de olsa bir bahçesi olanlar ve çocuğunun bu konuyla ilgilenmesini nasıl sağlayacağını merak edenler için Cem Botanik’ten Ayşe Şirin’in önerileri şöyle...

 

 

Öneriler:

 

 • Çocuklara bahçe hazırlarken ortamı mümkün olduğunca basit tutun.

 

 • Özellikle kelebekleri, kuşları çekecek kokulu ve çiçekli bitkiler tercih ederseniz, ilgisini de her zaman canlı tutabilirsiniz.

 

 • Bitkilerin erişebileceği yükseklikte olması önemli.

 

 • Civardaki botanik parkları ya da seraları gezerek fikir edinmesine yardımcı olabilir, hayal gücünü ve yapabileceklerine olan inancını geliştirebilirsiniz.

 

 • Bahçede kullanacağınız aksesuvarları eğlenceli bir hale sokarak, onun dikkatini çekebilirsiniz. Mesela çalışırken giymesi için ona alacağınız küçük plastik çizmeleri renkli boyalarla ve ilginç figürlerle süsleyerek ortaya çok neşeli aksesuarlar çıkarabilirsiniz. Bahçe çizmelerini boyamak için hızlı kuruma özelliğine sahip akrilik boya kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu renkli aktivite için hem kendinize hem çocuğunuza fırça alın. Rahat boyama yapmak için ince uçlu fırçaları tercih edin.

 

 • Rüzgar gülleri, küçük çanlar, eğlenceli heykeller, rengårenk saksılar onun için bahçeyi bir oyun alanına dönüştürecektir.

 

Yazı: Damla Çeliktaban

 

Balkonunuzu bahçeye çevirin!
+19
Balkon bahçesi için ihtiyacınız olan malzemeler; çiçekler, yer süslemesi için özel taşlar ya da halılar, bir kaç minik aksesuar ve tüm bunları hazırlamak, yerleştirmek için çeşitli alet edavat.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön