"Evlerimizin içinde kullandığımız malzemeler sağlığımıza etki ediyor."

"Evlerimizin içinde kullandığımız malzemeler sağlığımıza etki ediyor." Mimar Bahar Doğu, dekorasyonun ABC'si malzemelere göz atıyor...

Nefes alan evler

Tıpkı insanlar gibi eşyalar hatta binalar da nefes alır. Taş, toprak, ahşap gibi doğal malzemeler insanla birlikte yaşarlar ve yaşadığımız evin sağlıklı bir ev olmasına katkıda bulunurlar.


Çoğumuzun evinde kullanılan, üstelik de özendirilerek kullanılan malzemeler Avrupa standartlarından sağlığa zararlı bulunarak  çıkarılmış. Biz ise bu konudaki bilgi eksiğimizden dolayı bunları kullanmaya devam ediyoruz.

 

Örneğin son yıllarda Türkiye’de bir mantolama rüzgarı esiyor. Herkes evini mantolama yaptırmak ve yakıt parasından tasarruf etmenin peşinde. Peki bu işi yaparken evimizin nefes almasına mani olduğumuzu hiç düşündük mü? Nefes almayan bir binanın nasıl etkileneceğini... İzolasyon yapmanın en iyi yolunun sonradan yapılan yerine inşaat sırasında kullanılan izo tuğlalarla olabileceğini biliyor muyuz? Ev alırken sonradan mantolanmışı değil de yapım sırasında bu problemi çözen teknikler kullananı tercih etmemiz gerekir…

 

Ya binanın içinde kullanılanlar? İçerde nelere dikkat etmeliyiz?

Plastik kaplı her türlü malzemeden uzak durmalıyız. Evet, bu malzemeler dayanıklı, kolay temizleniyor, ömürleri uzun ve eskimiyorlar. Üstelik de ucuzlar. Plastik petrolden üretilen bir malzeme ve plastik malzemeler birçok bilimsel çalışma tarafından kanıtlanmış zararlı kimyasallar ihtiva ederler.

 

Zemin kaplamalarında (parkeler teras, banyo kaplamaları), mobilya imalatında (dolaplar, mutfaklar) doğramalarda (kapı, pencere), mümkün olduğu kadar doğal malzeme (ahşap- metal - mermer -taş- mantar - bitki lifleri) kullanmalıyız.


Kullandığımız her doğal malzeme bizimle sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam eder. Plastik malzemeler ise evin içinde hava kirliliği yaratır.

 

Y. Mimar Bahar Doğu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön