Palyaço korkusu nedir?

Palyaçolar birçok kişi için sevimli, eğlenceli karakterlerken birçokları için de kelimenin tam anlamıyla kabus demek!

Palyaço korkusu nedir?

Palyaço fobisi (koulrofobi) nedir?

 

Florida Atlantic Üniversitesi‘nden psikolog Elan Barenholtz Ph.D. bu durumu şöyle açıklıyor:

“İnsanlar bir kişinin yüzünü gizleyen, maske gibi, herhangi bir şeyi rahatsız edici bulurlar. Çünkü bu o kişinin kimliğini ve duygusal durumunu anlayabilme yolunuzu da maskeler. Bizler birinin güvenilir olup olmadığını, kızgın mı yoksa mutlu mu olduğunu, tanıdığımız bir kişi olup olmadığını anlamak için yüze bakarız. Ağır bir yüz makyajı, hele ki yüze sahte bir gülümseme de çizilmiş ise bu bilgilerin çoğunu anlaşılmaz hale getirir.”

 

Antik Yunan kültüründe palyaço kelimesi, eğlence figürü olarak yer almamasına rağmen, Yunanca'da tahta bacak anlamına gelen "Koulro" kelimesinden gelir. Doktor Barenholtz’un anlattığı gibi maskeleme nedeniyle gizlenmiş mimikler birçok insana ürperti verebiliyor… Bu bir anlamda güvensizlik demek. Yüzünü, mimiğini göremediğiniz birinden beklenilebilecek tek şey; kötülüktür!

 

İlk ve en ünlü palyaço kimdir?

Ağlayan palyaço alegorisini tamamlayan ve bilinen en ünlü tarihi palyaço Joseph Grimaldi… Trajedilerle dolu hayatına, ünlü bir palyaço olmasının yanında; gaddar bir babayla geçen çocukluk, doğumda kaybedilmiş bir eş ve 31 yaşında alkol koması nedeniyle ölen bir oğul eklenmiş. Kendisinin söylediği sözlerden biri:Bütün gün zalim olurum ki gece olduğunda gülebilesiniz.”

 

 

 

Joseph Grimaldi

 

 

“The Killer Clown” Katil Palyaço John Wayne Gacy

 

Palyaço fobisini mantıklı bir açıklamaya sığdırmak istiyorsanız size sebep verebiliriz!

 

Tarihe adını kanlı harflerle yazdıran John Wayne Gacy…  Sosyal sorumluluk projesi kapsamında hastanede kalan çocukları eğlendirmek için palyaço kılığına giren John Wayne Gacy’nin zayıf karakterli, yalancı biri olduğu biliniyordu.

 

Boşanmasının ardından evine davet ettiği erkek çocuklarına tecavüz edip öldürdü. Kendi evinin altında çürümüş 27 ceset bulundu. İşlediği cinayet sayısı 33 olup cezaevine gönderildikten sonra duvarlara palyaço figürleri çizdi… Yargılanmasının ardından ölüme mahkum edildi.

 

Son sözleri ise: "Benim üzerime 11 ciltli, 31 ciltsiz kitap, 2 senaryo, 1 film, 1 muhtemel Broadway oyunu, 5 şarkı ve 5000'den fazla makale var. Bunun hakkında ne diyebilirim?" dedi ve devam etti: "Bu çöplüklerin hiçbirine karşı sempatim yok."

 

 

 John Wayne Gacy

 

 

 

Bill Skarsgard kimdir?
+14
Dünyanın en çok okunanları arasında yer alan Stephen King'in 'O' (It) romanı yeniden sinemaya uyarlandı.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön