İnsanları etki altında bırakmanızı sağlayacak 9 psikolojik numara

Bazı insanlar vardır etrafınızda, geldikleri gibi hemen fark edilirler, inanılmaz bir ışık saçarlar etraflarına, derhal kabul görürler. Hatta biz de onlarla arkadaş olmak isteriz, onların onayını almak isteriz. Ama hep de merak ederiz, bu insanları bu kadar özel yapan şey ne olabilir acaba diye. İşte biz, bu insanların yaptığı numaralardan 9 tanesini derledik sizin için, buyurun efendim.

İnsanları etkiniz altında bırakın

İmaj: Benzersiz bir imajınız olmalı. Hatta daha fazlası, benzersiz bir küçük detay… Neticede, ortaya koyduğunuz dış görünüş sizin hatırlanmanızı sağlayan ilk şey. Güzellikten söz etmiyoruz burada. Asıl söz ettiğimiz benzersizlik. Sizi hatırlanır kılacak şey bir mimik, bir yüz ifadesi, kıyafetleriniz, tonlamanız, konuşma tarzınız olabilir. Yeter ki size özel ve özgün olsun. Charlie Chaplin’in deyince akla neler gelir; bıyık, baston, takım elbise. Marilyn Monroe peki; sarı saç, ben… İşte biz de tam da bundan bahsediyoruz.

 

Büyük bir hayaliniz olmalı: Yaşamanız için bir amaca, büyük bir hayale ihtiyacınız var. Hedefler, bu dünyadaki ufacık bir şeyi bile değiştirmek için basit bir girişim… Çünkü hayali olmayan bir insan konusu olmayan bir kitap gibidir. Kimse o kitabı okumak da istemez…

 

Özgüvenli olmak önemli: Karizmanın ilk şartı özgüvendir. Özgürce kararlar alabilmek, kendine güvenebilmek, başkasından yardım beklemeden işlerinizi halledebilmek ve düşüncelerinizi başkasına anlatırken onlara duyduğunuz güven. Etrafınızdaki insanlar bu güveni hareketlerinizden hissedeceği gibi konuşmanızdan da sezerler. Yani “İnşallah, umarım, sanırım, galiba, bilemiyorum ki” gibi sözcüklerden ziyade kendinden daha emin sözcükler, karşı tarafa olduğu gibi özgüven şeklinde geçecektir.

 

 

Şikâyetlerden kaçının: Öyle her şeyden durmadan şikayet eden biri hiç sempatik olmaz. Karizmatik insanın pozitif bir dünya algısı vardır. Eleştiriden, şikayetten, negatif konulardan uzak olun. Hayatınızda her şey düzgün gitmiyor olabilir ama öyle bile olsa o an size iyi gelecek bir konudan bahsedin. Bu sizi dinleyen kişiye de keyif verecektir üstelik.

 

Jestlerinizi kullanın: Davranışlarınızın da vücudunuzun da aynı dili konuşması ve özgüveni göstermesi gerekir: kambur durmayın, vücudunuzla ya da bir şeylerle oynayıp durmayın, gülün, konuşan kişinin gözlerinin içine bakın ve içine kapalı duruşlardan kaçının.

 

 

İyi bir anlatıcı olun: İnsanlar hikaye anlatabilmenin de bir yetenek olduğunu düşünüyorlar. Durum her zaman böyle değil çünkü bu da öğrenilebilen bir şey. Özgüvenle konuşmak çoğu zaman yeterli… Espriler, ironiler, kendiyle dalga geçme yeteneği… Vücut dilinin farkında olarak, duygulara hakim, pozitif bir şekilde anlatın ne anlatıyorsanız. Gerçek şeylerden söz edin. Kendi başınıza gelen komik şeylerden mesela… Sahte olanlar çok çabuk anlaşılabilir. Gerçek olanları da insanlar başkalarıyla paylaşmak isteyecektir.

 

Uzaklara bakmayın: Biriyle konuşurken hep gözlerinin içine bakın. Bazen gözlerin içine doğru delici bir bakış, sözlerden çok daha fazla şey anlatır. Göz kontağı, kişiyi dinlediğinizi ve onu bir insan olarak kabullendiğinizin çok önemli bir işaretidir. Daha önemlisi, birisi sizinle bir şey paylaşırken, dış etkenlerden etkilenmemeye çalışın. Cep telefonuyla, kalabalıkta başka yerlere mesela, bakmayın. Çünkü bu onda, ondan daha iyi bir anlatıcı aradığınız ve onun anlattıklarından hoşlanmadığınız etkisini yaratacaktı.

 

 

Başkalarını dinlemeyi öğrenin: Kendini dünyanın en önemli insanıymış gibi algılamanın ve öyle hissettirmenin bir faydası yok. Sizi daha önemli yapacak olan şeylerden biri karşı tarafın hayatına duyduğunuz gerçek ilgidir. Diğer insanları dinler, dikkatinizi onlara vermekten çekinmezseniz, kendilerini özel hissetmelerini sağlarsınız. Elbette ki söylenen her şeyi hatırlamazsınız ama isim hatırlamak mesela, çok önemlidir. Ve eğer hatırlanmak istiyorsanız, özellikle isimleri unutmamaya, memnun olurken isimlerini zikretmeye özen gösterin.

 

 

Ayna etkisini kullanın: Ayna etkisi, dinlediğiniz kişinin mimik ve jestlerini tekrar etmek demektir. Bu, karşı tarafta sizinle güzel bir senkron kurduğu ve iletişimin oldukça sağlıklı ilerlediği izlenimini taratır. 

 

En yakışıklı erkekler hangi ülkelerde yaşıyor?
+35
Almanya - Kai Wiesinger Soğukkanlılıkları ile bilinse de Alman erkeklerinin içinizi ısıtacak kadar sıcak kalpleri vardır...
 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön