Hayatı sadeleştirmek için...

Sadelik bir insana denge, özgürlük ve keyif getirir. Basit bir şekilde yaşamaya başlayıp bu basitliğin hayatımızdaki faydalarını gördüğümüzde, bir sonraki soruyu sormaya başlarız, “Hayatımda beni oyalayan başka neyi kaldırabilirim ve doğrudan esas şeylere odaklanabilirim?”

Hayatı kolaylaştırmanın yolları nelerdir?

Bireylerle yapılan konuşmalara ve gözlemlere göre hazırlanmış, daha dengeli ve keyif veren bir hayat sürdürmek için yaşamınızda uygulamanız gereken işte en önemli 10 madde:

 

1- Mal varlığınız

Maddi mal varlıklarımız hayatımızı çok daha karmaşıklaştırarak zor hale getiriyor ve bunlara verdiğimiz değer bizi daha güç bir hayata sürüklüyor. Tüm bu maddi varlığımız, banka hesabımızı, enerjimizi, ve ilgimizi tüketip, sömürüyor. Bizi sevdiklerimizden uzaklaştırarak, asıl istediğimiz hayatı yaşamamızı engelliyor. Eğer bu gereksiz maddi unsurları hayatınızdan çıkarmak için biraz zaman ayırırsanız, hiç pişman olmayacaksınızdır.

 

2- Zamansal yükümlülükleriniz

Birçoğumuz evimize, iş hayatımıza, çocuklarımıza, toplum olaylarına, hobilerimize ve bunlar gibi pek çok yükümlülüğe zaman ayırarak günümüzü baştan aşağı dolduruyoruz. Mümkün olduğunda, asıl değer verdiğiniz şeylerle uyuşmayan zaman yükümlülüklerinizi hayatınızdan çıkarmaya çalışın.

 

 

3- Hedefleriniz

Ulaşmak için gerçekten çabaladığınız hedeflerinizin sayısını bir veya ikiye indirgeyin. Bu sayıyı azaltırsanız, odaklanma kabiliyetinizi artırıp, bu hedefleri başarma oranınızı yükseltirsiniz. Hayatta başarmak istediğiniz şeyleri listeleyin ve en önemli olan ikisini seçin. Birini tamamladığınızda, listeye bir tane daha ekleyin.

 

4- Negatif düşünceleriniz

Negatif duygularınızın çoğu tamamen faydasızdır. Dargınlık, karamsarlık, nefret ve kıskançlık gibi duygular hiçbir insanın yaşam kalitesini geliştirmemiştir. Düşüncelerinizin kontrolünü ele alın. Geçmiş acılarınızı, sorunlarınızı unutun ve negatif düşüncelerinizi pozitif düşüncelerle yer değiştirin.

 

5- Borçlarınız

Borçlarınız sizi esir alıyorsa, azaltın. Buna şimdi başlayın. Bu baskının altından kalkabilmek için ne yapmanız gerekiyorsa yapın. İhtiyacınız olan yardımı araştırın ve bulun. Bugün lüksünüzden fedakarlık yapın, yarın özgürlüğünüzün tadını çıkarın.

 

 

6- Cümleleriniz

Daha az kelime kullanın. Konuşmalarınızı içten ve dürüst tutun. Demek istediğinizi söyleyin. Dedikodudan uzak durun.

 

7- Yediğiniz yapay besinler

Trans yağlardan, beyaz ekmekten, yüksek şekerli ürünlerden ve fazla tuzdan kaçının. Bu besinleri az tüketmeniz enerjinizi artırıp, uzun vadede sağlığınızı iyileştirecektir. Ayrıca mümkün olduğunca az ilaç tüketin, vücudunuzun doğal bir şekilde iyileşmesine izin verin.

 

8- Ekran önünde geçirdiğiniz zaman

Televizyona, bilgisayar oyunlarına ve teknolojiye verdiğiniz ilgi hayatınızı düşündüğünüzden daha çok etkilemektedir. Medya değerlerinize bakış açınızı yeniden şekillendirir. Hayatınızı kontrolü altına almaya başlar. Dış görünümünüzde ve davranışlarınızda derin bir etkiye sahiptir. Ne yazık ki devamlı olarak böyle bir hayat yaşadığınızda, üzerinizdeki etkilerini fark edemezsiniz bile. Onları tamamen kapatmak, bu etkileri gidermenin tek yolu olacaktır.

 

 

9- Dünya ile bağlantılarınız

Diğer insanlarla olan iletişim güzel bir şeydir ancak sürekli devam eden bir oyalanma iyi değildir. Facebook’tan ne zaman çıkacağınızı, ne zaman mesajlarınızı okumayacağınızı, telefonunuzu ne zaman kapatacağınızı bilmeniz gerekir. Önemli olana odaklanın, aciliyeti olana değil. Etrafınızdaki insanların sizi sürekli oyalaması sizi önemli, gerekli bir insan olarak hissettirebilir ancak önemli hissetmek ile önemliyi başarmak tamamen farklı şeylerdir.

 

10- Çoklu vazifeleriniz

Birden çok görevin altından kalkmaya çalışmak bir insanın stresini artırmakta ve üreticiliğini azaltmaktadır. Tek bir görevi yerine getirmeye odaklanmak ise günümüzde kaybettiğimiz bir yetenektir. Bunu öğrenmeye çalışın. Tek bir zamanda tek bir iş ile ilgilenin ve bu işi iyi yapın. Ancak bittiğinde bir diğerine geçin.

 

Sen gülersen herkes güler!
+47
Gülümseyen hayvanlar

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön