Hastalıkların psikolojik sebebi

Sebebi psikolojik/duygusal durumunuz olabilecek 7 kronik ağrı türü...

Bu hastalıkların sebebi psikolojik

Acı, vücudumuzun bize yaralandığımızı ya da iyileştiğimizi söyleme yöntemidir. Herkesin, hayatının belli bir noktasında tecrübe ettiği bir şeydir. Bir şeylere çarparak ya da bir yerlerden düşerek, vücudunuzu kesmiş ya da yaralamışsınızdır. Ancak doğrudan fiziksel travmalardan değil, duygusal durumumuzdan kaynaklanan vücut ağrıları da vardır. Israrcı olabilir ve hayat kalitemizi etkileyebilirler; diğer ağrı türlerinde olduğu gibi, bunlar da göz ardı edilmemelidir.

 

İşte size insan duyguları ile doğrudan ilişkili olan 7 temel vücut ağrısı:

 

1- Üst sırt ağrısı

 

Sırt ağrısı, dünya genelinde insanlar tarafından en yaygın şekilde rapor edilen ağrı türlerindendir. Bazı vakalarda, üst sırt ağrısının yalnızlık, kafa karışıklığı, istenmeme ve sevilmeme hislerinden kaynaklandığı görülmektedir. Arkadaşlarınıza, ailenize ve diğer sevdiklerinize yönelerek, neşelenmek ve sosyalleşmek için yardım alarak gereken desteği bulabilirsiniz.

 

2- Alt sırt ağrısı

 

Maddi konuların yarattığı stres, kendini alt sırt bölgesinde ağrı olarak gösterebilir. Göz ardı etmek ya da para sorunlarının devam etmesine izin vermektense, maddi durumunuzu düzene sokmak adına bir şeyler yapın.

 

 

3- Baş ağrısı

 

Aşırı bunaldığınızda ya da stres altında olduğunuzda, sağlığınız bu durumdan etkilenebilir. Baş ağrısı, migren, zihinsel gerginlik gibi baş bölgesi sorunları, tüm o biriken gerginlikten ve stresten kaynaklanır. Bu ağrılarını azaltabilmek için, kendinize biraz izin verin ve tüm bu endişelerden uzaklaşın.

 

4- Dirsek ağrısı

 

Dirseğinizi hiçbir yere vurmadınız; ama sanki vurmuşsunuz gibi ağrıyor. Sebebi, son zamanlarda hayatınızda gerçekleşen bir değişime direnç gösteriyor oluşunuz olabilir. Eski düzene katı bir şekilde bağlı kalmaya çalıştığınızda, kollarınızda ve dirsek eklemlerinizde tutulmalar yaşayabilirsiniz. Bu denli değişim karşıtı olmaktansa, değişimi kucaklayın ve çok daha iyi hissedin.

 

 

5- Kalça ağrısı

 

Dirsek ağrısı değişime direnç demekse, kalça ağrısı da ilerleme ve geleceğin neler getireceği korkusu anlamına gelir. Rüzgara karşı tedbirli olmalı ve kendinizi hayatın akışına bırakmalısınız. Değişim kaçınılmazsa, hayatınızın kontrolünü neden elinize almayasınız ki? Ayağa kalkın ve harekete geçin!

 

6- Boyun ağrısı

 

Kin tutabilen, hem kendinize hem de sevdiklerinize karşı kötü duygular besleyebilen türde bir insansanız eğer, boynunuz sıklıkla tutulabilir, ağrılarla baş etmeye çalışabilirsiniz. Bunların yerine sevdiğiniz ve keyif aldığınız şeylere odaklanırsanız eğer, boyun ağrınız da zamanla azalıp yok olacaktır.

 

7- Omuz ağrısı

 

Dünyanın bütün yükü omuzlarınızdaymış gibi hissettiniz mi hiç? O ağır ve yorucu duygusal yük, nereye giderseniz gidin sizinle birlikte geliyor. Göz ardı edilmesi güç, sinir bozucu bir ağrı; gitmesi için zihninizi meşgul eden sorunlar ve endişeler hakkında bir şeyler yapmanız gerekiyor. Ayriyeten başka insanların problemlerini de üstlendiğimiz zamanlar oluyor; bunu da yapmayı bıraktığınızda, omuzlarınızdaki yükün büyük bir kısmının kalktığını hissedeceksiniz.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Yeşim'le Hayat Bilgisi
  Yeşim'le Hayat Bilgisi

  Süresi : 31:47 İzlenme : 0

 • Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar
  Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar

  Süresi : 37:35 İzlenme : 0

 • Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?
  Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?

  Süresi : 01:55 İzlenme : 1442

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön