Depresyon sandığımız aslında alerjiymiş!

Depresyonla savaşan bir insanın bazı zihinsel ve duygusal zayıflıkları olabilir ama araştırmalar, alerjik reaksiyon ihtimaline dikkat çekiyor.

Depresyon değildir o...

Los Angeles California Üniversitesi'nde klinik psikolog olan George Slavich, depresyonu daha iyi anlamak için fizyolojiye bakmak gerektiğine inanan bilim adamlarından sadece biri. The Guardian’a yaptığı açıklamada “Ben artık konuyu psikiyatrik bir durum olarak konuşmak bile istemiyorum” diyor.

 

Yeni araştırmaların, depresyonun birçok durumda inflamasyona karşı alerjik bir reaksiyondan kaynaklandığını göstermesi, Slavich’in ifadesini destekler nitelikte.

 

Nova’dan Tim de Chant, “İnflamasyon, yaralanmalar, enfeksiyonlar ya da yabancı bileşiklere karşı bağışıklık sisteminin doğal bir tepkisidir” diyor.

 

İnflamasyon, yaraları kapatmak için vücutta bir uyarı sistemi gibi davranır ve bağışıklık sisteminin diğer parçalarını işe koyulmaya davet eder. Sitokinler olarak adlandırılan bir protein ailesi vücuttaki iltihabı kapatır ve beyni hastalık moduna geçirir.

 

Sitokinler ve inflamasyonun depresif atak sırasında ve bipolar insanlarda yükseldiği ve remisyon dönemlerinde de düştüğü gözlemlenmiştir. Normalde, depresyondan muzdarip olmayan insanlara, inflamasyonda artış yaratan bir aşı yapıldığında geçici olarak depresif ve kaygılı bir bilinç durumu yaşadıkları da bilinmektedir. Hasta olduğunuzda nasıl hissettiğinizi düşünün; halsizlik, ağlamaklı coşku eksikliği, sorunlu uyku…

 

 

İnflamasyon ve depresyonun ilintili olduğuna dair başka işaretler de var.

 

Romatoid artirit gibi iltihabik hastalıkları olan ya da kanserle mücadelesinde yardımcı olmak için iltihaplı bir tepki veren interferon alfa adlı ilaçla tedavi edilen hastaların depresyona yakalanma riskleri daha yüksektir.

 

Nörolog Turhan Canlı, iltihaplanma ve depresyon arasındaki bağı bir adım ileri götürerek, depresyonun parazit, bakteri veya virüs enfeksiyonunun sebep olduğu bir enfeksiyon hastalığı olabileceğini belirtiyor.

 

Ama iyi haberler de var. Birkaç klinik çalışmada, antidepresanlara anti-inflamatuar ilaçlar ekleyerek semptomların sadece iyileştirilebileceği değil, tedaviye yanıt veren hastaların sayısının da arttığı ortaya konuldu.

 

Kings College’da psikiyatrist olan Carmine Pariante, The Guardian’a konuyla ilgili yaptığı açıklamada, depresif kişilerde inflamasyon düzeylerini ölçmeye yarayacak bir test bulmaktan 5 ile 10 yıl uzakta olduklarının altını çizdi. Yani depresyon için tedavi yöntemlerinin çeşitlendirilmesine kısa bir süre kaldı.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön