İkinci el stres mağduru musunuz?

Başkalarının stresli halleri bizim modumuzu da kolaylıkla etkileyebilir. Bu ikinci el strese maruz kalmamak için neler yapmanız gerektiğini hiç düşündünüz mü?

İkinci el stres mağduru musunuz?

Ofiste telaşla koşturmak, kalemi masaya vurmak, karşıdaki insanın cümlesini onun yerine tamamlamak, sık sık nefes almak, telefonu sertçe kapatmak… İnsanlar stresli olduğunda böyle davranır. Daha kötüsü, bu stres bulaşıcıdır. Böyle insanların çevresinde bulunarak ikinci el stres yaşayabilirsiniz. İkinci el stres, başka bir insanın davranışının neden olduğu strestir.

 

Aile üyeleri, kesinlikle ikinci el strese karşı bağışıklık kazanmamıştır. Ebeveynler, sorumlulukları karşısında çok strese girebilir ve bunu diğer aile üyelerine yansıtabilir. Stresle başa çıkmak için duygularımızı anlatmak işin anahtarıdır. Ancak ikinci el stres iletişimi engeller. Sanki bu durumlar yeterince stresli değilmiş gibi, kendimizi stresli durumlardan korumak için de daha çok enerji harcarız. Gündelik hayatta yaşadığımız strese ilave olarak, gerginliğimizi eve taşır ve diğer aile üyelerini de strese sokarız.

 

Romantik ilişkiler de, ikinci el stresin etkisinde kalabilir. Eğer sevişmek istiyorsanız ancak partneriniz çok gerginse, bu durum aranızda soruna neden olabilir.

 

Endişeli ve telaşlı iş arkadaşları da, iş yerindeki ikinci el stresin mağduru olabilir. Eğer iş arkadaşlarınızdan birisi, ofiste terör estiriyorsa, bu durum sizi de strese sokar.

 

İkinci el strese neden olan insanlar, genellikle diğer insanlarda yarattıkları etkiden haberdar olmazlar. Pek çok insan, sözlü olmayan sinyaller konusunda beynin ne kadar duyarlı olduğunun farkına varmaz. Ses tonundaki değişiklik, burun kıvırma gibi hareketler stres yaratabilir. İlginç bir şekilde, ikinci el stres mağdurları da, stresi ilk elden yayanlar gibi, bir süre sonra stres kaynağı olabilir. Hepimiz strese farklı yollardan tepki veririz ve strese olan tepkimiz de farklı yollardan açığa çıkar.

 

 

İkinci el stresle başa çıkmanın yolları

 

1. Sınırları çizin ve sağlıklı alışkanlıklar edinin. İkinci el stresin etkilerini kısıtlamanın en iyi yolu, enerjinizi korumanızdır. Bunun için:

 • Saat başı, beş dakikada olsa mola verin
 • Beş dakika boyunca esneme hareketi ya da yürüyüş yapın
 • Mini meditasyon deneyin
 • Gününüze daha çok mizah katın

 

2. Stres yönetim yöntemi edinin. Nefes egzersizi olabilir ya da ‘bunun benimle ilgisi yok, bu sadece o kişinin hissettiği baskı’ gibi telkinlerde bulunun.

 

3. Doğrudan iletişim kurun. İlk başta çok zor ve yorucu gelse de, daha hızlı anlamanıza ve daha az stresli olmanızı sağlayacak. Örneğin, sinirle yazdığınız bir maili önce taslak olarak kaydedin ve göndermeden önce kendinize biraz daha zaman tanıyın.

 

 

4.Küçük sorunların canınızı sıkmasına izin vermeyin. Resmin geneline bakmak, küçük ve ilgisiz konuları saf dışı bırakmanızı sağlayabilir.

 

5.Olumlu olanı arttırın. Etrafınızda olumlu gördüğünüz konulara odaklanın. Her sabah, minnet duyduğunuz konuların bir listesini yapın böylece negatif konuların sizin üzerindeki etkisini azaltın.

 

6.İkinci el strese neden olmayın. Eğer çevremize verdiğimiz stres azalırsa, çevremizde daha az stresli insanlar olur.

 

7.Durun ve düşünün. Strese neden olan davranışlarınız size ve çevrenize zarar veriyorsa, o ortamdan uzak durun. Kalabalıklar, sıkışık trafik, uzun kuyruklar… Bunların hepsi stres kaynağıdır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön