Zayıf karakterli olanların kalp riski 4 kat daha fazla

“Psikobiyolojik kişilik kuramı”nın sahibi Prof. Dr. Robert Cloninger, kendisi dahil hiç kimseye faydası dokunmayan “zayıf karakterli” insanlarda, kalp hastalıklarının sigara içenlere kıyasla 4 kat daha fazla olduğunu bildirdi.

Dikkat! Zayıf karakterli olanların kalp riski 4 kat daha fazla

Psikolojik ve davranışsal faktörlerin, diyabetten gastrointestinal bozukluklara, kardiyovasküler hastalıklardan kansere, nörolojik sorunlardan solunum ve romatolojik şikâyetlere kadar önemli hastalık gruplarıyla ilişkisinin anlaşılması için geliştirdiği “Mizaç ve Karakter Envanteri” (Temperament and Character Inventory) ile ünlenen Washington Universitesi Tıp Fakültesi psikiyatri ve genetik uzmanı Prof. Dr. Cloninger, bir kongre için geldiği Antalya’da karakteri belirleyen üç özelliğin “kendini yönetme, iş birliği yapma ve kendini aşma ” olduğunu söyledi.

 


Karakterin yapısı


Cloninger, irade, sorumluluk, etkinlik, geleceğini belirleyebilme gücü, hedefler ve değerler oluşturabilme, sınırlılıklarını kabul etme ve problem çözme becerilerinin “kendini yönetme”, vicdan, yardım severlik, başkalarının haklarına saygının “işbirliği yapma ”, evrenin bir parçası olarak hissetmek, dünyayı anlamak, sabır ve mistik duyguların “kendini aşma” ile ilişkili olduğunu söyledi. İnsanların karakterleri ve hastalıklar arasında kesinlikle ilişki bulunduğunu belirten Cloninger, şöyle konuştu: “25 yıldır insanların kişilik özelliklerini takip ediyoruz. Ve şöyle bir sonuca vardık. Kalp hastalıklarını en önemli nedeni olarak karşımıza çıkan şey zayıf karakter. Çok şey yapabileceğine inanıp hiç bir şey yapmayan, kendisi dahil hiç kimseye faydası dokunmayan bu insanlar, sigara içenlere kıyasla 4 kat daha fazla kalp hastası oluyorlar. Bu ilişki sadece kalp hastalıklarıyla sınırlı değil, kanser, hiper tansiyonla da ilişkili."Zayıf karakterli bu insanlarda kişilik bozukluklarıda ortaya çıkıyor. Kişilik bozukluğu tüm bu hastalıklarla ilişkili. Kişilik bozukluğu olan kişide aşırı stres vardır, yaşam tarzında sıkıntı vardır. Bunlar kalp hastalıkları, kanserler, depresyon ve birçok bağımlılığa neden oluyor. Çünkü kişilik bozukluğu olanlarda daha fazla maruziyet var. Kişiliği oturmadığı için her şeyden çok fazla etkileniyor. Her şeyin her zaman en olumsuzunu düşünüyor. Kişilik bozukluğu hastalıkların tek başına sebebi değil ama hastalıklar için büyük bir risk.”

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç kez denenmelidir?
  Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç...

  Süresi : 05:14 İzlenme : 135

 • Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve Sevgili Nasıl Bulunur?
  Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve...

  Süresi : İzlenme : 265

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 8690

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3480

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 2143

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön