Gençlik aşısı: “Beyaz Çay”

Ülkemizin yeni tanıştığı “beyaz çay mucizesi” yüzyıllardır çay üretiminin ve tüketiminin yoğun olduğu ülkelerde kullanılıyor.

Gençlik aşısı: “Beyaz Çay”

Beyaz çaydan mucize olarak bahsediyoruz çünkü insan sağlığı için neredeyse fayda sağlamadığı alan bulunmuyor.  Dr. Yasemin Bradley, faydalarına geçmeden önce beyaz çayı bu kadar mucizevi yapan içeriğini açıklıyor.

 

Siyah, beyaz, yeşil, ismi ne olursa olsun tüm çay türleri, Latince adı “Camelia Sinensis” olan çay bitkisinden elde ediliyor. Beyaz çay elde etmek için bahar ayının hemen başlangıcında henüz açmamış, tomurcuk haldeki üst yapraklar tek tek elle toplanıyor ve başka hiçbir işlem görmeden direkt kurutuluyor. Bu işlem sayesinde çay türlerinin faydalı kısmı olan kateşin adı verilen antioksidanlar muhafaza ediliyor. Siyah çayda en az olmakla birlikte, siyah ve yeşil çay işlem gördüklerinden beyaz çaya göre daha az kateşin ihtiva ediyorlar. Yağmurlu veya çok nemli günlerde hasat yapılamadığından beyaz çay çok az elde ediliyor ve nadir bulunuyor.

 

Beyaz çayın faydalarından bahsedecek olursak; Öncelikle yaza yaklaştığımız bugünlerde beyaz çay beslenme düzenimizin baş tacı olmalı... Çünkü beyaz çayın bolca içerdiği kateşinler, metabolizma hızında artış sağlıyor. Bu madde hem vücudun yağ üretimi üzerinde baskılayıcı etki yaratıyor hem de mevcut yağın parçalanmasını sağlayıcı etki yaratıyor.

 

Beyaz çay dünyada gençlik aşısı olarak adlandırılıyor ki bu unvanı sonuna kadar hak ediyor. İçeriği ile kolajen yıkımını sınırlandıran beyaz çay, cilde esneklik veren elastin maddesinin yıkımını önlüyor, sıkı ve esnek cilt oluşumunu destekliyor. Böylece yaşlanmaya karşı savaşımızda en büyük yardımcılarımızdan biri oluyor. Esnek ve daha sıkı bir cilde sahip olmak istiyorsanız günde üç bardak beyaz çay tüketmenizi öneriyoruz.

 

Beyaz çayın iyi geldiği diğer alanlar ise şöyle sıralanıyor;

 

 • Zengin kateşin içeriğiyle kanser oluşumunda en önemli etmenlerden olan serbest radikalleri azaltarak vücuda doğal koruma sağlar.

 

 • Cildi güzelleştirir. 

 

 • Zayıflamaya yardımcı olur.
 
 • Yaşlanma, kırışıklık ve sarkmalara karşı olumlu rol oynar, sıkı ve esnek cilt oluşumunu destekler.

 

 • Kilo vermeye, kilo korumaya yardımcı olur ve yağ yakımını hızlandırır.

 

 • Dişleri daha güçlü yapan az miktarda florid ve diğer besin elementleri içerir, kötü nefes kokusuna sebep olan bakterileri öldürür.

 

 • Damarları genişleten etkisiyle beyaz çay iyi kolesterolü yükseltip, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olarak damar sertleşmesi ve tıkanıklığının önlenmesine katkı sağlar.

 

 • Romatoit artrit ve diğer yangılı hastalıklarda azalma sağlayabilir.

 

 • Tip 2 diyabete faydalı olabilir.
Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Yeşim'le Hayat Bilgisi
  Yeşim'le Hayat Bilgisi

  Süresi : 31:47 İzlenme : 0

 • Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar
  Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar

  Süresi : 37:35 İzlenme : 0

 • Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?
  Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?

  Süresi : 01:55 İzlenme : 1442

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön