Adet kanının renkleri ve ayırıcı nitelikleri

Adet dönemi boyunca kanınız sürekli aynı renkte olmaz. Hangi renk neye işaret ediyor biliyor musunuz?

Regl döneminde kanın rengi neden değişir?

Her ay regl olmanız, neyle karşı karşıya olacağınızı her zaman bildiğiniz anlamına gelmiyor. Günlük yaşam koşturmacası içindeyken adet dönemi boyunca gelen kanamanın rengini tam olarak takip edemiyor olabiliriz. Elbette kanın rengi kırmızı ama doğru kırmızı mı?

 

Aslında olması gereken canlı kırmızı renkte, parlak, duru bir kan iken regl süreci içerisinde kanınızın renginde değişiklikler meydana gelmesi genellikle normal, bazı durumlarda da çeşitli rahatsızlıkların belirtisi olabiliyor. Rengin en önemli belirleyeniyse aslında gelecek kanın tamamının yoğunluğu. Hormonal bir doğum kontrol yöntemi kullanıyor olmanız veya hormon döngünüzü etkileyecek başka sebeplerden dolayı, kanınızın rengi değişiyor olabilir.

 

Adet kanının rengi neye işaret ediyor?

 

Adet kanının kahverengi olması neye işaret eder?

Eğer regl döneminizin başlangıcında bir parça kahverengi kanamanız olduysa bu aslında bir önceki menstrual dönemden kalan ve çıkma imkanı bulamayan parçalar olduğuna işaret eder. Eğer sürecin sonunda görüyorsanız, bu da kanamanızın artık yavaşladığını gösterir. Uzun süreler boyunca sadece kahverengi akınıtınız oluyorsa, bir uzmana danışmakta fayda var.

 

Adet kanının parlak kırmızı olması neye işaret eder?

Genellikle regl döneminin ilk günlerinde en yoğun şekliyle kanama gerçekleştiği için bu günlerdeki kanın renginin en parlak olduğu zamanlar olduğu söyleniyor. Eğer rahim içinde herhangi bir sorun yoksa, her şey yolundaysa parlak kırmızı bir akıntınız olması bekleniyor.

 

Adet kanının koyu kırmızı olması neye işaret eder?

Genellikle kanamanızın rahatlıkla gerçekleşemediği zamanlarda bu rengi görürsünüz. Örneğin sabahları uyandığınızda koyu kırmızı bir renkle karşılaşırsınız, çünkü gece boyunca kan dışarı çıkabileceği uygun akarı bulma imkanını elde edememiştir.

 

Adet kanının siyah olması neye işaret eder?

Yoğun bir kanama döneminden sonra gelen kanın çok koyu, siyaha yakın bir renkte geldiği de görülebilir. Kanama artık çok azaldığı için rahimde bekleyerek dışarı çıkabildiği için iyice koyulaşmıştır. Endişe edilecek bir durum yoktur.

 

Adet kanının diğer renklerde olması neye işaret eder?

Kanınızın rengi genellikle kahverengiyle kırmızı arasındaki skalada yerini alacaktır. Ama eğer turuncuya ya da griye yakın bir renkle karşılaşırsanız dikkat etmeniz gerekiyor. Bazen bunlar enfeksiyon kaptığınız anlamına gelebilir, özellikle de karın ağları buna eşlik ediyorsa, ya da tuvaletinizi yaparken bir yanma hissediyorsanız vakit kaybetmeden jinekoloğunuza görünmenizde fayda var.

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2761

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2256

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1509

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4884

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13337

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön