Kusura bakmayın regl oluyoruz

Yine apartmanın her şeye kurulan emekli albayı gibi durup dururken bir şeylere sinir olmayı başardım. Bir ped markasının dağlara tırmanmalı, motosikletlerle atlamalı reklamını gördükten sonra minik bir isyanda bulundum.

 

 

Konuyla ilgili o kadar çok mesaj, o kadar çok etkileşim aldım ki, uzun uzadıya bahsetmek gerektiğini düşündüm.

 

Çünkü artık gına geldi bu kadın haklarını savunuyor gibi görünüp, sıvamak durumundan. Özgür olun, istediğinizi yapın diye milleti gazlayacağınıza "özel gün" yerine "regl" deseniz mesela? Önce bundan başlasak?

 

Yıllarca zaten bu durumun ayıp bir şey olduğunu sanarak büyüdük, 2017 yılında özgürlük adı altında bu algıyı pekiştirmek kimin işine geliyor? Pedi siyah poşete koyan bakkaldan ne farkı var bu "özel gün" kibarcıklığının? Kime ne faydası var odanın ortasındaki filden bahsetmemenin anlamakta zorlanıyorum.

 

Göğüslerimiz çıkmaya başladığında kambur kambur yürümekten Quasimodo oldu bir nesil be. Regl olduğumuzda beyaz pantolon falan giymek istemiyoruz, dağlara da tırmanmıyoruz. Biraz ağrı, biraz sancıyla günlük hayatımıza devam ediyoruz.

 

Ben de isterim işi gücü bırakıp beyaz taytımla modern dans yapayım ama birinin çalışıp kirayı ödemesi gerekiyor.

 

Hele erkekler o kadar konudan uzak, o kadar cahil ki, mavi bir sıvı yüzünden kafamızı Nutella kavanozuna sokup histeri krizleri geçirdiğimizi düşünüyorlar. Arkadaş dağa tırmanmaya teşvik edeceğine adamları eğitsene. Bunun doğanın bir sirkülasyonu olduğunu anlat, biraz daha anlayışlı olmaları yönünde eğit. Bunu yapmasan bile gaza getirme yeter, çünkü hiçbir kadın regl döneminde normalde yapmadığı şeyleri yapmak için gaza falan gelmiyor. Günlük hayatımıza devam etsek yeter modundayız.

 

 

Bu yazıyı yazmayı düşünüp yattığımda ise konuyla alakalı garip bir rüya gördüm, kırk yılda bir unutmadan hemen tabirine bakayım dedim, demez olaydım. Allah belamı verseymiş de regl olmasaymışım keşke. Tabii ki bu mealler kimin neresinden uydurması belli değil, hiçbir gerçekliği ve geçerliliği yok lakin bir algı yaratmaya yetiyor da artıyor.

 

Reglin tabirlerde karşılığını bi okudum aman tanrım, tuvalette kutsal kitap yırtsam daha zararsız. Ne ettiğin ibadet kalmış, ne işin gücün, nükleer bomba patlatmışız sanki.

 

Ama erkek regl olduğunu görüyorsa ay ne güzel, bütün işleri rast gidecek... Bizim başımız dertten kurtulmayacak. Saçma sapan bir tabir sitesi diyip geçmek isterdim ama toplumda bu konu ve ne yazık ki kadınla ilgili birçok olay böyle görülüyor.

 

Mini giyersin, tecavüzü hakedersin. Regl olsan ayıp, birini sevsen günah, 13 yaşında evlendirilsen sünnet...

 

En basit, en doğal konu bile bizim günahımız olarak yer buluyorsa kendine bu toplumda, bizim kendimize yer bulmamız için 38 yüzyıl daha geçmesi falan gerekiyor herhalde.

 

 

--

 

 

Konuyla ilgili diğer yazılar:

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
6
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  25 Şubat 2019 Pazartesi 09:58

  Tabir doğru olmaya da bilir

  Cevapla
 •  
  19 Eylül 2017 Salı 05:20

  Tabir doğru olabilir regl olduğunda cünüp sayılıyoruz yani ibadetler yerine getiremiyoruz onla alakalı olarakta rüyada regl olunca ibadetleri yerine getirememek ile bağdaşlandırılması mümkün

  Cevapla
 •  
  10 Şubat 2017 Cuma 21:47

  Çok haklısın ellerine sağlık peloo

  Cevapla
 •  
  28 Ocak 2017 Cumartesi 08:13

  Çok doğru ya böyle şeyleri yeni yeni fark ediyorum

  Cevapla
 •  
  27 Ocak 2017 Cuma 15:54

  abi bu kız bu topluma on gömlek fazla.. Adet olunca pedi çaktırmadan çantadan cebine koyan, aynı anda da etrafta gören oldu mu diye bakan grubun içinden yazıyorum

  Cevapla
 •  
  27 Ocak 2017 Cuma 14:57

  ellerine sağlık yerden göğe haklısın

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön