Ağrı ve cinsiyet farkı ilişkisi ile ilgili merak ettikleriniz

Ağrıların kadınlara ve erkeklere göre farklılaştığı uzun yıllardan beri bilinen bir gerçek.

Ağrı ve cinsiyet farkı ilişkisi ile ilgili merak ettikleriniz

Ağrı cinsiyet farkı gözetir mi?
Ağrıların kadınlara ve erkeklere göre farklılaştığı uzun yıllardan beri bilinen bir gerçek. Bunun yanında kadın ve erkek ağrıya karşı çok farklı tepkiler verebiliyor. Cinsiyet organları ve hormonal değişimlerine bağlı olarak kadınlar, erkeklerin yaşamadığı ağrıları çekebiliyor.

Modern yaşam, kadın ve erkek rollerinde değişim yaratıyor ve dolayısıyla ağrılar üzerinde de belirgin değişimler gözleniyor. Psikolojik ve sosyolojik faktörlerin ağrının algılanması ve ağrılı duruma ilişkin davranışlardaki farklılıklarda etkili bir rol oynadığı belirtiliyor.

Ağrı ve cinsiyet konusunda bilinen gerçekler nelerdir?
Ağrıda cinsiyet farkı konusunda yapılan çalışmalara baktığımızda daha çok bölgesel ve biyolojik farklılıklar konularının incelendiğini ve daha çok hormonal çalışmalar yapıldığını görüyoruz. Ancak, ağrı konusunda kadın ve erkek arasındaki hormonal ve organ farklılıklarının yanı sıra kültürel ve toplumsal rollerdeki farklılıklar da önemli faktörlerdendir. Örneğin Türkiye’de yaşayan kadınların ağrılarını ifade etmeleriyle, Avrupa’daki kadınlar arasında belirgin farklılıklar gözlenmektedir.

Kadın ve erkekler ağrıyı niye farklı algılar?
Kadın ve erkek arasında ağrının algılanması, ağrının yaşanması bakımından farklılıkların temelinde psikolojik ve sosyolojik nedenler bulunuyor. Kadın ve erkeğin yaşamları boyunca farklı ağrı deneyimlerine sahip olması ve kadın ve erkeğin toplumda kendilerinden beklenen farklı sosyal rollerinin olması, ağrıyı yaşamaları ve bunu ifade etmelerinde farklılıklar yaşanmasına neden oluyor. Cinsiyetle ilgili farklı sosyal beklentiler de ağrıya yanıtı yani tepkiyi de belirliyor.

Ağrıya karşı kim daha dirençli?
Kadınların ağrıya erkeklerden daha dayanıklı ve dirençli olduğunu söylemek mümkün. Yapılan araştırmalara göre, ameliyat sonrasında, kadınların ağrılarda daha az ağrı kesici kullandığı biliniyor. Kadınların ağrıya daha dirençli olmalarının önemli bir nedeni de ağrı konusunda daha deneyimli ve daha hazır olmaları. Özellikle doğum yapmış kadınların doğum ağrısı deneyimi ve pek çok kadının adet ağrısı deneyimi kadınların erkeklere oranla ağrıya daha dirençli olmalarını sağlıyor.

Kadın ve erkek ağrı ile karşılaştığında nasıl tepki veriyor?
Kadın ağrı duyduğunu rahatlıkla dile getirip hekime başvururken; erkek bu konuda kadına oranla daha çekingen oluyor. Hatta yapılan çalışmalarda genellikle kadınların daha fazla ağrı çektiği ya da ağrı eşiklerinin daha düşük olduğu gerçeğinin, çalışmaya katılan erkeklerin bu konuda doğru yanıtlar vermemelerine bağlı olduğunu da iddia eden araştırmalar var.
Bu konunun, kadının toplumdaki rolüyle ilgili bir sosyopsikolojik farklılık olduğu kabul ediliyor. Kadın, ağrısının bir an önce sona ermesi için tedavi yolu ararken erkek ağrısının olduğunu belirtmekten bile kaçınıyor.

Yaşanan farklı ağrılar, ağrı eşiğini yükseltir mi?
Aslında ağrı deneyiminin ağrı eşiğini yükselttiği hipotezi her zaman doğrulanamayabilir.

Tam tersine çok ağrılı deneyim geçiren ve uzun yıllardır kronik ağrısı olan kadınlarda, ağrıya tahammül azaldığı için ağrı hassasiyeti de artabilir. Bu durumda kişi ağrılı olmayan uyarıları bile ağrı olarak algılayabilmektedir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, bu durumun sadece psikolojik ya da sosyal faktörlerle açıklanamayacağını göstermiş. Yani, bu tablonun beyinde ağrı algısının değişmesine bağlı olduğu ortaya konmuş.

Bu çalışmaların erkekler açısından önemli bir sonucu da ağrısını ifade etmemenin ve aslında ağrı çekerken tedavi olmamanın ilerleyen zamanlarda daha yaygın ve şiddetli ağrılara neden olabileceği gerçeğidir. Yani erkekler, ağrılarının varlığını gizleyerek ileride daha şiddetli ağrılar yaşanmasına neden olabiliyor. Çünkü tedavi görmeme, beyinde değişiklikler yaşanmasına neden olabiliyor.

Anadolu Sağlık Merkezi
Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön