Yerde yatmak faydalı mı?

Yerde uyuma fikrine ilk yaklaşımım endişe ve şüpheyleydi, ancak iki hafta sonra bu durum vazgeçilmezim oldu.

2 hafta yerde uyuyan birinin deneyimleri

Uzun bir süre boyunca uykularım gerçekten berbattı. Halsiz ve acılar içinde uyanıyordum. Nedeni soracak olursanız, iyi uyuyamıyordum. Sebebi kesinlikle bu olmalı diyeceksiniz. Ama “akıllı” yatak ve yastıklara ufak bir servet harcamak yerine sağlam bir uyku için daha az denenmiş bir yol olup olmadığını görmek istedim.

 

Uykusuzluğum ve ağrılarım için bir çözüm arayışımda, yerde uyuma konusunda bilgi edinmek için internette fazlaca araştırma yaptım. Yerde uyumanın uykusuzluğa çözüm olduğu konusunda yeterli bilimsel kanıt olmasa da “Batı” dünyasının pelüş yastıklarındansa sert zeminde uyumayı tercih eden kültürlerin de var olduğunu gördüm.

 

Acaba bizim bilmediğimiz bir şeyi mi biliyorlardı? Uykusuzluğuma çözüm olacağı konusunda ne kadar ümitsiz olsam da araştırmakla bir şey kaybedeceğimi düşünmedim. Bu yüzden iki hafta boyunca yerde uyumayı deneyip sonuçlarını yazmaya karar verdim ama eşimi yanımda uyuması için ikna edemedim. İki haftalık uğraşımın boşuna olmadığını gördüm ve artık rahatlıkla uyuyabiliyordum.

 

1.gece: Zor geçen uyum süreci

İlk gece bir pijama partisindeymiş gibi hissettim. İnternette bulduğum tekniğe göre yere sırt üstü, dizlerim hafifçe bükülmüş bir şekilde uzandım ama normalde fetüs pozisyonunda uyuduğum için bu teknik beni biraz zorladı.

 

Bu durumu yumuşatarak anlatmak istemiyorum. İlk gecem gerçekten berbattı. Ama şiddetli omuz ağrıma rağmen sağlam bir REM uykusu alabilmiştim. Bu durum bana vücudumun fiziksel olarak rahat olmadığı hallerde bile zihnimin dinlenebildiğini gösterdi.

 

Duygusal olarak iyi bir başlangıç yaptım fakat fiziksel olarak iyileşmeme daha çok yol vardı.

 

Ertesi gün bütün sabah beni etkisinde bırakacak kadar gerçekçi bir rüya gördüm. Dükkânı halıyla kaplı olan bir satıcıdan ikinci el bir karavan satın alıyordum. Belki de bilinçaltım bana yastıklı, rahat yatağıma dönmem için bana yalvarıyordu?

 

2.ve 3. gece

Ertesi gün bu deneyimimi iş arkadaşlarımla paylaştım ve sırt üstü uyumaktan acı çeken bir arkadaşımın dikkatini çekti. Kendi deneyimimi etkilemeyecek olan yararlı bir ipucu verdiler ki bu alt ve üst omuz kaslarımı gevşetmek için sünger bir rulo kullanmaktı.

 

Geçici yatağıma gitmeden önce sünger rulo ile omuz kaslarımı gevşetmek için beş dakika boyunca durmadan egzersiz yaptım. İyi bir masaj yapılmışçasına zihnim ve bedenim aynı anda uykuyu arzuluyordu. Sırt üstü uyumanın faydalarını anlayabilmeyi umarak bir sonraki gece de aynı egzersizleri uyguladım.

 

Ama vücudumun geri kalan kısmı benle iş birliği yapmayı reddetti. Sadece normalde fetüs pozisyonunda uyuyup sonra sırt üstü uyuyan insanların anlayabileceği türden bir omuz ağrısıyla uyandım. Uykuyla problemi olan bir kişi olarak bugüne kadar geçirdiğim en kötü geceydi.

 

4.gece: Daha iyi bir uykunun hayalini kurarken

Planım saat sabah 6’yı geçtikten sonra uyumaktı. Bu yüzden kendimi yatağa erkenden gitmek için çok fazla zorlamadım. Omuz ağrım günün erken saatlerinde sırtımda bir sünger rulo ile şehre gittikten sonra biraz daha hafiflemişti.

Gece boyunca sırt üstü yatabildim ama dizlerim gereken desteği verebilecek kadar uzun süre bükülü kalamadı. Diğer taraftan rüya döngüm beni hayal kırıklığına uğratmadı ve daha gerçekçi rüyalar görmeye devam ettim.

 

5. gece: Uyudum.

 

6. gece: Uyku yok

Beşinci gecede uykuya dalmada sıfır sorun yaşadım ama uykuda kalmak biraz daha zordu. Kocamın doğum gününde birkaç bardak şarap içtim ve bu yüzden biraz suçlu hissettim. Yine de uyandığımda dinlenmiş gibiydim. Omuzlarım daha az sertti ama büyük bir yumuşama yoktu.

 

Sonraki gece hayal kırıklığıydı. Rahat bir pozisyona giremedim. Sırt bölgemi yumuşatmak için güvendiğim rulomu kullandım. REM uykumun süresi kısalmasına rağmen gece boyunca uyudum ve daha ufak sorunlarla uyandım.

 

7.gece: Hala daha iyi bir uykunun hayaline kurarken

Gece saat 2’ye kadar çok fazla kâbus gördüm. Sanırım rüyalarım iki ucu keskin bir kılıç gibiydi. Bir hafta geçmesine rağmen hala uyum sürecindeydim. Ama sonuçta Roma da bir günde inşa edilmemişti değil mi?

 

8.ve 9. gece: Hata yapmak yok

Yerde yeteri kadar uyuyamama kaygımı azaltmayacaktı. Ertesi sabah işte önemli bir sunumum vardı ve yerde uyuma işine neredeyse alışmama rağmen iyi bir şekilde uyumamıştım.

 

Kaygım iyi giden REM uykularımı olumsuz etkilemişti. Sonraki gece bir önceki geceden dolayı o kadar yorgundum ki kendimi istemsizce yerde sırt üstü uzanırken buldum. O kadar sağlam uyumuştum ki alarmımın ilk beş dakikasını hiç duymamışım.

 

10.gece: Amacıma ulaşıyorum

İlk kez gerçekten deliksiz bir uyku uyuyacağıma inandım. Çok hareketli geçen bir hafta sonuna rağmen sırtımda ve omuzlarımda şaşırtıcı bir şekilde hiç ağrı olmadan uyanabilmiştim. Yatak odama yer yatağı kurmanın vakti gelmiş miydi?

 

11.12. Ve 13. gece: Yatağa güle güle

Günün erken saatlerinde ağırlık kaldırırken belimi bükmüştüm. Uykuyu düşünmeye başlamadan önce sırtımı sünger ruloyla yumuşatmak zorundaydım.  Dinlenmiş olarak uyandığımda sırtım ağrıyor olmasına rağmen bu ağrı o kadar da şiddetli değildi. İşte bu!

 

Ertesi gün hiçbir sorun yaşamayacağımdan iki kat daha emin olarak aynı şeyleri yaptım. Planladığım gibi iyice dinlendim ve güne başlamaya hazırdım.

 

On üçüncü gecede dürüstçe yeni alışkanlığımın tadını çıkardığımı söyleyebilirim. İyi uyuduğum diğer bir geceden sonra artık yatağımı özlemiyordum.

 

On üçüncü gecede dürüstçe yeni alışkanlığımın tadını çıkardığımı söyleyebilirim.

 

14.gece: Yeni alışkanlık ve yenilenmiş bir kadın

Geçen gece harika uykularımla geçecek gecelerimin başlangıcıydı. Rahatlıkla uyudum ve kendimi yenilenmiş hissettim. Zor geçen ilk haftadan sonra geldiğim noktada yerde uyumaktan başka bir çözüm yolu düşünemiyorum. Artık değişmiş bir kadın olabilirim.

 

Temel Mesaj / Ana Fikir

Yerde uyuma fikrine ilk yaklaşımım endişe ve şüpheyleydi, ancak iki hafta sonra bu durum vazgeçilmezim oldu.

 

Şaşırtıcı bir şekilde en büyük mesajı beni en çok etkileten rüyam sırasında aldım. Yerde uyuma mı, yeni uyku pozisyonum mu, yoksa ikisi birden mi bilmiyorum ama yeni alışkanlığım daha iyi, daha derin uyku almamı ve dinlenmiş olarak uyanmamı sağladı.

 

Denemelerim bittiğinde eşim tekrar yatağıma dönmemi istedi. Bu yüzden ben de eski alışkanlığıma geri döndüm. Ama bir hafta sonra boyun ve sırt ağrım tekrar başlamıştı. Rahat bir uykunu almanın tek yolunun yerde uyumak olması çok üzücüydü. Üzgünüm hayatım. Ben yerde uyumaya geri dönüyorum. Şunu unutma: mutlu bir eş, mutlu bir hayattır.

 

 

Uykusuzluğa basit çözümler!

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön