Meme onarımı nedir?

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, meme kanseri tanısı almış bir kadının hem annelik hem de dişilik güdülerinin tehdit altında olduğunu belirterek, teşhis konulduğu ilk andan itibaren estetik planlamasına başlaması gerektiğini anlattı.

Kanser sonrası meme onarımı dünyada zorunlu

Meme onarımları artık tüm dünyada meme kanseri tedavisinin bir parçası olarak kabul görüyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, teşhis konulduğu andan itibaren hastaların cerrahından ya da onkoloğundan neler yapılabileceğini öğrenmesini, bunu talep etmelerini ve meme onarımlarının tedavilerinin bir parçası olduğunu her hastanın bilmesi gerektiğini vurguluyor.

 

Sosyal sorunlar hastalıktan daha zorlayıcı”

Erken teşhisin yaygınlaşması ile meme kanserinde ölüm oranları giderek düşüyor ve hastaların beklenen yaşam süreleri uzuyor. Bu nedenle hastanın kanser tedavisi sonrasında yaşam kalitesini yükseltmek giderek daha çok önem kazanıyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, meme kanseri ile mücadele veren kadınların sorunlarına dikkat çekerek “Kadınların meme kaybı sonrası yaşantılarını tekrar normalleştirebilmeleri için meme onarımları önemli bir katkı. Meme kaybı fiziksel, sosyal ve ruhsal açıdan hastaları kötü yönde etkiliyor. Bu tür organ kaybı hastaya sürekli yaşadığı travmayı hatırlatıyor, vücut algısını bozuyor, istenmediği ve beğenilmediğini düşünmesine neden oluyor. Bu da gerek ailesi, gerekse çevresiyle ilişkilerinin bozulmasına sebebiyet veriyor. Özellikle yaz aylarında; mayo giyemeyen birçok hasta deniz tatiline gitmek istemiyor. Ayrıca, bir memesi alınan hastalarda belirgin asimetriler oluşuyor; bu da vücut dengesini bozarak omurga sorunlarına yol açıyor” diyor.

 

Hormonlu ürünlerden uzak durun”

Ameliyat sonrası meme onarımlarından bahseden Prof. Dr. Yücel, erken teşhis arttığı için rekonstrüksiyon operasyonları çok arttığını belirterek “Erken teşhisle onarım daha kolay yapılıyor; kozmetik sonuçları da daha iyi oluyor. En yeni müdahale yağ enjeksiyonu. Eskiye oranla daha fazla yapılıyor, ilgi artyor. Hem radyoterapi sonuçlarını ortadan kaldırıyor hem de daha doğal görüntüler elde ediliyor. Protez teknolojisi çok ilerledi. Yeni protezlerle daha iyi şekiller elde ediliyor. Hastaların bu sürecin uzun ve sancılı olduğunu bilmesi lazım. Sadece estetik ameliyat gözüyle bakmamaları sabırlı olmaları gerekiyor. Risk azaltıcı önlemler alınmalı. Örneğin aktif ve düzenli spor yapmak kanser riskini azaltıyor; sigara ve alkol kullanımı, aşırı kilo ise kanser riskini artırıyor. Hormon içeren, kansorejen riski taşıyan besinlerden de uzak durulmak gerekiyor” dedi.

 

 

Kanser sonrası meme onarımı dünyada zorunlu

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel’e göre meme kaybı fiziksel, sosyal ve ruhsal açıdan hastaları kötü yönde etkiliyor. Bu tür bir organ kaybı hastaya sürekli yaşadığı travmayı hatırlatıyor, vücut algısını bozuyor, istenmediği ve beğenilmediğini düşünmesine neden oluyor. Diğer memenin büyük olduğu durumlarda belirgin asimetriler oluşuyor; bu da vücut dengesini bozarak omurga sorunlarına yol açıyor. Dışarıdan kullanılan silikon protezler omuzlarda ve boyunda sorunlara yol açıyor, terleme ve temas nedeni ile cildi olumsuz etkiliyor. Meme kanseri sonrası meme onarımları hastaların yaşam kalitelerini yükseltirken ruhen ve bedenen daha iyi bir hale gelmelerini sağlıyor.

 

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, meme onarımlarının artık tüm dünyada meme kanseri tedavisinin bir parçası olarak kabul edildiğini söylüyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)’nin 2010 yılında aldığı bir kararla, tüm meme kanseri hastalarının tedavi sırasında meme onarımı yöntemleri konusunda bilgilendirilmelerini zorunlu kıldığı biliniyor.

 

Meme onarımına yeni teknolojiler

Prof. Dr. Akın Yücel’e göre meme kanserinden ziyade erken teşhisteki artış sayesinde rekonstrüksiyon operasyonları önemli ölçüde çoğaldı. Erken teşhisle meme onarımları daha kolay yapıldığı gibi kozmetik sonuçlar da daha başarılı oluyor. Kanser sonrası meme onarımlarında en yeni müdahale yağ enjeksiyonu... Yağ enjeksiyonları, radyoterapi sonuçlarını ortadan kaldırdığı ve daha doğal görüntü sağladığı için çok fazla tercih ediliyor. Ayrıca teknolojinin ilerlemesiyle yeni nesil protezlerle daha iyi şekiller elde ediliyor.

 

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, mevcut tekniklerde protezin göğüs adalesinin altına konduğunu ancak bu yöntemle kozmetik sorunlar yaşanabildiğini söylüyor. Bu sorunu çözmek için bir seans yağ enjeksiyonu yapıldığını belirten Akın Yücel, kendi kullandığı yepyeni bir teknikle protezin kas altına alındığını; üçüncü ameliyattan sonra tekrar göğüs adalesinin üstüne çıkartılarak daha doğal bir görünüm sağladığını ifade ediyor.

 

 

Meme onarımı yaptırmayanlar sadece organlarını değil ailelerini de kaybedebiliyor…

Meme kanserine yakalanan kadınlarda boşanma oranları yüksek. Mastektomi sonrası kaslar kötü etkileniyor ve bu da evliliğe yansıyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel’e göre eşler her zaman başta destek oluyor; fakat bir süre sonra ilişki bozulabiliyor. Meme onarımı, kadının estetik görünümüne ve eşlerin psikolojisine olumlu etki ettiği için ilişkiyi kurtarıcı etki ediyor.

 

Koruyucu Mastektomi’de Angelina Jolie etkisi

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, meme kanserine karşı korunmada Angelina Jolie’nin olumlu etkisinden de bahsediyor. İngiltere’de yapılan bir makaleye göre, Angelina Jolie’nin kanser riskine karşı memelerini aldırmasının ardından “koruyucu mastektomi” talepleri 7 katına çıkmış. Yine de ağır aile öyküsü olmayan ve gen testi pozitif çıkmayanlarda memenin tamamı ve koltuk altı lenf bezlerinin alındığı meme koruyucu mastektomi tavsiye edilmiyor.

 

 

Meme sağlığı için bunlara dikkat
+8
Haftada bir "kendi kendine muayene" yapın. Sağ memeyi muayene için sağ elinizi ensenize koyun, memeyi ve ardından koltuk altını elle muayene ederek herhangi bir kitle hissedip hissetmediğinizi kontrol edin. Hissediyorsanız hemen uzman doktora başvurun.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 187

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2830

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2337

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1527

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4897

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön